Çocukla Kaliteli Zaman Geçirmek için Öneriler | Çocuklu Dünya
 
Çocuk Gelişimi

Çocuğunuz ile Kaliteli Zaman Geçirmek için İpuçları

Tarih: 22 Kasım 2018 - Perşembe
Uzman görüşü için konu öner.

Çocuğunuz ile Kaliteli Zaman Geçirmek için İpuçları

Çocuğunuz ile Kaliteli Zaman Geçirmek için İpuçları


Çocuk ile kaliteli zaman geçirmek çocuğun duygusal ve düşüncesel gelişimi için oldukça önemlidir. Çocukla kaliteli zaman geçirebilmek için öncelikle çocuğun fiziksel ve duygusal ihtiyaçları karşılanıyor olmalıdır. Bu fiziksel ve duygusal ihtiyaçları desteklemeye yönelik bazı noktalar bulunmaktadır.


Çocukların fiziksel ve duygusal ihtiyaçlarını destekleyici noktalar:

Çocuk doğduğu andan itibaren anne ve babanın hem fiziksel hem de duygusal ilgisine ihtiyaç duyar. Bebeğin altını değiştirmek, karnını doyurmak, tüm ihtiyaçlarını karşılamak fiziksel ilgidir; Bebekle oynamak, onu güldürmek, sevmek, okşamak, ona çeşitli hareketler yaptırmak ise bebeğin duygusal ihtiyaçlarını karşılamaktır. Bebek, ancak bu fiziksel ve duygusal ihtiyaçları yerine getirilirse anne ve baba ile sağlıklı, güvenli bir ilişki kurar ve büyüdükçe de bu ilişkinin devam etmesini diler yani anne ve baba ile vakit geçirmek ve onların yanında, onlardan güç alarak dünyayı keşfetmek ister. Fiziksel ve duygusal ihtiyaçları yeterince karşılanmamış bebek ise anne ve babanın varlığına yabancıdır, onlarla vakit geçirme gibi bir ihtiyaç duymaz, bu bebek anne ve babaya güvensiz bağlanmıştır. Kısacası, çocuk ile kaliteli vakit geçirilebilmesi için öncelikle çocuk ve ebeveyn arasında güvenli bir bağlanma olmalıdır.

Çocukla Kaliteli Zaman Nasıl Geçirilir?

- Siz ayrı iş, çocuk ayrı işle uğraşırken kaliteli vakit geçirilmez. Çocukla kaliteli vakit geçirebilmenin altın kuralı “iletişimdir”. Çocukla kaliteli vakit geçirmek için çocuk ile birebir iletişim içinde olunmalıdır; onu dinlemeli, göz teması kurmalı ve birlikte aktiviteler yapmalısınız.

- Aktivite olmaksızın karşılıklı sohbet etmek de kaliteli zaman geçirmek demektir. Ona okuldaki günün nasıl geçtiğini ve arkadaşlarıyla olan ilişkilerinin nasıl gittiğini anlatmasını sağlayacak sorular sorabilirsiniz, aynı şekilde siz de kendi gününüzü anlatabilirsiniz. Çocuk böylelikle duygu ve düşüncelerini belirtmeyi, aynı zamanda dinlemeyi ve dinlediği şeye göre cevap vermeyi öğrenir, böylelikle diğer insanlar ile olan iletişimi çok daha iyi olur, iletişim kurmakta zorluk çekmez ve soru sormaktan çekinmez.

Üye olun çocuk gelişiminde size rehberlik edelim!
Doğumdan itibaren çocuğunuzun gelişimine göre günlük eğitim planı
Uzmanların hazırladığı 2.500’den fazla eğitici oyun
Uzmanlarla seminerler
Uzmanlara danışma

- Çocuğunuza duygularını sorup, örneğin kızdığı, sevindiği şeyler gibi..Siz de uygun şekilde kendi duygularınızdan bahsedebilir ve bu duygular üzerinden konuşmalar gerçekleştirebilirsiniz, bu tarz bir konuşma çocuğun hem duygu ve düşüncelerini belirtebilmesi, hem de empati gelişimi açısından önemlidir.

- Çocukla birlikte yapılabilecek aktiviteler olarak, çocuğun ilgi duyduğu şeyler yapılabilir, örneğin, beraber yürüyüşe gitmek, piknik yapmak, oyun oynamak (kutu oyunları, evcilik vs.), birlikte spor yapmak (basketbol, voleybol vs.) olabilir. Böylelikle çocuk, ilgi alanlarının önemsendiğini dolayısıyla kendisinin de önemsendiğinin farkına varır ve kendine olan güveni gelişir. Sevildiğini ve önemsendiğini hisseden çocuk kendine değer verir, dolayısıyla başkalarına da değer vermesi için ilk adım atılmış olur.

Çocuk Kaliteli Zaman Geçirmeye Neden İhtiyaç Duyar?

Çocuğa zaman ayırmanın önemi:

Çocuğun kaliteli zaman geçirmeye ihtiyaç duymasının nedeni, en önemli varlıklar olarak gördüğü anne ve baba ile sevgi alışverişi içinde olmak istemesidir. Çocuk, bebekliğinden itibaren en doğru, en güçlü ve en önemli varlıklar olarak annesi ve babasını görür, bu nedenle onların ilgisi, şefkati onun için çok büyük önem taşır. Çocuk anne ve babanın onunla kaliteli zaman geçirdiğini görür ve hissederse mutlu olur, değer verildiği için özgüveni gelişir, aynı şekilde insanlara karşı da güvenli bir bakış açısı geliştirir, onları değerli birer varlık olarak görür ve insanlarla olan ilişkilerinde güvenme konusunda sıkıntıya düşmez.


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X