Bebeklerde Görme Ne Zaman Başlar | Bebek Gelişimi | Çocuklu Dünya
 
Bebek Gelişimi

Bebekler Ne Zaman Görmeye Başlar?

Tarih: 15 Mart 2020 - Pazar
Uzman görüşü için konu öner.

Bebekler Ne Zaman Görmeye Başlar?

Bebekler Görme

 

Doğmadan önce karanlık bir yaşam alanında olan bebekler doğduktan sonra aydınlık yaşama uyum sağlamaya çalışırken bir miktar zorlanabilmektedirler. Bebekler ne zaman görmeye başlar sorusunun cevabını bu yazıda bulabilirsiniz.

 

Bebekler Ne Zaman Görmeye Başlar?

Bebekler Ne Zaman Görür? 

Bebekler ne zaman görür veya bebeklerin ne zaman görmeye başladıkları sorusu bütün aileler tarafından oldukça merak edilmektedir.  Doğar doğmaz çok aydınlık , çok ışıklı bir yere geldikleri için gözlerini hemen açmazlar. Çok azı doğar doğmaz hemen gözlerini açabilir. Gözlerinin hemen açılmamasının başka sebepleri arasında oldukça fazla ödemleri ve verniks sıvısının göz kapaklarını birbirine yapıştırması vardır. Bu sebep ile bebeğinizin gözünü görmek için acele etmemelisiniz. Çok ışıklı , uyaranın fazla olduğu odada bebeğiniz yavaş yavaş gözlerini kısa kısa açmaya başlayacak ve saatler içerisinde daha rahat gözlerini açıp size kendini gösterecektir. Eğer ki doğum anında veya daha sonrasında hafif loş bir ortam sağlama imkanınız olursa bebeğiniz gözlerini daha erken açabilecektir.

Üye olun çocuk gelişiminde size rehberlik edelim!
Doğumdan itibaren çocuğunuzun gelişimine göre günlük eğitim planı
Uzmanların hazırladığı 2.500’den fazla eğitici oyun
Uzmanlarla seminerler
Uzmanlara danışma

Bebeğin Göz Rengi Ne Zaman Belli Olur?

Bebekli hayata başlarken en merak edilen konuların en önemlisi göz renginin ne olduğudur. Bu soruyu bütün aile üyeleri birbirine sorarak bazen göz rengi ile ilgili küçük tatlı hediyeleşmeler gerçekleşir. Peki gerçekten göz rengi doğar doğmaz belli olur mu ? Hayır maalesef olmaz. Tüm yeni doğanların göz rengi ışığın yansıması ile mavi ve tonları olarak algılanır. Fakat yeni doğanların hangi göz rengine sahip olduğu hemen anlaşılamaz. Bunun nedeni göze rengini veren melanin pigmentinin henüz üretilmeye başlamamış olmasıdır. Gözün gerçek renginin oluşması 6-12 ay arasında gerçekleşir.

Doğar Doğmaz Yeni Doğan Bebekler Net Bir Şekilde Hemen Görürler mi?

Hayır net bir şekilde göremezler. Bebekler karanlık ve ışıklı ortam farkını yaklaşık olarak ilk 1 ay beyinlerinde tam netleştiremezler. Bu sebep ile gece gündüz ayrımı kuramazlar. Geceleri kalkıp gözlerini tam açarak uyanık kalabilir, gündüzleri çok aydınlıkta sürekli gözleri kapalı kalabilirler. 1. aydan sonra bebeğiniz ortam aydınlığına daha çok alışacak ve beyinde ki iletim sistemi gelişeceği için gece gündüz ayrımını yapabilmeye başlayacaktır. Bu sebep ile onu gündüz aydınlıkta gece ise mutlaka karanlıkta uyutmaya alıştırmalısınız. 

Bebeklerin Görme Zamanları Ne Zaman Başlar?

Bebekler ne zaman görür sorusunun cevabını farklı dönemlerde gelişen görme becerileri kazandığıdır;

0-2 ay: 25-50 cm mesafeden ışığı, canlı ve siyah-beyaz rengi, parlak ve büyük cisimleri görür, ışığa bakar. Annesini fark eder. Çevredeki cisimleri merkezdekilerden daha iyi görür. Görme yaklaşık yüzde 5 düzeyindedir. Oldukça bulanık görür.

2-3 ay: Kendisine yakından bakan birisiyle göz göze gelebilir. Yatay eksende hareket eden ışık ve canlı renkli, parlak, büyük cisimleri izlemeye başlar. Bir süre sonra da dikey eksende hareket eden ışık ve canlı renkli, parlak, büyük cisimleri izlemeye başlar. Dairesel şekilde dönen cisimleri izleme en son gelişir.

3-6 ay: Canlı renkli, parlak, büyük cisimlerin yerini algılar ve tutmaya çalışır. Bebeklerin renkleri daha iyi görmesi ile çevreye teması ve dikkati artar. Çevreye dikkati daha çok giden bebekte dikkati annede ve memede toplamak zor olabilir. Bu sebeple meme reddi genellikle bu dönemde daha çok ortaya çıkar.

6-10 ay: Giderek daha küçük cisimleri daha uzaktan (1-3 m) görebilir ve tutmaya çalışır. Daha önceden tanıdığı bir cismim yarısını da görse tamamını tahmin edip tanıyabilir. Görme yaklaşık yüzde on düzeyindedir.

10-18 ay: Daha uzak mesafelerdeki (3-6m) cisimleri görebilir, kişileri tanıyabilir.

18 ay: Oyuncakların ayrıntısını, resimli kitaplardaki resimleri net görebilir, tanıyabilir.

24 ay: Cisimlerin en küçük ayrıntısını görebilir, benzerlikleri ve farklıkları ayırt edebilir.

3 yaş: Görmesi erişkin görmesinin yaklaşık yüzde 80’ine ulaşmıştır.

 

 


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X