Babanın Çocuğa Yaklaşımı ve Etkileri | Çocuklu Dünya
 
Annelik-Babalık

Babanın Çocuğun Yaşamındaki Yeri Nedir?

Tarih: 20 Ağustos 2017 - Pazar
Uzman görüşü için konu öner.

Babanın Çocuğun Yaşamındaki Yeri Nedir?

Çocuk Gelişiminde Babanın Önemi

 

Anne olmak ile ilgili çok şey söylendi, çok araştırma yapıldı, birçok filmde, romanda şiirde vurgulandı, çoğu zaman da yüceltildi. Babalara bakışımız ise daha çelişkili oldu. Kimi dönemlerde toplum tarafından göklere çıkartılırken kimi dönem unutuldu, yok sayıldı. Hatta bazı araştırmacılar babanın yalnızca biyolojik olarak gerekli olduğunu ileri sürdü.


Oysa araştırmalardan elde ettiğimiz bilgiler, yapılan gözlemler, anne ve babanın her ikisinin de çocuk için önemli ve birbirini tamamlayıcı rolleri olduğunu göstermekte. Gerçi annelerle ile ilgili yapılmış çalışmalarla karşılaştırıldığında babalarla ilgili yapılmış çalışmaların sayısı hala az. Çocuk gelişiminde ailenin önemi oldukça yüksektir. Ancak özellikle 70’li yıllardan sonra giderek artan bir biçimde çocukların yaşamında babaların ne kadar önemli olduğu yeniden vurgulanmakta.

 

Üye olun çocuk gelişiminde size rehberlik edelim!
Doğumdan itibaren çocuğunuzun gelişimine göre günlük eğitim planı
Uzmanların hazırladığı 2.500’den fazla eğitici oyun
Uzmanlarla seminerler
Uzmanlara danışma

Babalar Çocuklarının Gelişimini Nasıl Etkiler?

Çocuğun büyüme ve gelişimi tek bir faktörden çok farklı pek çok faktörden etkilenir. Genetik miras, doğum sırasındaki faktörler, doğum sonrasında çocuğun içinde bulunduğu ortam, çocuğa sunulan olanaklar ve çocukla girilen etkileşim vb. her biri çocuğun büyüme ve gelişimini farklılaştırır. Babaların çocuğunun üzerindeki etkisi ise hem dolaylı hem de dolaysız yollardan olur. Çocuğunun bakım ve eğitimine destek vermesi, oynaması, çocuğuyla ilgili kararlara etkin katılması çocuğu doğrudan etkiler. Öte yandan evin geçimini sağlaması, eşi ile arasındaki ilişkinin sağlıklı olması, gerektiğinde çocuklarla ilgili süreçlerde eşine destek vermesi gibi dolaylı etkileri ise aile içindeki uyumun artmasını sağlar. Yapılan araştırmalar babanın, çocuğun zekasını ve akademik başarısını, cinsel kimlik gelişimini ve kişilik gelişimini etkilediğini göstermekte. Babanın yokluğu ya da çocuğuyla kurduğu ilişkinin zayıf olması ise çocuğun neredeyse bütün gelişim yüzlerini olumsuz etkileyebilmektedir.

Babanın çocuğunun gelişiminde ki rolünden bahsetmişken Uzman Klinik Psikolog Nancy Koen Levi’nin “Çalışan Annenin Suçluluk Duygusu” yazısını okumanızı da öneririz.

Nasıl İyi Baba Olunur?

Kültürden kültüre ya da aynı kültürde farklı dönemlerde iyi bir babadan beklenen özellikler farklılaşabilmektedir. Ancak bütün kültürlerde ortak olan iki özellik var.

  • İyi bir baba olmak
  • Çocuğuna bakabilmek

İyi bir baba nasıl olunur? Kime çok iyi bir babadır denir? İdeal bir baba var mıdır?

İlk bakışta yanıtlanması çok kolaymış gibi görünmesine karşın, yaşanılan döneme, kültüre ya da kişilere göre değişebilecek bu soruları yanıtlamak o kadar kolay değil.

İyi bir ana baba olmanın yolu sevgi, sabır, bilgi ve emekten geçmektedir. Çoğu anne baba için çocuğunu sevmek özel bir çabayı gerektirmez. Belki de çocuğumuzu sevmek işin en kolay yanıdır, ama yeterli değildir. Çocukluğa ve çocuğumuza ilişkin bilgileri edinmek, onun dünyasına açılan pencereye bizi götürebilecek yolları öğrenmek, kendine yeten ve kendisiyle barışık bir birey olması ve olgunlaşması için sabırlı olmak, emek vermek işin daha zor kısmıdır.

İyi baba olmak doğuştan getirilen bir yetenek değildir. Öğrenilebilir. Babalık hakkında çocuk gelişimi ve eğitimi üzerine yazılmış kitaplar, eğitim programları babalar için iyi bir başlangıç noktası olabilir.

Ama tıpkı çocuklar da olduğu gibi yetişkinlikte de öğrenmenin en etkili yolu YAPARAK/ YAŞAYARAK ÖĞRENME’dir.

Sözün özü eğer bir baba iseniz çocuğunuzun yaşı kaç olursa olsun, bugünden başlayarak ajandanızda ona bir zaman ayırın.


ÇocukluDünya Editörünün mesajı: Bir çocuğun gelişimini etkileyen en önemli faktörlerden biri ailesidir. Uzmanlara göre büyüdüğü çevrede sevgi ve saygıyı görüp benimseyen çocuklar ilerleyen hayatlarında daha başarılı ve duygusal olarak güçlü bireyler olabiliyorlar. Çocuk için gerekli olan bu ortamı sağlayabilecek en önemli kişiler ise anne ve babalardır.

Toplum içinde annenin önemi sık sık vurgulanırken baba figürünün önemi geri planda kalmaktadır. Halbuki çocukların babaları ile kurdukları sağlıklı iletişim en az anneleri ile kurdukları iletişim kadar önemlidir.


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X