Çalışan Anne Olmak | Çocuklu Dünya
 
Annelik-Babalık

Çalışan Anne Olmak Hakkında Sorularınızı Uzmanlarımız Cevaplıyor

Tarih: 15 Nisan 2022 - Cuma
Uzman görüşü için konu öner.

Çalışan Anne Olmak Hakkında Sorularınızı Uzmanlarımız Cevaplıyor

Çalışan Anne

Çalışan anne olmak ile ilgili sizden gelen soruları uzmanlarımız cevaplıyor.

Bu hizmetimiz Yıllık Premium üyelerimiz için geçerlidir. Hemen üye olun, çocuğunuz hakkında pedagojik veya psikolojik sorunuzu uzman@cocukludunya.com ‘a yollayın, Uzmanlarımız sorularınızı cevaplasınlar.

Annenin Çalışıyor Olmasının Çocuklar Üzerindeki Etkileri

Eğitim Danışmanı, Pedagog Prof. Dr. Norma RAZON: Günümüzde çalışan anne sayısında artış var dolayısıyla eğer anne işe başlamadan önce çocuğun bakımını kimin üstleneceğine karar vermişse, anne baba bu bakımı üstlenecek kişiye çocuğu doğru bir şekilde devredebilmişse, işbirliği ve denetim mekanizması çalışıyorsa çocuk annenin çalışmasından etkilenmeyebilir ancak anneyi özler çalışmayan bir anneye oranla. Önemli olan annenin tatil günlerinde çocukla geçiremediği zamanı kaliteli bir şekilde geçirerek telafi etmesidir. Birlikte ne kadar zaman geçirildiği değil nasıl zaman geçirildiği önemlidir evet ama, geçirilen on dakikalık kaliteli zaman da çocuğu tatmin etmeyecektir. Ebeveynler zamanı dengeli ayarlayabilmelidir, gerekirse çocuğun uyuma saatlerinde küçük bir esneklik yapılarak çocuğun ihtiyaç duyduğu sevgi, ilgi, şefkat, beraberlik hislerini ebeveynlerin karşılaması sağlanabilir. Zaman zaman çalışan annelerde suçluluk duygusu oluşabiliyor ve bu suçluluk duygusunu bastırmak için anneler eve gelince çocuğa oyuncak, şeker, çikolata gibi küçük ödüller alabiliyor veya maddi değil manevi şekilde, çocuğu hiç ağlatmayarak, çocuğun her istediğini yaparak çocuğu ödüllendirebiliyor fakat bu davranış gerçekçi bir davranış olmuyor çünkü çocuğu hayata hazırlamış olmuyorlar. Çocukta ‘’benim her istediğim yapılır’ düşüncesi oluşabilir ve ileriki yaşlarında bir istediği olmayınca hayal kırıklığı yaşayabilir. Dolayısıyla çocukları biraz biraz gerçek hayata hazırlamak önerilir.

Üye olun çocuk gelişiminde size rehberlik edelim!
Doğumdan itibaren çocuğunuzun gelişimine göre günlük eğitim planı
Uzmanların hazırladığı 2.500’den fazla eğitici oyun
Uzmanlarla seminerler
Uzmanlara danışma


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.

ETİKETLER

Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X