5 Yaş Çocuklar İçin Oyun Listesi | Çocuklu Dünya
 
Çocuk Gelişimi

5 Yaşındaki Çocuğunuzla Hangi Oyunları Oynayabilirsiniz?

Tarih: 14 Eylül 2021 - Salı
Uzman görüşü için konu öner.

5 Yaşındaki Çocuğunuzla Hangi Oyunları Oynayabilirsiniz?

5 Yaş Eğitici Oyunlar


Kurallara daha uyumlu hale gelen çocuğunuzun etkinliklere ve oyunlara katılımını sağlamak yüksek ihtimalle önceki yaşlarına kıyasla daha kolay hale gelmiştir.


5 yaşındaki çocuğunuzun gelişimine katkı sağlamak için etkinliklerden faydalanabilirsiniz. Eğitici oyunlar 5 6 yaş için araştırıyor olabilirsiniz. Bu yazıyı okuyarak 5 yaşındaki çocuğunuzla nasıl eğitici oyunlar oynayabileceğiniz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

5 Yaşındaki Çocuğunuzla Etkinlik Yapmanız Neden Önemlidir?

Eğitici oyunlar 5 yaş çocuklarının sosyal, psikolojik, bilişsel ve fiziksel gelişimine olumlu katkı sağlamaktadır. Çocuğunuzun sosyal, dil, ince motor ve kaba motor gelişimini desteklemeniz için eğitici oyunlar 5 yaş oyunu oynayabilirsiniz. 5 yaş çocuğu geçmiş zaman ve gelecek zaman eklerini kullanabilir. Konuşmalarınız içerisinde zaman kavramlarını belirtiyor olmanız çocuğunuzun durumu anlamlandırmasını kolaylaştırabilir. Çocuğunuza kitap okumayı bitirdikten sonra kendisinin de hikayeyi anlatmasını isteyebilirsiniz. Bu şekilde zaman eklerini doğru kullanıp kullanmadığını takip edebilirsiniz ve yanlış kullandığını fark ettiğiniz takdirde neden yanlış olduğunu açıklayarak doğrusunu söyleyebilirsiniz.

5 Yaş Oyun Aktivite Önerileri

Oyun Aktivite Önerisi: Geometrik şekillerinin isimlerini öğrenme

Üye olun çocuk gelişiminde size rehberlik edelim!
Doğumdan itibaren çocuğunuzun gelişimine göre günlük eğitim planı
Uzmanların hazırladığı 2.500’den fazla eğitici oyun
Uzmanlarla seminerler
Uzmanlara danışma

Çocuğunuz çocuk makasıyla farklı geometrik şekilleri birer tane olmak kaydıyla kağıtlardan kesebilir. Bunları yere dizebilir. Sonrasında geometrik şekillerinin farklı boyutlardaki çıktısını aldığınız kağıtlardaki şekilleri de çocuğunuzun kesmesini isteyebilirsiniz. Farklı boyutlarda olmasına rağmen hangi şeklin yerdeki hangi geometrik şekle ait olduğunu ve yerleştirmesini isteyebilirsiniz. Her yerleştirdiği şeklin ismini söylemesini isteyebilirsiniz.

Bu aktivite ile çocuğunuz matematikte kullanacağı şekilleri öğrenebilir ve şekil algısını geliştirebilir. Çocuk makasını kullanarak ince motor becerisine katkı sağlarken yeni kelimeler öğrenerek ise dil gelişimine katkı sağlar.

Oyun Aktivite Önerisi: Yönlerle bisiklet sürme

5 yaşındaki çocukların çoğu 3 tekerlekli bisiklet sürebilir. Çocuğunuza 3 tekerlekli bisiklet sürmesi için imkan verebilirsiniz. 5 yaş döneminde genellikle sağ ve sol yön kavramını çocuklar öğrenmektedir. Bu sebeple bu iki etkinliği yan yana getirebilirsiniz. Çocuğunuz bisiklet sürerken hangi yöne gideceğini siz sağ veya sol diyerek belirleyebilirsiniz. Burada önemli olan hızlı hızlı söylemeyip çocuğun dengesini bozmamasını sağlamaktadır.

Bu etkinlik ile çocuğunuzun yön algısının ve kaba motor becerilerinin gelişimine yardımcı olabilirsiniz.

Eğitici oyunlar 5 yaş, 5 yaş eğitici oyunlar izle, eğitici oyunlar oyna 5 yaş, eğitici oyunlar 5 6 yaş, eğitici zeka oyunları 5 yaş, eğitici öğretici oyunlar 5 yaş veya 5 yaş eğitici oyunlar nelerdir diye merak ediyorsanız, cevabını ÇocukluDünya’da bulabilirsiniz. ÇocukluDünya’da çocukların yaşlarına ve gelişim seviyelerine göre 2500’den fazla eğitici eğlendirici oyun bulunmaktadır. 5 yaş eğitici oyunlar okul öncesi dönemde çocuğunuzun gelişimi için vazgeçilmezdir. Bu tip 5 yaş eğitici oyunlar evde oynanabileceği gibi çocuğunuzla beraber ev dışında, parkta da oynanabilir. Hem çeşitliliği arttırmış hem de çocuğunuzun sosyal gelişimini de desteklemiş olursunuz.

* * * * * * * * * * * *

ÇocukluDünya Yıllık Premium üyesi olarak uzman seminerleri katılıp, sorularınızı uzmanlarımıza yönlendirebilirsiniz. Aşağıdaki soru-cevaplar uzman seminerlerimizden alınmıştır. Siz de üye olup, uzman seminerlerine katılabilir ve eski video kayıtlarını da görebilirsiniz. Seminerlerimizi burada görebilirsiniz.

Çocuğum öfke nöbetleri geçiriyor ve öfkelendiğinde ısırma huyu var. Bu nöbetlere nasıl müdahale edebilirim?

Eğitim Danışmanı – Pedagog Prof. Dr. Norma Razon:Önemli olan çocuğun öfke nöbetinin nedenini anlamak, duygusunu kabul etmek ancak öfke nöbeti sırasında olumsuz hareketlerini kabul etmemektir. Öfke nöbeti geçiren çocuğu iyi izlemek şarttır. Çocuk hangi hallerde öfke nöbeti yaşamaktadır? Öfke nöbeti sırasında çocuk kendine veya başkasına zarar vermekte midir? Öfke nöbeti sırasında eşyaya zarar vermekte midir?

Zarar verici davranışlarını durdurmak şarttır. Sakin ve kararlı bir ses tonuyla “Televizyonu kapattığım için kızdın. Bana vuramazsın, kendini tırmalayamazsın, oyuncağı ısıramazsın” deyin, uzun uzun konuşmayın. Vurmak istiyorsan yastığa vurabilirsin, ısırmak istiyorsan havucu ısırabilirsin deyin.


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X