Psikiyatrist, Terapist, Eğitmen Dr. Nuşin SARIMURAT BAYDEMİR | Çocuklu Dünya
 

Uzmanlar

Psikiyatrist, Terapist, Eğitmen Dr. Nuşin SARIMURAT BAYDEMİR


Dr. Nuşin Sarımurat Baydemir 1957 doğumludur. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde eğitim aldığı Edirne Tıp Fakültesi’nden 1982’de mezun oldu.

Zorunlu hizmetini Manisa’da yaptıktan sonra İstanbul Tıp Fakültesi’nde, psikiyatri uzmanlık eğitimini aldı. Uzmanlık eğitimi döneminde, Prof. Dr. Ulviye Etaner’in öncülüğünde psikoanalitik eğitim, Prof. Dr. Şahika Yüksel’in öğrencisi olarak bilişsel – davranışçı psikoterapi eğitimi aldı. Aynı dönem 1986’da grup psikodrama eğitimine başladı. Cinsiyet rolleri, cinsel işlev bozuklukları, evlilik sorunları ve kadın ruh sağlığına ilişkin çalışmalar yaptı. Uzmanlık Eğitimi sonrası Ankara Dışkapı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Kliniği’nde 2 yıla yakın çalıştı. İstifa edip ABD’ne gitti.

New York’ta Ackerman Institute for Family Therapy’de aile ve çift terapisi eğitimi aldı. 1995 yazında Türkiye’ye döndüğünde İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Onkoloji Enstitüsü’nde hastalar, hasta yakınları ve hekim ilişkileri konularında grup çalışmaları gerçekleştirdi.

1996’da İlişki Psikoterapileri Enstitüsü’nü kurdu. 1998’de aile ve çift psikoterapileri konusunda eğitim vermeye başladı. 1999 dönemi eğitim öğrencilerinden bir grupla “Aile Terapisi Terimleri Sözlüğü”nün yazılmasına öncülük etti.

2001’de “Psikodramanın Çift Grup Terapisinde Uygulanması” konulu tezi sonrası Abdülkadir Özbek Psikodrama Enstitüsü psikodrama terapisti oldu.

2001 – 2004 yılları arasında 300 saat Jungien psikodrama eğitimi (İsviçre Jung Enstitüsü’nden) ve aynı dönem 3 yıl Gestalt psikoterapisi eğitimi (H. Nita Scherler’den) aldı.

Cinsel Eğitim Tedavi ve Araştırma Derneği (CETAD) ve Türkiye Grup Psikoterapileri Derneği’nin eğitimci ve aktif üyelerindendir. International Association of Group Psychotherapy (IAGP), Aile ve Evlilik Terapileri Derneği (AETD) ve International Family Therapy Association (IFTA), Çift ve Aile Terapileri Derneği (ÇATED) üyesidir.

1997’den 2007 yılına kadar yarı zamanlı olarak Boğaziçi Üniversitesi’nde çalıştı. 2007 yılında emekliye ayrıldı.

2010 – 2011 de Bilgi Üniversitesi’nde Aile ve Evlilik Terapileri Sertifika Programı’nda eğitmen iken, 2013’den bu yana Aile ve Çift Terapisi Yüksek Lisans Programında eğitmenliğini sürdürmektedir.

2012 yılında kurulan Çift ve Aile Terapileri Derneği’nin (ÇATED’in) ilk yönetim kurulu başkanıdır. Bu dernek bünyesinde Çocuk ve Haklarını Koruma Platformuyla çalışan Aile ve Alternatif Aile Komitesinin başkanlığını 2 yıl sürdürdü.

Halen Avrupa Aile Terapileri Derneği üyesi (EFTA-TIC) olan İlişki Psikoterapileri Enstitüsü’nde psikiyatrist, terapist ve eğitmen olarak çalışmakta; Abdükadir Özbek Psikodrama Enstitüsü ve Bilgi Üniversitesi Çift ve Aile Terapisi yüksek lisans programında eğitmenliğini sürdürmektedir.

Dr. Nuşin Sarımurat Baydemir evli ve bir çocukludur.


Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X