Çocuğunuz İçin En Doğru Okul Ayakkabısı Seçimi

çocuk ayakkabısı seçimi

Okul Ayakkabısı Nasıl Seçilir?

Okulların açılmasıyla birlikte aileler, çocukların eksiklerini tamamlamak adına alışveriş yolculuğuna başladı. Kırtasiye, giyim, çanta derken liste uzuyor, maliyet giderek artıyor. Fakat en sağlıklı ve en dayanıklı olanını bulmak işleri biraz daha zora sokabilir ve aklınızı kurcalayan sorulara sebep olabilir.
Çocuğunuz için okul ayakkabısı seçmek, diğer konular kadar hassasiyet gerektiren konulardan biridir. Doğru ayakkabı seçimi çocuk gelişimi açısından önem arz eder. Onların rahat edeceği ayakkabıları bulmak için gerekiyorsa mağaza mağaza gezmelisiniz. Bu yolculukta sizlere yardımcı olacağız! İşte okul ayakkabısı seçerken dikkat edilmesi gerekenler:

Hava almayan ayakkabılardan uzak durun!

Tüm gün boyunca aynı ayakkabılarla hareket edeceklerini düşünecek olursak, ayaklarının terleyeceği faktörünü unutmamamız gerekir. Ayakkabı seçimini hava akımını sağlayan ve nemi dışarı atan ayakkabılardan yana yapmak çocuğunuzun ayaklarının terleyip üşümesini engelleyecek, hastalıklara karşı bir duvar örecektir. Özellikle plastik ve naylon ayakkabılar bu bakımdan oldukça elverişsiz seçeneklerdir.

Dikkat, kaygan zemin!

İstenmeyen kazaları önlemek adına, seçim aşamasında ayakkabıları ıslak zeminde kontrol etmelisiniz. Kaygan zeminlerde yer tutuşu sağlam olan ayakkabıdan yana seçim yapmak, kaza riskini düşürecek, her türlü zemin koşulunda içinizin rahat etmesini sağlayacaktır.

Dar burunlu ayakkabılar, problem yaratır.

Dar burunlu ayakkabılar, ayak deformasyonuna sebebiyet vereceği için tercih edilmemesi gereken modeller arasında yer alır. Uzun vadede rahatsız edici olacağından dolayı büyüme çağındaki çocuğunuz için sağlıksız bir seçim olacaktır.

En büyük yanlış: “Büyük olsun, seneye de giyer.”

Yapılan en büyük hatalardan biri budur. Büyük ayakkabılar, çocuğunuzun ayağını sıkan küçük bir ayakkabının vereceğinden daha çok zarar verecektir. Ayakkabının ayağına tam oturmasına özen göstermelisiniz. Deneme esnasında parmaklarında çok fazla baskı olmamasına dikkat etmelisiniz. Mümkünse mağaza içerisinde 5-10 dakika ayakkabı ile vakit geçirmesini sağlayın.

Doğru Okul Ayakkabısı Seçimi

Sağlıklı ayaklar için taban sağlığı çok önemli.

Alacağınız ayakkabının taban formu oldukça önemlidir. Her kaliteli ayakkabı, kaliteli taban performansı sunamayabilir. Ekstra konforlu tabanlıkları ayakkabıya yerleştirerek yaşanacak taban sorunlarının önüne geçebilirsiniz. Taban düzlüğü gibi sorunlarla karşılaşmamak adına ‘memory foam’ adındaki ayak şeklini alan tabanları kullanabilirsiniz. Unutmayın taban sağlığı çok önemlidir.

En az iki çift ayakkabı olmalı.

Her gün aynı ayakkabıyı giymek, sağlıklı bir davranış değildir. Bütçeniz el veriyorsa en az iki çift ayakkabı almalısınız. Böylelikle ayakta mantar oluşumu, enfeksiyon gibi sağlık problemlerinin önüne geçmiş olursunuz. Aynı zamanda her gün aynı ayakkabıyı giymek, ayakkabının hızlı deforme olmasına sebep olacaktır. Bu da ayak şekil bozukluğunu doğurabilir.

Su geçirmeyen ayakkabıları tercih etmelisiniz.

Mevsimsel geçişlerde yaşanan beklenmedik yağmurlar, minik ayakların ıslanmasına sebep olacaktır. Hastalığın kapınızı çalmasını istemiyorsanız seçiminizi su geçirmeyen ayakkabılardan yana yapmalısınız.

Spor ayakkabı, sporda giyilmeli!

Spor ayakkabısı seçiminde de aynı hassasiyeti korumak önemli. Spor derslerinde giyilen ayakkabıların normal zamanlarda giyilmemesi gerekiyor. Aynı şekilde okul ayakkabısıyla spor derslerine katılmak da türlü zararlara yol açabilir.

Onun zevkini es geçmeyin!

Tabii ki en önemlisi onun sevdiği modeli almak. Unutmayın, ebeveyn olarak sağlık açısından yeterli ve yetersiz ayakkabıları seçmek konusunda söz hakkımız var. Bu ayakkabılar onların, bırakın istediği modeli alsın!
Minik adımlar, büyük işlere gebedir! Tüm çocuklara sağlıklı, başarılı bir okul dönemi dileriz!