Çocuklarda Çekingenlik & İçine Kapanık Çocuk | Çocuklu Dünya
 
Gelişim Sorunları

Çocuğunuz Çekingenliğini Nasıl Yenebilir?

Tarih: 17 Şubat 2020 - Pazartesi
Uzman görüşü için konu öner.

Çocuğunuz Çekingenliğini Nasıl Yenebilir?

Çekingenlik İçe Kapanıklık


Çocuklar doğdukları günden itibaren bazı belirli mizaç özellikleri gösterebilirler. Bu mizaç özellikleri ebeveyn yada bakım verenlerin tutumları ile veya çevresinin etkisi ile daha belirgin hale gelebilir veya zamanla azalabilir. Çekingenlik, içe kapanıklık da zaman zaman belirli mizaç özelliklerine dayandırılabilirken bazen de çevre ile olan etkileşimler sonucunda meydana gelebilir.


Çocuklarda İçe Kapanıklık Belirtileri Nelerdir?

Eğer çocuğunuz dışarıdan gelen uyarıcılara karşı çekiniyorsa, konuşurken az göz teması kuruyorsa, yeni bir şeyleri denemek daha zor geliyorsa, yeni durum ve ortamlara alışması gerekenden daha fazla zaman alıyorsa, yeni kişilerle iletişim kurmakta zorluk çekiyorsa ve çoğu zaman bir şeyleri tek başına tecrübe etmeyi tercih ediyorsa içe kapanık olma eğilimleri daha yüksektir diyebiliriz.

Çocuğun Çekingenliğini Nasıl Yenebilirim?

Çocuğunuz çekingen davrandığında onlara mantıklı açıklamalar yapmaya çalışarak onunla didişmek çekincelerini yenmeleri konusunda onlar bir fayda sağlamayacaktır. Çocuğunuzun düşünce ve duyguları üzerine rahat bir şekilde konuşabileceği bir alan tanımak oldukça önemlidir. Düşüncelerini ifade etmesi bazen zaman alabilir bu nedenle ebeveynler sabırlı olmalıdır.

Çocuğunuzun ilgi alanlarını ve yeteneklerini keşfetmesi konusunda ona yardımcı olabilirsiniz. Çocuğunuzun nelerden hoşlandığını keşfetmek aranızdaki ilişki ve güveni de sağlamlaştıracaktır. Bu alanları keşfederken çocuğunuz sizin orada olduğunuzu bilmeye bir çok kez ihtiyaç duyabilir. Bu ihtiyaç sadece her şey yolunda giderken değil bazen de bir şeyler ters gitmeye başladığında olabilir. Böyle durumlarda çabasını desteklemek, neyi hedeflediğini anlamak, başarmasına yardım ederken aynı zamanda seçenekleri fark etmesini sağlamak çocuğunuza yardımcı olacaktır.

Üye olun çocuk gelişiminde size rehberlik edelim!
Doğumdan itibaren çocuğunuzun gelişimine göre günlük eğitim planı
Uzmanların hazırladığı 2.500’den fazla eğitici oyun
Uzmanlarla seminerler
Uzmanlara danışma

İçine Kapanık Çocuğa Nasıl Davranmalıyım?

Çocuğunuz içine kapanıksa, sosyal ilişkilerini geliştirirken onun için güvenli bir zemin olan aile ortamında bu becerileri geliştirmeye başlamak doğru bir adım olacaktır. Anaokulu veya ilkokul çağındaysa ona ev içinde yapabileceği bir görev vermek oldukça etkili olabilir. Eğer anaokulu çağındaysa bu görev sofrayı kurmada yardım etmek gibi küçük ve kolaylıkla yerine getirebileceği bir görev olabilir. Eğer çocuğunuz ilkokul çağındaysa o zaman bu görev kendi beslenme çantasını hazırlamak gibi daha ileri bir seviyede bir görev de olabilir. Verilen görevin mükemmel olmasına gerek yoktur ancak bu görev keyifli ve işbirliği içinde yapılırsa bu tecrübe çocuğunuza da keyif verecektir. Çocuğunuza görev verirken çocuğunuzun da mutlaka verilen görevde söz hakkı sahibi olmasına izin vermek ve zaman zaman görevleri değiştirerek çeşitlilik sağlamak önemli noktalardır.

Çocuğunuzun duygularını anlayın ve dinleyin. Sadece olumlu duyguları değil, olumsuz duyguları da dinlerken onunla birlikte olun. Siz çocuğunuzun duygusunu kabul ettikçe ve anladıkça, çocuğunuz da kendi hislerini daha rahat görebilir. Size endişelerini anlatırken onu dinlemeniz ve endişelerini küçük şeyler olarak görmemeniz çocuğunuzun rahatlamasına yardım edecektir. İçe kapalı çocukların duygularını onlara geri yansıttığımızda, günlük deneyimlerini zenginleştirirken ilgilerini çeken şeyleri keşfetmeleri için daha uygun bir ortam sağlayabiliriz.

İçe Kapanık Çocuğun Tedavisi

Her çocuk zaman zaman bazı alanlarda problem yaşayabilir. Eğer bu problemler günlük hayatını zorlaştırmaya başlıyorsa o zaman bir uzmandan destek almak fayda sağlayacaktır. Çocuğunuzun çekingenliğinin ve içe kapanıklığının günlük hayatını olumsuz yönde etkilediğini düşünüyorsanız ve çocuğunuz 3 – 8 yaş arasında ise bir uzman ile görüşüldükten sonra oyun terapisi uygulanabilir. Daha büyük yaşlardaki çocuklar için ise Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT); etkililiği araştırmalar ile desteklenen oldukça etkili bir tedavi yöntemidir.


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X