Bebek Ziyaretine Gidecek Olanlara Tavsiyeler

bebek ziyareti

 

Bebek Ziyaretine Gitmeden Önce Bunları Dikkate Alın

 

Dünyaya yeni bir bebek gelmesi sadece anne ve babayı heyecanlandırmakla kalmıyor tabii… Etrafındaki herkes en az anne ve baba kadar güzel ve keyifli bir heyecana kaptırır kendini. Özellikle ilk hamileliklerde bu heyecanın dozu da artar doğal olarak.

Aileye gelen yeni üyenin haberini alan yakın akraba, eş dost, hastane ve ev ziyareti için hazırlıklar yapmaya başlar. Özellikle ülkemizde yeni doğan bebek ve anne ziyaretine gitmek oldukça önemli bir kültürdür. Ama bu ziyaretleri yerinde, zamanında ve yeterli dozda yapmak gerekiyor. Çünkü doğumdan henüz çıkmış olan, ne de olsa yorgun anne ile dünyaya gözlerini yeni açmış olan minik bebeğinin bu yeni duruma uyum sağlamaları biraz zaman alabilir. Yani bebek ziyareti, diğer tüm ziyaretlerden farklı olarak biraz daha hassasiyet gösterilmesi gereken bir durumdur.

Tüm bunların ışığında dünyaya gelen bebişi ve annesini ziyaret etmek isteyenlere küçük ama yararlı birkaç tavsiyede bulunmak istedik.

Çocuklu Dünya Gitmeden Önce Haber Verin

Gitmeden Önce Haber Verin

Eğer doğum yapan kişi yakın bir akrabanız veya samimi bir yakınınız değilse ilk 40 gün ziyaretine gitmemenizde fayda var. İlk 40 gün doğum yapan kadın için lohusalık dönemidir ki oldukça hassas bir dönemdir. Anne doğum sonrası etkilerini atlatamamış olacaktır ayrıca bebeğin düzeninin oturtmaya çalıştığı için çok yorulacaktır bu günlerde. Bu nedenle de dinlenmeye her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyacaktır. Ne olursa olsun, ziyarete gitmeden önce haber vermeyi ihmal etmeyin!

Zamanlamayı Ayarlamak Rahatlatır

Çiçeği burnunda anne ve babanın ilk haftalarda tüm planlarının odağı minik bebekleri olacaktır. Tüm vakitlerini ona ayıracaklardır. Tüm gün boyu bu yabancısı oldukları uğraşlardan yorulup dinlenmek isteyeceklerdir. Bunu dikkate alarak, ziyaret edecekseniz, saatlerinizi onların uygun olacağı zaman dilimine ayarlayarak ve özellikle ilk haftalarda mümkün olduğu kadar kısa tutarak ayarlamaya çalışabilirsiniz.

Çocuklu Dünya Abartılı Kokulardan Uzak Durun

Abartılı Kokulardan Uzak Durun

Yeni doğan bebeklerin ciğerleri daha hassastır tahmin edebileceğiniz gibi. Parfüm gibi, kimyasal madde içeren tüm kokulardan da etkilenme olasılıkları yüksektir. Bu nedenle bebek ziyaretine giderken olabildiğince bu tarz kokulardan sakınmanızda fayda var. Ayrıca sigara kokusunun üzerinize sinmediğinden emin olarak gitmeniz daha iyi olacaktır.

Gider Gitmez Ellerinizi Yıkamayı İhmal Etmeyin

Yeni doğan bebeğin hassasiyetinden bahsetmiştik. Yolda, toplu taşımada kirlenen elleriniz ile bebeği kucağınıza almak onun için riskli bir durum oluşabilir.

Çocuklu Dünya Öpmemek İçin Kendinizi Tutun

Çok Tatlılar Ama Öpmemek İçin Kendinizi Tutun

Bu konuda yeni anneler de fazlasıyla hassas olabiliyor bazen. Bebişlerin çok tatlı olduğunu ve onlara sevginizi göstermek isteyeceğinizi tahmin edebiliyoruz ama bunu öperek yapmamanızı tavsiye ederiz. Aynı zamanda bebeğin eline, yüzüne dokunmayın. Özellikle bebekler sürekli ellerini ağızlarına götürdükleri için ellerine geçecek mikrop direkt ağızlarına gider.

Tabii ki Eliniz Boş Gitmeyin

Bunu kimse ihmal etmez tabii ki ama yine de hatırlatalım dedik, bebek ziyaretine giderken ailenin yeni üyesine hoş geldin demenin tatlı bir şeklidir alınacak hediye. Bütçenizin uygunluğuna göre altından kıyafete, resim çerçevesine kadar yenidoğanın ya da ailesinin işine yarayacak bir şey seçebilirsiniz. Seçiminiz kıyafetten yana olacak ise bunları da yenidoğan boyutuna göre değil de ilk 3 ayda veya daha sonraki aylarda giyilebilecek şekilde alırsanız çok daha kullanışlı olacaktır.
Evde daha büyük bir abla veya abi varsa yaşlarına uygun olarak alacağınız minicik bir saç tokası veya okuma kitabı bile onların da gönlünü hoş tutmak için yeterli olacaktır.

Çocuğunuzun Sağlığıyla İlgili Diğer Yazılarımız:

Yeni Doğanlarda ve Çocuklarda Temizlik: Bırakın Çocuğunuz Kumlarda Yuvarlansın

Yeni Bebek Bakımı