Hamile Pilatesi Nedir? Nasıl Yapılır?

Hamile Pilatesi

Hamile Pilatesi İle İlgili Merak Ettikleriniz

Pilates vücudunuzun güçlü, esnek ve dengeli olmasını sağlar. Gücünüzü ve koordinasyonunuzu geliştirmeye yönelik bir dizi hareket ve pozisyonu da içinde barındırır. Hamilelik sürecinde ise vücut görünen ya da görünmeyen birçok değişiklik geçirir. Özellikle karın kaslarınız, büyümekte olan bebeğinize yer açmak için genişlemeye çalışır ve bunun sonucunda vücudunuzun bu bölgesinde bazı yırtılmalar oluşabilir. Ayrıca postürünüz de değişir. Büyüyen ve vücudunuza ağırlık yapan karnınız, omurganıza normalden fazla baskıya neden olabilir. Bu nedenle hamile pilatesi hareketleri kaslarınızı güçlendirmeye ve esnetmeye yaradığı için sağlıklı bir hamilelik geçirmeniz adına oldukça önemlidir.
Peki ama hamilelikte yapılan egzersizleri tam olarak biliyor muyuz? Hamile kadınlar arasında gebe pilatesi ile ilgili en çok merak edilen soruları biliyoruz ve bu sorulara cevap vermek istedik.

Hamile Pilatesi ve Pilates Arasındaki Fark Nedir?

Hamile kadınların en fazla merak ettiği sorulardan biri normal pilates ile gebe pilatesi arasındaki farktır. Şöyle ki; normal pilateste ağırlık noktası karın bölgesindedir. Hamile pilatesinde ise daha çok omurgaya yönelik egzersizler yapılır. Büyüyen karnınızın yaratabileceği sırt ağrıları da bu şekilde önlenmeye çalışılır. Yani hamilelik pilatesi, gebelik sürecinde oluşabilecek sırt ve bel ağrılarını en aza indirger.

Çocuklu Dünya Hamile Pilatesi

Hamile Pilatesinin Faydaları

Gebe pilatesi, hamile kadınların egzersiz yaparak vücutlarında artan mutluluk hormonu sayesinde hem fiziksel hem de psikolojik rahatlama sağlamalarına yardımcı olur. Aynı zamanda hamile kadınlar, hamilelik dönemi boyunca gebe pilatesi yaparak rahat ve güçlü hissedebilirler. Kadınlar bu meşakkatli dönemde pek çok zaman sırt, bel ve kalça ağrıları yaşayabiliyorlar. Pilates yaparak vücut esnekliklerini arttırabilirler. Böylece daha rahat hareket edebilirler ve doğum yapmaları daha kolay olabilir. Ayrıca sadece doğum sırasında değil, doğum sonrasında da pilatesin birçok yararı olur. Hamilelik döneminde gebe pilatesi yapan anne adaylarının doğum sonrası özellikle karın bölgesindeki kasların normalden daha hızlı kendine gelir.

Gebe Pilatesi İle İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

Özellikle gebe pilatesi yapmak için normalden daha fazla özen gösterilmeli ve dikkatli olunmalıdır. Pilates yapmadan önce mutlaka doktor onayı alınmalıdır. Ayrıca pilates süresince de doktor gözetimi altında egzersizlerin belirlenmesi anne ve çocuk sağlığı için önemlidir. Pilates eğitmeni ararken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Sertifikalı ve güvenilir bir eğitmen ile hamilelik egzersizleri yapmak gerekir.

“Doğuma Giderken Yanınıza Almanız Gereken Olmazsa Olmaz Eşyalar” yazımızı okumanızı da tavsiye ederiz.

Gebelik Pilatesi

Hamile Pilatesi Nasıl Yapılır?

Gebe pilatesi yapmadan önce pelvik kaslarının doğru bir şekilde kullanılması gerektiğini göz önünde bulundurmak gerekiyor. Bunun için profesyonel bir yardım alınabilir.

Gebe pilatesinin temel egzersizlerinden biri nefes egzersizleridir. Nefes egzersizi yapmak için düz bir zeminin üzerinde kendinizi dik bir şekilde duvara yaslayarak başlayabilirsiniz. Burnunuzdan aldığınız nefesiniz ağzınızdan vererek ve bunu birkaç kere tekrarlayın. Daha sonra ayak tabanlarınızı yavaş bir şekilde yere bırakın. Dizlerinizi kendinize doğru çekin ve omuzlarınızı dizlerinize yaklaştırın. Bu pozisyonda da birkaç kez nefes alıp vermeye çalışın . Sonra yine eski pozisyonunuza dönün.

Bir diğer önemli egzersiz sırt ve bel bölgelerinin çalışmasını ve esnemesini sağlayan kedi pozisyonudur. Bu pozisyon özellikle hamileliğin belirli dönemlerinde sırt ve belde hissedilen ağrıların rahatlamasına yardımcı olur. Bu hareket için diz çökerek açın ve el ve bacakların paralel olmasına dikkat edin. Ağırlığınızı el ve dizlerin üzerine eşit olarak dağıtarak sırtınızı tamamen düzleştirin. Bu şekilde bir yandan nefes verirken diğer yandan karnınızı içeri doğru çekin ve sırt bölgenizi kedi gibi dışa yuvarlayarak esnetin. Bu pozisyonu ilk olarak beş ve ikinci kez beş kez yapabilirsiniz.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Murat Çarak’tan çok önemli “Hamilelikte Beslenme” yazısını okumanızı da tavsiye ederiz.