Çocuklara Nasıl İyi Bir Rol Model Olunur? | Çocuklu Dünya
 
Annelik-Babalık

Çocuklara Nasıl İyi Rol Model Olunur?

Tarih: 17 Ocak 2021 - Pazar
Uzman görüşü için konu öner.

Çocuklara Nasıl İyi Rol Model Olunur?

DOĞRU ROL MODEL OLMAK NEDİR?


Çocuk yetiştirirken ilk önceliğimiz çocuğumuzun tüm temel ihtiyaçlarını karşılamaktır öyle değil mi? Evet aslında ilk önceliğimizde zaten çocuk dünyaya geldiği andan itibaren tüm temel ihtiyaçlarını karşılamak olmalıdır. Çünkü bebeklik döneminde çocuk için çok önemli ve hassas bir yere sahip olduğunu söyleyebiliriz. Peki bebeklik döneminin sonrasında yani erken çocukluluk dönemine geldiğimizde bu dönemde ilk önceliğimiz ne olmalıdır? Haydi gelin sevgili anne ve babalar birlikte bakalım.


Rol-Model Olmak Nedir?

Örnek ve doğru davranışları sergileyerek kimi zaman çocuklara kimi zaman gençlere ve kimi zamanda biz yetişkinlere örnek bir tutum içerisinde olmaktır. Burada bizleri en çok rol-model alacak kişiler elbette ki çoğunlukla çocuklar olacaktır. Çünkü çocuklar iyi bir gözlemcidir. Onlar çevresinde ki herkesi ve her şeyi gözlem yoluyla taklit ederler.

Çocuklara Nasıl Doğru-Rol Model Oluruz?

Ebeveynler olarak 3-6 yaş erken çocukluk dönemi nde çocuğumuza tıpkı bebeklik döneminde tüm temel ihtiyaçlarını karşıladığımız gibi bu dönemde de onlara “doğru rol-model” olmak oldukça önemli. Çünkü çocukların ilk sosyal çevresi ve sosyal deneyimlerini kazanmaya başladığı yer aileleridir. Dolayısıyla çocuğunuz sizden aldığı duyumlar ile sizin doğru olduğunu kabul ettiğiniz şeyi doğru, yanlış olduğunu kabul ettiğiniz şeyinde yanlış olduğunu öğrenecektir. Bunun yanı sıra en önemlisi sizin davranışlarınızı, konuşmalarınızı, hareketlerinizi hatta yürümenizden, yemek yemenize kadar her şeyinizi gözlem yoluyla taklit edecektir. İşte bu yüzden doğru-rol model olmak burada büyük bir önem taşıyor. Çünkü ilk sosyal çevresi anne ve babası olarak sizlerdiniz. Bu yüzden sizi her şeyiniz ile gözlemleyen çocuğunuza yine her şeyiniz ile örnek olmalısınız. Tam da bu noktada çocuğunuzla olan iletişiminiz ve yaklaşımınızda bir diğer önemli role sahiptir. Genellikle ebeveynler çocuklarının herhangi bir olumsuz davranışını gördüğünde bu olumsuzluğu çocukta ararlar. Oysa ki bu olumsuzluğun temeline bakarken anne ve babalar öncelikle kendinde, sonrasında çevrede aramalıdır. Çocukta görülen olumsuzlukta çocuk sorumlu tutulmamalıdır. Çünkü iyi bir gözlemci olan çocuklar olumlu-olumsuz, çevresinde izlediği tüm davranışları taklit eder ve bu taklit ettiklerini oyunlarında kullanır ve yansıtırlar. Eğer annenin yada babanın birisine yalan söylediğini gözlemlemiş ise yalanı öğrenebilir; Yada ebeveynleri inatçılık, ön yargı vb. yaklaşıma sahip ise çocukta bunu yaklaşımı zamanla keşfederek aynı tutum ve yaklaşım ile hareket edecektir. Ör: “Çocuk tadını merak ettiği bir yiyeceğe yönelirken annenin de aynı şekilde kendisine uzatılan bir yiyeceğe karşı, ”-Ben onu sevmem.” Dediğinde aynı şekilde annede ki ön yargı çocukta yeni tatlara karşı ön yargı duygusunu geliştirmiş olur. Bununla birlikte baba eğer yüksek sesle konuşuyor ise çocukta zamanla yüksek sesle konuşacaktır. Evde uygulanan şiddet yada ebeveynin kötü sözler kullanması yine çocuk için olumsuz bir davranışı taklit ederek ebeveyni gibi davranmasına sebep olacaktır. Buradan da anladığımız gibi doğru-rol model olmanın önemi çok büyük bir yere sahip. Daima anne ve baba olarak aynı tutum içinde olmalı ve her şeyinizle örnek olmaya çalışmalısınız. Çünkü bazen siz farkında olamasanız bile çocuklar her şeyi izler ve öğrenirler.

Doğru-Rol Model Olmak ile Birlikte Hangi Kazanımları Elde Ederiz?

Doğru-rol model olmak ile birlikte çocuğa birçok duygu ve davranışı da kazandırabiliriz. Yani erken çocukluk döneminde, Ör: Eğer çocuğunuza kendi kendine yemek yeme alışkanlığını kazandırmayı istiyorsanız sizinle aynı masada oturarak kendine ait tabağını ve yemeğini önüne koyarak hiçbir müdahalede bulunmadan siz yemeğinizi yerken çocuğunuzun da sizi izleyerek yani gözlem yoluyla taklit ederek nasıl kaşığı eline alıp yemeğini yemesi gerektiğini zamanla öğrenecektir.

Üye olun çocuk gelişiminde size rehberlik edelim!
Doğumdan itibaren çocuğunuzun gelişimine göre günlük eğitim planı
Uzmanların hazırladığı 2.500’den fazla eğitici oyun
Uzmanlarla seminerler
Uzmanlara danışma


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X