Pedagog Prof. Dr. Ümit Davaslıgil | Çocuklu Dünya
 

Uzmanlar

Pedagog Prof. Dr. Ümit DAVASLIGİL


15 Temmuz 1941’de doğan Ümit DAVASLIGİL, ortaokul ve lise öğrenimini Arnavutköy Amerikan Kız Koleji’nde tamamlamış ve lisans, doktora, doçentlik ve profesörlük derecelerini İstanbul Üniversitesi’nden almıştır. 2002 yılında İstanbul Üniversitesi, Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi’nde Özel Eğitim Bölümü içinde Türkiye’de ilk kez üstün yetenekli öğrencilere sınıf öğretmeni yetiştirmek üzere Üstün Zekâlılar Eğitimi Ana Bilim Dalı’nın kurulmasında öncülük etmiş ve 15.07.2008 tarihinde emekli olana kadar Bölüm ve Ana Bilim Dalı Başkanlığını sürdürmüştür. 04.08.1999-04.08.2005 tarihleri arasında Dekan Yardımcılığı yapmıştır. Halen, 2010 yılından beri de Maltepe Üniversitesi, Özel Eğitim Bölüm Başkanlığını yürütmektedir. 1991- 2011 yılları arasında Üstün ve Yetenekli Çocuklar Dünya Konseyi’nin (World Council for Gifted and Talented Children) Türkiye Delegeliğini sürdürmüş, 2011 yılından beri de Yönetim Kurulu üyeliğini sürdürmektedir.

İstanbul Üniversitesi’nde “Üstün Zekâlı Öğrencileri Normal Yaşıtlarından Tamamen Ayırmadan Eğitim İhtiyaçlarını Karşılayacak Bir Modelin Geliştirilmesi” ve “Küçük Adımlar” adlı projeleri yürütmüştür. Maltepe Üniversitesi’nde halen sürdürülmekte olan Çocuk Üniversitesi Projesinin oluşturulmasında öncülük etmiştir. Üstün yeteneklilerde yaratıcılık, düşünce becerileri, eğitim programının erken farklılaştırılması, matematik yeteneğinin erken kestirilmesi gibi konularda makaleleri ve araştırmaları vardır.


Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X