Ödev hakkında sorularınızı uzmanlar cevaplıyor | Çocuklu Dünya
 
Çocuk Eğitimi

Ödev Hakkında Sorularınızı Uzmanlar Cevaplıyor

Tarih: 11 Şubat 2022 - Cuma
Uzman görüşü için konu öner.

Ödev Hakkında Sorularınızı Uzmanlar Cevaplıyor

Ödev ve okul

Ödev ve okul hayatı hakkında sizden gelen soruları uzmanlarımız cevaplıyor.

Bu hizmetimiz Yıllık Premium üyelerimiz için geçerlidir. Hemen üye olun, çocuğunuz hakkında pedagojik veya psikolojik sorunuzu uzman@cocukludunya.com ‘a yollayın, Uzmanlarımız sorularınızı cevaplasınlar.

Tatilde ders çalıştırılmalı mı?

Uzman Klinik Psikolog Fatma Hazal SARI: Tatilde çocuğun ödevi olması, uzun uzun ders çalışması doğru dozda olmadığında faydadan çok çocuğun motivasyonunu düşüren bir şey olabilir. Tüm hafta ya da tüm dönem boyu ders çalışan, ödev yapan çocuk tatilinde dinlenmeye ihtiyaç duyar. Ancak tatil sürecinde, özellikle de yaz tatili gibi uzun süren tatillerde çocuğun öğrendiklerini unutmamasını sağlamak da önemlidir. Bunun için ders konularının günlük hayatta pekiştirilmesi, çocuğun tatil boyunca kendi ilgi alanı olan ve merak duyduğu konuları araştırıp keşfetmesini teşvik etmek önemlidir. Okuldan verilen ödevlere çocuğu sıkmadan yapılması ve öğrenilen konuların tatilde çocuğa boş zaman bırakacak şekilde planlanarak tekrar edilmesi tatil süresince uygun olacaktır.

Üye olun çocuk gelişiminde size rehberlik edelim!
Doğumdan itibaren çocuğunuzun gelişimine göre günlük eğitim planı
Uzmanların hazırladığı 2.500’den fazla eğitici oyun
Uzmanlarla seminerler
Uzmanlara danışma

Çocuklar Ev Ödevi Yapmaya Nasıl Motive Edilir?

Uzman Klinik Psikolog Fatma Hazal SARI: Ödev yapmak bir zorunluluk olduğunda ve çocuğun ilgisini çekmediğinde fazlasıyla zorlaşır. Bu durumu tersine çevirmek için yapılacak ilk şey ödevi çocuğun ilgisini çekecek, onda merak uyandıracak hale getirmektir. Ödevin sadece okuldan istendiği için yapılması gereken bir görevden çok yeni şeyler öğrendiği ve bu bilgilerin çocuğa yardımcı olacağı bilinci kazandırılmalıdır.

Ödevin tek taraflı çocuğun pasif bir şekilde yaptığı bir aktivite yerine interaktif bir aktivite haline getirmek de çocuğun ödevden keyif almasına yardımcı olur.

Ödevi katı kurallar ve belirli bir zamanda bitirilmesi gereken bir görev gibi sunmak yerine, molalarla çalışmasına fırsat vermek çocuğun kaygısını azaltarak ödevi daha kolay yapmasına fırsat verir.

Ödev yapmayı ve ders çalışmayı renklendirmek için post-itler, renkli kalemler ve görselleştirmeye yardımcı olan materyaller kullanın.


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X