Etkili Anne Babalık | Çocuk Gelişimi | Çocuklu Dünya
 
Annelik-Babalık

Etkili Anne Baba Olmak İçin Neler Yapabilirsiniz?

Tarih: 3 Aralık 2018 - Pazartesi
Uzman görüşü için konu öner.

Etkili Anne Baba Olmak İçin Neler Yapabilirsiniz?

Etkili Anne-Baba Olmak İçin İpuçları


Anne-babalık keyifli olduğu kadar zor bir görev. Her anne babanın kaygısı sağlıklı, mutlu ve başarılı çocuklar yetiştirmek. Asıl soru çocuk yetiştirirken nasıl bir yöntem benimsemenin en iyi sonuçları doğuracağı. Çocuklara ne zaman hayır demeli, nasıl sınır koymalı, sorumluluk kazandırmak için ne yapılmalı gibi sorular anne babaların zihnini oyalayan sorular. Etkili anne-babalık sağlıklı, mutlu ve başarılı bir çocuk yetiştirmenin anahtarı.


Etkili Anne-Babalık Nedir?

Anne-babalık çocuğun gelişiminde, kişiliğinin oluşmasında ve hayatında ihtiyacı olacak zihinsel, fiziksel, duygusal ve sosyal becerileri kazanmasında etkili en temel öğedir. Etkili anne babalık çocuğun gelişimini en iyi şekilde desteklemek, ihtiyacı olan becerileri en iyi şekilde kazanmasına yardımcı olmak ve kişiliğinin oluşmasında doğru yönlendirmektir.

Etkili Anne-Babalık Yöntemi

Her aileye uygulanacak ve sistematiği, kuralları belli bir tek doğru, etkili anne-babalık formülü yoktur. Etkili anne baba iletişimi konusunda anne-babalık yöntemleri aile yapısına, anne-babanın değerlerine, kültüre ve çocuğun mizacına göre şekillenir ancak etkili anne-babalığın olmazsa olmaz ortak özellikleri vardır.

Çocuğa göre belirlenen anne-babalık

Çocuğu iyi gözlemlemek ve anne-babalık tutumunu çocuğun ihtiyaçlarına ve özelliklerine göre şekillendirmek oldukça önemlidir. Anne babanın değerlerini ve düşüncelerini çocuğa katı bir şekilde dayatmaması gerekir. İlişkide çocuğu koşulsuz sevmek, onu olduğu gibi kabul etmek, saygı ve sevgi ile yaklaşmak temel olmalıdır.

Üye olun çocuk gelişiminde size rehberlik edelim!
Doğumdan itibaren çocuğunuzun gelişimine göre günlük eğitim planı
Uzmanların hazırladığı 2.500’den fazla eğitici oyun
Uzmanlarla seminerler
Uzmanlara danışma

Huzurlu ve güvenli ortam yaratmak

Etkili anne-babalar çocuklarına huzurlu ve güvenli bir ortam sağlamak için çabalarlar. Yeteneklerini geliştirebileceği ve eksikliklerini gidereceği, fiziksel ve zihinsel gelişimi kadar duygusal ve sosyal gelişimini de destekleyen zengin bir ortam yaratmaya özen gösterirler.

Hoşgörülü ve Destekleyici Olmak

Hoşgörülü ve destekleyici bir anne-babalık çocuğun yeteneklerini keşfetmesine ve potansiyelini gerçekleştirmesine olanak sağlar.

Kural ve disiplini unutmamak

Kural ve disiplin de etkili anne-babalığın olmazsa olmazıdır. Sınırların kesin ve belirli bir şekilde çizildiği bir ortam çocuğun gelişimini ideal şekilde destekleyen ortamdır. Kurallar çocuğun özgürlüğünü kısıtlamaz aksine güvenli bir alanda bağımsızlığını kazanmasına, iyi-kötü, doğru-yanlış arasındaki farkı öğrenmesine ve iç disiplin kazanmasına yardımcı olur.

Bağımsızlık ve özgürlüğü desteklemek

Çocuklar belirli becerilerini geliştirdikçe anne-babalarından bağımsız olmak ve kendi işlerini kendi yapmak, dünyayı özgürce keşfetmek istemeye başlarlar. Çocuğa izin vermek bağımsızlığına ve özgürlüğüne saygı duymak gerekir. Zamanı geldiğinde yaşına ve gelişimine uygun sorumluluklar vererek çocuğun bağımsız olmasını ve sorumluluk almasını desteklemek önemlidir. Özgürleşmesine ve keşfetmesine izin verilen çocuklar kendi kendisine yetebilen ve özgüveni yüksek bir birey olurlar.

Çocuğun ihtiyaçlarına şefkat ile cevap vermek

Doğduğu andan itibaren çocuğun her ihtiyacının gecikmeden ve şefkatle karşılanması oldukça önemlidir.

Dinlemek

Etkili anne-babalığın uygulandığı ailelerde, aile bireyleri birbirlerini dinler ve herkes duygularını ifade etme konusunda özgür ve rahattır. Birbirlerine sevildiklerini hissettiren ve değer verdiklerini gösteren bir ailede, çocuk gelişimi için söyledikleri dinlenerek ve önemsenerek büyüyen çocuklar özsaygısı yüksek ve kendine değer veren bireyler olurlar.

Bu yöntemlerin uygulandığı ailede yetişen çocuk kendine ve ailesine güveni yüksek, sorumluluk bilincine sahip, bağımsız, sosyal ve duygusal anlamda yeterli bir birey olur.


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X