7 Yaş Çocuk Oyunları | Çocuklu Dünya
 
Çocuk Gelişimi

7 Yaşındaki Çocuğunuzla Hangi Oyunları Oynayabilirsiniz?

Tarih: 14 Eylül 2021 - Salı
Uzman görüşü için konu öner.

7 Yaşındaki Çocuğunuzla Hangi Oyunları Oynayabilirsiniz?

7 Yaş Eğitici Oyunlar


Eğlenceli oyunlar ve öğrenmenin ilk anda bir arada olamayacağı düşünülse de çocuklar oyunlarla çok daha kolay ve kalıcı şekilde öğrenebilir. Eğitici oyunlar matematik, yazı yazma, geometri gibi birçok alanda 2. sınıf çocuğuna yardımcı olabilir. Eğitsel oyunlar günlük plana eklendiğinde çocukların daha büyük bir istek ve hevesle öğrendiği gözden kaçmaz. Eğitici oyunlar 2. sınıf çocukları için de oldukça yardımcı olur. 7 yaşındaki çocuk eğitici oyun ve aktivitelerle birlikte okulda öğrendiklerini pekiştirebilir. 2. sınıf eğitici oyunlar arasında, eğitici çizgi oyunları, eğitici rakam oyunları, eğitici şarkılı oyunlar, eğitici şekil oyunu sayılabilir.


Eğitici oyunlar nasıl oynanır, diye soruyor olabilirsiniz. Bu yazımızda size bazı eğitici oyun önerileri sunuyoruz;

Eğitici Oyunlar 7 yaş örnekleri

Oyun Hamuru Müzesi

Farklı renklerdeki oyun hamurlarını hazırlayın. Çocuğunuzdan kendi oyun hamuru müzesini hazırlamasını isteyin. Müzenin ismine ve oluşturulan sanat eserlerinin ismine çocuğunuz karar versin. Oluşturulan müzeye tüm aile bireyleri bir gezi yapın ve çocuk sanatçının eserlerini anlatması isteyin.

Çocuğunuza sorabileceğiniz sorular;

Üye olun çocuk gelişiminde size rehberlik edelim!
Doğumdan itibaren çocuğunuzun gelişimine göre günlük eğitim planı
Uzmanların hazırladığı 2.500’den fazla eğitici oyun
Uzmanlarla seminerler
Uzmanlara danışma

  • Bu eserinde ne anlatmak istedin ?
  • Neden bu rengi tercih ettin?
  • Bu rengi kullanmasaydın hangisini kullanmayı tercih ederdin?
  • Bu eser sana ne hissettiriyor?

Kupadan Ne Çıktı?

Kağıtlara çocuğunuzun da okulda okumasını öğrenmiş olduğu ve hatta derslerinde öğretmenlerinin sıklıkla kullandığı kelimeleri yazın ve kupanın içerisine atın. Ardından çocuğunuzdan kupanın içerisinden bir kağıt çekmesini ve çektiği kağıtta yazılı olan kelimeyi size anlatmasını isteyin. Aynı uygulamayı sizde çocuğunuza, seçmiş olduğunuz kağıdı anlatarak yapın. Çocuğunuz anlattığınız kelimenin ne olduğunu bulduğunda ondan anlatılan kelimeyi bir cümle içerisinde kullanmasını isteyebilirsiniz. Ayrıca çocuğunuza sen olsan bu kelimeyi nasıl sorardın diye sorabilirsiniz.

Hareket Et

Ufak kağıtların üzerine yüzmek, yürümek, ata binmek, bisiklet sürmek, balık tutmak gibi eylemler yazın. Ardından yazmış olduğunuz kağıdı kutuya ekleyip sırasıyla bir çocuğunuz bir siz çekin. Çekilen kağıttaki eylemi sırasıyla birbirinize hareketlerinizle göstermeniz gerekmektedir. Bu oyunu bir yarışa dönüştürebilir ve oyunsonunda kimin daha iyi anlattığını karşılaştırabilirsiniz. Seçmiş olduğunuz eylemi hareketlerinizle anlattıktan sonra, çocuğunuza sen olsaydın bunu nasıl gösterirdin diye sorabilirsiniz.

Eğitici oyunlar ilkokul çağında da önemi korumaktadır. Hatta eğitici oyunlar oyna 7 yaş, 1 sınıf eğitici oyunlar, eğitici oyunlar 1 sınıf kelimelerinin çok arandığını biliyor muydunuz? ÇocukluDünya’da çocukların yaşlarına ve gelişim seviyelerine göre 2500’den fazla eğitici oyun ve aktivite bulunmaktadır.


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X