Çocuk ve Genç Psikiyatristi, Psikoterapist Doç. Dr. Sevcan KARAKOÇ DEMİRKAYA | Çocuklu Dünya
 

Uzmanlar

Çocuk ve Genç Psikiyatristi, Psikoterapist Doç. Dr. Sevcan KARAKOÇ DEMİRKAYA


Uzmanlık alanı çocuk ve genç psikiyatrisi olan Dr.Sevcan Karakoç Demirkaya (1982), çocukluk ve gençlik yıllarını Ankara’da geçirmiştir. Eğitimlerini Ankara Atatürk Anadolu Lisesi (Ortaokul kısmı), Ankara Fen Lisesi, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi (İngilizce Tıp) ve İstanbul Tıp Fakültesi-Çapa’da (uzmanlık eğitimlerini) tamamlamıştır. Başasistan olarak Bakırköy ve Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ve öğretim üyesi olarak Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde çalışmıştır.

Doçentlik ünvanı aldıktan sonra bir dönem misafir öğretim üyesi olarak Amerika Birleşik Devletleri Michigan Üniversitesi Çocuk Psikiyatrisi Kliniği’nde bulunmuş, orada özellikle otizm ve nörogelişimsel bozukluklar ve erken müdahale alanında çalışmalar yapmıştır. Stanford Üniversitesi’nden Prof.Dr. Sally Rogers’in Erken Denver metodu ile ilgili çalışmalarına katılmıştır. Tanısal Otizm Görüşmesi (ADOS) uygulayıcısı eğitimini de orada tamamlamıştır.

Şu anda İstanbul Gelişim Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde akademisyen olarak çalışmakta, lisans ve lisansüstü dersleri ve tezleri yürütmektedir. Kendi kliniğinde tıbbi uygulamalarına ve araştırmalarına devam etmektedir.

Pek çok uluslararası ve ulusal makale, bildiri ve olgu bildirimleri olup, yurt içi ve yurt dışı konferanslara davetli konuşmacı olarak katılmıştır. Editör yardımcılığını üstlendiği kitap, yazdığı ve çevirdiği kitap bölümleri bulunmaktadır. Halen bilimsel psikiyatri dergisinde bölüm editörlüğü ve hakemlikler bulunmaktadır. Ayrıca çocuk psikiyatrisi alanındaki araştırma ve çalışmalarına yönelik “Genç bilim İnsanı Ödülü” dahil olmak üzere uluslararası ve ulusal pek çok ödül almıştır.

Uluslararası onaylı Bilişsel davranışçı Terapiler, aile terapisi ve EMDR sertifikalarına sahiptir. Oyun terapisi eğitimi ve pek çok workshop uygulamasına katılmıştır. Ayrıca oyun terapisi ile ilgili çeşitli illerde eğitimler düzenlemiştir.

Klinik uygulamalarında özellikle erken çocukluk döneminde riskli çocukların belirlenmesi ve nörogelişimsel açıdan takip edilmesinde güncel bilimsel kaynaklara dayanan, çocuk ve ailesini/okulunu birlikte ele alan, medikal tedavi merkezli tamamlayıcı eğitsel ve terapötik müdahaleleri içeren bütüncül yaklaşımı izlemektedir. Türkiye Çocuk ve Gençlik Psikiyatrisi Derneği, Türk Psikiyatri Derneği, American Academy of Child and Adolescent Psychiatry, European College of Neuropsychopharmacology üyesi, Kognitif ve Davranışçı Terapiler Derneği üyesidir. Evlidir ve iki çocuk annesidir.


Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X