Bebek Çantası Alacak Olanlara 5 Öneri

bebek çantası alacaklara tavsiyeler

Bebekleri doğduktan sonra ebeveynlerin hayatı bir daha eskisi gibi olmamak üzere değişir. Çünkü doğan her bebek ebeveyne yeni sorumluluklar yükler. Bu sorumluluklar da anne babanın uyku saatlerinden dışarı çıktıkları saatlere, dinledikleri müziklerden sosyalleştikleri zaman dilimine hayatlarındaki her şeyin değişmesini beraberinde getirir.
Bugün bu yazımız aracılığıyla ebeveynlerin hayatlarında değişen diğer bir başka unsurdan bahsedeceğiz; çantalardan… Bebekleri doğduktan sonra ebeveynlerin yanlarında taşıdıkları çantaların boyutları ve özellikleri değişmek zorunda kalır. Çünkü miniklerin birçok ihtiyacı vardır ve bu ihtiyaçları içine alacak çantaların da özellikleri günlük hayatta kullanılan çantalarınkinden farklıdır. Yazımızın kalanında bebek çantası alırken dikkat etmeniz gereken özelliklere değineceğiz.

Bebek Çantası Gerekli Mi?

İlk kez bir bebek sahibi olacak ailelerin aklındaki sorulardan biri de bebek çantalarının ne kadar gerekli olduğudur. Belirtmeliyiz ki; bulunduğumuz çağ itibariyle hayatı pratikleştiren çözümlerin oldukça gerekli olduğuna inanıyoruz. Doğru seçilen bebek çantaları da ebeveynlerin hayatlarını kolaylaştıran özellikleriyle büyük bir ihtiyaç. Çünkü her bebeğin onlarca ufak tefek gereksinimi var ve bu gereksinimlerin sistematik bir şekilde yerleştirileceği çantalar da; özenle kurgulanmış eşyalar olmalı. Çok bölmeli, ısıtıcılı ve askıları sağlam bir bebek çantası alarak bebeğinizle gittiğiniz gezmeleri daha keyifli kılabilirsiniz. Bu da bebek çantalarını bir gereklilik olarak karşımıza çıkarır.

Bebek Çantası Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bölme sayısına dikkat etmelisiniz: Bebek çantası alırken dikkat etmeniz gereken ilk unsurlardan biri; çantada toplamda kaç bölme olduğudur. Çünkü aldığınız çantada ne kadar çok bölme olursa siz de eşyalarınızı o kadar düzenli şekilde yerleştirebilirsiniz. Ayrıca yine çok bölmeli çantalar aracılığıyla kendi sisteminizi oluşturarak bebek bakımı için gerekli her unsuru çantanıza kolaylıkla bulabileceğiniz şekilde koyabilirsiniz. Çok bölmeli çanta alırken dikkat etmeniz gereken nokta; bölmelerin yerlerinin işlevselliğe uygun şekilde olup olmadığıdır. Bir de bölmelerin büyüklüklerinin sizin eşyalarınız için uygun olup olmadığını da incelemenizi tavsiye ederiz. Çünkü küçük bölmeler çantanın çok bölmeli olmasını sağlasa da içerisine eşyalarınız sığmayacağı için gereksiz olabilir. Bu da paranızın boşa gitmesini beraberinde getirir.
Çantanın termal bir bölmesi olmasına özen göstermelisiniz: Bebek beslenmesinin minikler için ne kadar önemli bir konu olduğunun farkındalığıyla ebeveynlerin dışarı çıkarken çocuklarının mamalarını evlerinde hazırlayıp yanlarında taşıdıkları bir gerçek. Çünkü gidilen restoranda ya da alışveriş merkezinde örneğin bebeklerin yaşına uygun bir çorba bulunabileceğinin garantisi yok. Siz de bebek çantası alırken bu durumun bilinciyle hareket etmelisiniz. Yani alacağınız çantada yiyeceklerin ısısını yalıtacak termal bir göz olmasına da özen göstermelisiniz. Çünkü termal göz, bebeğinize yedireceğiniz mamaların ideal sıcaklıkta kalmasını sağlayacak bir unsur olacaktır. Bu durum da çocuk gelişimi açısından olumlu bir durumdur.

Çantanın kumaşının silinebilir olmasına dikkat edin: Bebek çantası alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da çantanın kolay temizlenip temizlenmediğidir. İçine bebek mamalarının konacağı bir çantanın kirlenme olasılığı oldukça yüksektir. Bu nedenle bebek çantası alırken ürünün kumaşının rahatlıkla silinebilir olmasına dikkat edin.
Askıların sağlamlığından emin olun: Bebek çantası alırken çantanın saplarının ne kadar sağlam olduğuna da bakmanız gerekmektedir. Çünkü bebeğinizin ihtiyaçları doğrultusunda çantanızı çok doldurma olasılığınız yüksektir. Bu da eğer bebek çantanızın sapları dayanıksızsa çantanızın sapının kopmasını beraberinde getirecek üzücü bir durum olabilir. Çantanızın yırtılması da sizin dışarıda zor anlar geçirmenize neden olabilir.
Şıklığı es geçmeyin: Bebek çantaları artık başlı başına bir sektör olmuş durumda… Bu da birbirinden renkli ve şık bebek çantalarının piyasada yer aldığını bizlere gösteren bir gerçek. Siz de bebek çantası alırken deseniyle, rengiyle en çok sevebileceğiniz modeli tercih edin. Çünkü zevkinize uygun bir bebek çantasını keyifle kullanma olasılığınız yüksektir.

Bebek Çantası İçinde Olması Gerekenler


Bebek çantasının içinde olması gereken eşyalar her bebeğin özellik ve ihtiyaçlarına göre farklılaşsa da; aşağıda vereceğimiz listedeki etmenlerin hemen hemen her bebek çantasında olmasını öneririz.
• Biberon
• Yedek emzik
• Yedek kıyafet
• Bebek bezi
• Islak mendil
• Bebek bezinin değiştirileceği örtü

Bebek çantası aldıktan sonra bu çantanın içine koyabileceğiniz işlevsel ürünler arıyorsanız; Türkiye’de En Çok Satılan Bebek Ürünleri” yazımızı okumanızı önerir, ayrıca yeni doğmuş bebeğinizin gelişimini takip etmek istiyorsanız da; Çocuklu Dünya’nın Bebek Gelişimi kategorisindeki yazıları okumanızı tavsiye ederiz.