10 Yaş Çocuk Oyunları | Çocuklu Dünya
 
Çocuk Gelişimi

10 Yaşındaki Çocuğunuzla Hangi Oyunları Oynayabilirsiniz?

Tarih: 30 Eylül 2021 - Perşembe
Uzman görüşü için konu öner.

10 Yaşındaki Çocuğunuzla Hangi Oyunları Oynayabilirsiniz?

10 Yaş Eğitici Oyunlar

Oyunun çocuklar için eğlenceli olmasının yanı sıra eğitici olma özelliği de vardır. Anne ve baba olarak çocuğunuzla eğlenceli geçirdiğiniz vakitlerin aynı zamanda eğitici ve öğretici de olmasını istiyor olabilirsiniz. 5. sınıfa girmiş olan çocukların da oyun oynamaya ihtiyaç duyabileceği unutulmamalıdır. Bu sebeple eğitsel oyunlar nedir diye merak edebilirsiniz.

 

Oyunun bedensel, bilişsel ve sosyal etkilerinin yanı sıra psikolojik etkileri de yadsınamayacak derecede büyüktür. Çocukların psikolojik gelişimine oyun yüksek derecede katkı sağlar. Anne, baba ve çocukla oynanan oyunun anne, baba ve çocuk arasındaki iletişimi kuvvetlendirme özelliği bulunmaktadır çünkü oyun, çocuklardaki empati, tolerans ve esnekliğe de katkı sağlamaktadır. Bu özelliklerini kuvvetlendiren çocuk, sadece ev ortamında değil okul ortamında ve sosyal ortamda da daha uyumlu bir hale gelebilmektedir. 10 yaşındaki çocuklar genellikle 5. sınıf çocuğudur. Eğitici oyunlar 10 yaş için hem güzel vakit geçirmeyi sağlar hem de öğreticidir. 5 sınıf eğitici oyunlar çocuğunuzun birçok alanda gelişimi destekler. Çocuğunuz da tıpkı sizin gibi5 sınıf eğitici oyunlar oyna veya eğitici oyunlar oyna 10 yaş isteyebilir. İngilizce gibi yabancı dil derslerini de görmeye başlamıştır. İngilizce eğitici oyunlar 5 sınıf oynadığınızda çocuğunuzun dil gelişim i destekleyebilirsiniz. Dil gelişiminin yanında çocuğunuzun zeka gelişimine de katkı sağlamak isteyebilirsiniz. Bu nedenleeğitici zeka oyunları ve eğitici zeka oyunları 10 yaş ne olduğunu öğrenmek sizin için önemli olabilir. Eğitici oyunlar 5 sınıf içineğitici oyunlar seti,eğitici oyunlar matematik ve eğitici çocuk oyunlar oyuncakları inceleyebilirsiniz.

Kartları Çiftle Oyunu

Bu oyun çocuğunuzun sosyal ve bilişsel gelişimine yardımcı olabilecek bir oyundur. Hızlı düşünme ve karar verme konusunda yardımcı olabilir. İhtiyacınız olanlar 40 adet aynı boyutta ufak dikdörtgen şeklinde kesilmiş A4 kağıtları ve aynı resimden 2’şer tane olacak şekilde 20 adet farklı hayvan resmidir. İlk olarak hazırlamış olduğunuz kağıtlara resimlerinizi yapıştırıcı yardımıyla yapıştırıp kurumasını bekleyiniz. Ardından tüm kağıtları karıştırıp arkası dönük bir şekilde masaya yerleştiriniz. 2 adet kağıdın yüzünü çeviriniz. Bu etkinlikte hedefiniz aynı olan 2 resmi bulmak olacaktır. Aynı 2 resmi bulan kişi 2 kağıdın da sahibi olur ve bir kere daha kağıt açma hakkı kazanır. Eğer 2 kağıttaki resim birbirinden farklı ise oynama sırası diğer oyuncuya geçer. Seçmiş olduğunuz kağıtları tersine çevirip tekrar sıranızın gelmesini bekleyiniz. En son çiftli de bulunana kadar oyun devam eder. Oyun sonunda en çok çiftli kağıda sahip olan kişi oyunu kazanacaktır. İşinizi kolaylaştırmak için her bir çiftli kağıda belirli bir puan verebilirsiniz. Ayrıca etkinliği daha da zorlaştırmak için kağıt sayısını arttırabilirsiniz.

Üye olun çocuk gelişiminde size rehberlik edelim!
Doğumdan itibaren çocuğunuzun gelişimine göre günlük eğitim planı
Uzmanların hazırladığı 2.500’den fazla eğitici oyun
Uzmanlarla seminerler
Uzmanlara danışma

Bana Evet ya da Hayır Deme Oyunu

Çocuğunuza evet-hayır cevaplı sorular sorunuz. Önce yavaşça, bir süre sonra giderek daha da hızlanarak ilerleyiniz. Çocuğunuz amacı sorulara evet ya da hayır dememek olacaktır. Bu oyun ile çocuğunuzun hızlı düşünme ve karar verme yoluyla sosyal ve bilişsel gelişimine yardımcı olabilirsiniz.

Örnek sorular:

  • Aslanın 4 tane mi ayağı vardır?
  • Türkiyenin başkenti Ankara mıdır?
  • Mahur Beste ve Huzur Ahmet Hamdi Tanpınarın eserleri midir?
  • Endonezya ekvator çizgisi üzerinde yer alan ülkelerden biri midir?
  • Bir üçgenin iç açılarının toplamı 180 derece midir?

Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X