2 Yaş Çocuğu Aktiviteleri | Çocuklu Dünya
 
Çocuk Gelişimi

2 Yaşındaki Çocuğunuzla Hangi Oyunları Oynayabilirsiniz?

Tarih: 9 Nisan 2020 - Perşembe
Uzman görüşü için konu öner.

2 Yaşındaki Çocuğunuzla Hangi Oyunları Oynayabilirsiniz?

2 Yaş Çocuk Oyunları


Bebeğin ne çabuk iki yaşına geldi! Büyüme macerası hızla devam ediyor. 2 yaşındaki çocuğuna bakınca ne kadar hızlı geliştiğini ve büyüdüğünü fark edeceksin. Kucağındaki günleri dün gibiyken şimdi etrafta neşeyle koşuşturuyor, oyun ve aktivite ihtiyacı ise her zamankinden fazla.


2 yaşındaki çocuğunuzla etkinlik yapmanız neden önemli?

Beden dengesini kazanmış ve yürüme koşma gibi becerileri gelişmiş çocuk artık anne-babası ile birbirine top atma gibi oyunlar oynamaktan daha çok keyif alır. Bu ay çocuk 6 küpü üst üste koyarak kule yapabilir, yaptığı kuleleri devirmek onu çok eğlendirir. Kendisine verilen talimatları yerine getirmek için çözümler üretmeye başlar, problem çözme becerileri gelişir.Evde oynanabilecek oyunlar ve çocuk aktiviteleri bu becerileri desteklemek ve çocuğun sosyal, duygusal, bilişsel ve fiziksel alandaki gelişimini kuvvetlendirmek için en iyi yoldur. En güzel çocuk oyunları çocuğunuzun zevk aldığı oyunlar olduğu kadar, onun gelişimine de destek olanlardır. Erkek oyunları ve kız oyunları arasında fark varmıdır sorusu birçok anne babanın aklına gelebilir. Önemli olan çocuğun gelişimini desteklemektir.

2 Yaş Çocuk Oyun Aktivite Önerileri

Oyun Aktivite Önerisi: Bezimiz Kirlendiğinde Belli Edelim

Tuvalet alışkanlığını kazandırma çabalarının erken başlamasını/ bebek hazır olmadan başlamasını önermiyoruz. Ailenin de aşırı titiz davranmasını istemiyoruz. Bebeğin duruşundan, yüz mimiklerinden altını kirlettiğinde rahatsız olduğunu hissediyorsan "Bana bezinin kirlendiğini belirtiyorsun, bezini hemen değiştireceğim" de ve değiştir. "Bana söyle" diyerek baskı yapma. Bezi hazır olmadığı bir anda çıkarmak ileride ciddi sorunlara neden olabilir.

Anlaşıldığını hissetmek bebeğe güven verir.

Oyun Aktivite Önerisi: Suyu Durduralım

Plastik su kovasının yan tarafına bir delik aç. Kovayı su ile doldurmaya başla ve su deliğin seviyesine geldiğinde, delikten akan suyu parmağın ile deliği kapatarak durdurabildiğini çocuğuna göster. Daha sonra parmağını çek ve çocuğundan suyu durdurmasını iste. Suyu durdururken "Dur!", akmasına izin verdiğinde "Ak!" diyebilirsin.

Bu aktivite olaylara müdahale etmeyi ve neden-sonuç ilişkisini anlamayı geliştirir.

2 yaşına giren çocuk artık daha bağımsızdır. Birçok işi kendisi yapmak ister, yardımı reddeder. Bu yaştaki çocuk aynı zamanda oldukça inatçı ve dediğim dediktir. Sanki her şeye “Hayır” diyor ve karşı çıkıyor gibidir. Yemek, banyo ve uyku saati adeta bir çekişmeye dönmüştür. Bunlar çocuğun bağımsızlaşma ve kendi sınırlarını keşfetme denemeleridir. Bu dönemde sabırlı olunması çocuğun bağımsızlaşmasına engel olmadan net ve doğru sınırların çizilerek kurallar konusunda kararlı olunması önemlidir. 2 yaş sorunları ile ilgili uzman yazılarını ve çocuğunuzla yapabileceğiniz yüzlerce Aktivite Önerisini Çocukludünya’da bulabilirsiniz.


İlginizi çekebilecek yazılarımız:


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X