Tuvalet Alışkanlığı Kazandırmaya Dair Bilgiler | Çocuklu Dünya
 
Tuvalet Eğitimi

Tuvalet Eğitimi

Tuvalet Eğitimi

Tuvalet eğitimini öğrenmek çocukların ve ailelerin günlük yaşamını kolaylaştırmaktadır. Bu sebeple birçok aile çocuklarının tuvalet alışkanlığı kazanmasına yardım etmek istemektedir.

Tuvalet Eğitimine Ne Zaman Başlanır?

Bebeklerde tuvalet eğitimi veya çocuklarda tuvalet eğitimi hakkında birçok aile özellikle hangi yaşta verileceğini merak etmektedir. Uzmanlara sıklıkla tuvalet eğitimine ne zaman başlanır soruları gelmektedir. Tuvalet eğitimini vermek için belirlenen bir yaş aralığı bulunmamaktadır. Çocuk tuvalet alıştırma yaşının her çocuğa göre değişiklik gösterdiği bilinmektedir. Bu noktada tuvalete alıştırma ile ilgili önemli konu çocuğun tuvalet eğitimine hazır olma veya hazır olmama ile ilgili verdiği sinyalleri görüyor ve ona göre hareket ediyor olmaktır.

Tuvalet Alışkanlığı

Çocuğunuz tuvalet alışkanlığı kazanabileceği ile ilgili sinyalleri size verdiyse ve siz bu sinyalleri doğru okuduysanız tuvalet eğitimi verebilirsiniz. 3 günde tuvalet eğitimi gibi kısıtlamalar yapmaktan ziyade kontrolü çocuğa vererek siz ona eşlik edebilirsiniz.

Gece Tuvalet Eğitimi

Bazı çocuklar gündüz tuvalet kontrolünü sağlayabilirken gece tuvalet eğitimleri henüz tamamlanmamış olabilir. Bu sebeple aileler tuvalet eğitiminde gece konusunu sıklıkla araştırmaktadır.

Aileler tarafından özellikle araştırılan bazı konular bulunmaktadır. Bazı anne ve babalar çocuklarının yaşına ve cinsiyetine göre incelemeler yapmaktadır. Örneğin, 2 yaş erkek çocuğu tuvalet eğitimi, 3 yaş tuvalet eğitimi, erkek çocuk tuvalet eğitimi ve 4 yaş tuvalet eğitimi gibi konularının araştırıldığı görülmektedir.

Tuvalet Eğitiminde Kaka

Tuvalet eğitimi verilen çocukların bazıları idrar veya çiş konusunda hemen beceri kazanırlarken diğer bir deyişle çişe alışma kolay olurken, tuvalet eğitiminde kaka o kadar da kolay olmayabilir. Bir çocuğun tuvalet alışkanlığı kazanmasına yardımcı olurken verdiği sinyallere dikkat etmek oldukça önemli olduğu için kaka konusunda da çocuğun sinyallerine dikkat edilmelidir. Tuvalet eğitiminin çok katı ve ısrarlı bir şekilde verilmeye çalışılması çocuklarda tuvalet konusunda problemler oluşturabilir. Katı tuvalet eğitimi verilen çocuklarda sıklıkla tuvalet eğitiminde kaka tutma görülmektedir. Kaka tutan çocuklar için aileler çocuk tuvalet alıştırma için bazı yöntemlere başvurmaktadır. Kaka tutan çocuklar için öncelikli olarak bir çocuk doktoruna başvurulmalıdır. Çocuk doktorunun verdiği tedaviye uyulmalıdır. Eğer çocuk doktorunuz bir çocuk ve ergen psikoloğundan veya çocuk ve ergen psikiyatristinden destek almanız gerektiğini söylüyorsa ona gitmelisiniz. Bazı zamanlarda çocuk doktorları çocuk gastroenteroloji uzmanının çocuğu muayene etmesi gerektiğini söylenmektedir. Doktorunuzun böyle bir söylemi varsa çocuk gastroenteroloji uzmanına başvurmalısınız. Tüm tıbbi değerlendirmeler yapılmış ancak organik kökenli bir problem görülmemişse durumun psikolojik olduğu düşünülebilir. Başvurduğunuz çocuk ve ergen psikiyatristi veya çocuk ve ergen psikoloğuna da danışarak bazı yöntemlerden faydalanabilirsiniz. Çocuklarda tuvalet eğitimi için olan resimli tuvalet eğitimi kitaplarından yararlanabilirsiniz. Çocuğunuza, çocuk tuvalet alıştırma ile ilgili kitapları satın alarak okuyabilirsiniz. Başvurduğunuz uzman da uygun görüyorsa oradaki yöntemlerin bazılarını da deneyebilirsiniz.

Tuvalete gitme alışkanlığı çocuklara doğru zamanda doğru şekilde kazandırılması gereken alışkanlıklardandır. Bu alışkanlığı doğru zamanda edinmeyen çocuklar hem ailelerinin yaşamlarını zorlaştırır hem de bu durum miniklerin kendi hayatlarına yansır. İki taraf için de daha keyifli bir yaşantının söz konusu olması için çocuklara zamanı geldiğinde tuvalet eğitimi vermek, bu eğitim sırasında miniklere sabırlı davranmak ve onlara bu alışkanlığı elde etmenin oldukça büyük bir başarı olduğunu hissettirmek önemlidir. Biz de Çocuklu Dünya olarak; Tuvalet Eğitimi kategorimizde konuyla ilgili uzman yazılarına ulaşmak isteyen ebeveynler için faydalı olduğunu düşündüğümüz içerikler hazırladık. Siz de pedagoglar ve psikologlar tarafından kaleme alınan bu yazılardan çocuğunuza tuvalet eğitimi kazandırma yolculuğuna dair yeni öneriler ve fikirler alabilirsiniz. Özellikle çalışan bir anneyseniz çocuğunuza tuvalet alışkanlığı kazandırırken zorlanacağınızın farkındalığıyla yazılarını kaleme alan uzmanlar sayesinde yoğun iş hayatınıza çocuğunuza tuvalet eğitimi kazandırmayı nasıl entegre edebileceğinizi keşfedebilirsiniz. Miniklere doğru zamanda tuvalet alışkanlığı kazandırmanın önemine de vurgu yapılan bu yazılar sayesinde siz de çocuğunuzun tuvalet alışkanlığı kazanmaya hazır olup olmadığını gözlemleyebilir çıkarımlarınıza göre aksiyon alabilirsiniz.

Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X