Evde Kalan Çocuklar İçin Günlük Plan | Çocuklu Dünya
 
Çocuk Gelişimi

Korona Virüs Yüzünden “Evde Kal”an Çocuklar İçin Günlük Plan #EvdeKal

Tarih: 23 Mart 2020 - Pazartesi
Uzman görüşü için konu öner.

Korona Virüs Yüzünden “Evde Kal”an Çocuklar İçin Günlük Plan #EvdeKal

ÇOCUKLAR İÇİN GÜNLÜK PLAN

 

Sevgili Aileler,
Bütün rutinlerimizin bozulduğu, evlerimize kapandığımız şu günlerde çocuklarımızla evimizde geçireceğimiz zamanları keyifli ve verimli hale getirmek için yeni bir rutin oluşturmak zorundayız.

 

Çocuklu Ailenin “Evde Kal” Günlük Planı

Üye olun çocuk gelişiminde size rehberlik edelim!
Doğumdan itibaren çocuğunuzun gelişimine göre günlük eğitim planı
Uzmanların hazırladığı 2.500’den fazla eğitici oyun
Uzmanlarla seminerler
Uzmanlara danışma

 

08.00-09.00: UYANMA, AİLECE YATAK SOHBETİ, SABAH TEMİZLİĞİ, GÜNÜN PLANLANMASI

09.00-10.00: HEP BERABER KAHVALTI HAZIRLAMA, KAHVALTI ETME

10.00-11.00: KAHVALTININ VE MUTFAĞIN TOPLANMASI

11.00-12.00: YATAKLARIN TOPLANMASI, EVİN HAVALANDIRILMASI, BASİT GÜNLÜK EV İŞLERİ

12.00-13.00: SERBEST ZAMAN

13.00-14.00: ÖĞLE YEMEĞİ HAZIRLIĞI, ÖĞLE YEMEĞİ VE MUTFAĞIN TOPLANMASI

14.00-15.00: HAREKETE DAYALI OYUNLAR

15.00-16.00: ANNEYLE ZAMAN

16.00-17.00: BABAYLA ZAMAN

17.00-17-30: SERBEST ZAMAN

17.30-18.30: AKŞAM YEMEĞİ HAZIRLIĞI

18.30-19.30: AKŞAM YEMEĞİ VE MUTFAĞIN TOPLANMASI

19.30-20.30: BANYO, MASAJ, MASAL, SOHBET (BUGÜN NELER YAPTIK, YARIN NELER YAPACAĞIZ?)

Çocuklar İçin Nasıl Rutin Belirlenmeli?

Bu rutinleri oluştururken çocuklarımıza baş edebilecekleri, gelişimsel düzeylerine uygun görev ve sorumluluklar vermek işimizi çok kolaylaştıracak. Çocuklar evlerinde zaman geçirmekten ve günlük işlere katılmaktan çok hoşlanırlar.

Çocuklara Nasıl Sorumluluklar Verilmeli?

Çocuklara bunun geçici bir dönem olduğu anlatılmalı. Evlerin birçoğunda çalışan yardımcılar var fakat bu süreçte basit ev işlerinin sorumluluğunu üzerimize alıp çocuklarımızı da buna ortak edersek bu süreci aktif ve dinamik geçirebiliriz.

Örneğin, kahvaltıyı hazırlarken herkesin ne istediğini söylemesi, ‘Omleti neyli yapalım?’, ‘Krep mi, yumurtalı ekmek mi?’ gibi seçeneklerin sunulması, kahvaltıyı toparlarken tabakların lavaboya götürülmesi, bulaşık makinesinden çatal kaşıkların çekmeye dizilmesi, masanın silinmesi, sebze ve meyvelerin yıkanması, yemek hazırlıklarını sizinle birlikte yapması, masayı hazırlaması, ayağının altına genişçe bir basamak koyup tezgahta iş yapması, kirli çamaşırları sepete götürmesi, yatağını toplarken yardım etmesi gibi yaşına uygun olarak seçebileceğiniz basit ev işleri hem çocuğunuzun enerjisini harcamasını sağlayacak, hem sizinle birlikte zaman geçirdiği için tatmin duygusu sağlayacak ve ilginiz üzerinde olduğu için dikkatinizi çekmek için yol aramayacak, hem gelişimine uygun görevler verdiğiniz için küçük zorlanmaların sonunda başarı yaşayacak ve kendisini iyi hissedip özgüveni gelişecek hem de kendisini evin bir bireyi olarak kabul ettiğinizi gördükçe uyumu artacaktır.

Sorumluluk Verirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Verdiğiniz sorumlulukların çocuğun ilgisini çekecek özelliklerde olması, sıkıcı olmaması, dikkat süresini aşmaması, ve mış gibi yapılmaması önemlidir. Onu oyalamak için yaptığınızı anladığı etkinliğe çocuklar katılmak istemezler. Ona saygı duymadığınızı, onun daha iyisini yapamayacağını düşündüğünüzü düşünürler ve özgüvenleri zedelenir. Örneğin sebzeleri yıkadıktan sonra arkasından bir de siz yıkarsanız çocuk bunu fark eder. Bunun yerine nasıl doğru yıkayacağını göstermek ve sabırla beklemek gerekir.

Anne ve baba ayrı ayrı günün belirlenen bölümlerinde çocukla ilgilenerek kendilerine de özel zaman ayırabilirler. Ebeveynler kendi mizaçlarına uygun etkinlikler seçerlerse bu zaman dilimi verimli ve sürdürülebilir olur.

Çocuklara Serbest Zaman Nasıl Verilmeli?

Çocuğun serbest zamanında yaşa göre 15 dakikadan başlayarak 1 saate kadar uzayan yalnız başına kendini oyalama hedeflenmelidir. Bu zaman diliminde çocukla oyun oynamamak, ebeveynin kendisinin ne yapacağını çocuğa bildirmesi ve çocuğa ne yapmak istediğini sorması, eğer süre bitmeden çocuk ebeveynden talepte bulunursa çocuğun yaptığı etkinliğe geri dönmesi için motive edilmesi gerekir.

Bu programı kendi dinamiklerinize göre esnetebilirsiniz. Umarız bu zor günlerde size yardımcı olur.

Sağlıklı günler dileriz…


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X