Çocuklarda İlk Yardımda Doğru Bilinen Yanlışlar | Eğitmen Sevim Kuruçay | Çocuklu Dünya
 
Sağlık

İlk Yardımda Doğru Bilinen Yanlışlar

Tarih: 7 Ocak 2020 - Salı
Uzman görüşü için konu öner.

İlk Yardımda Doğru Bilinen Yanlışlar

İlk Yardımın Önemi Nedir? İlk Yardım Konusunda Doğru Bilinen Yanlışlar Nelerdir?


İlk yardım herhangi kaza veya yaşamı tehdit eden bir durum karsısında sağlık ekipleri gelene kadar tıbbi araç gereç olmaksızın hayati fonksiyonların devamını sağlamaktır.


Neden ilk yardım öğrenmeliyiz?

• Çünkü doğru müdahale hayat kurtarır.

• Çünkü doğru müdahale paniği azaltır.

Üye olun çocuk gelişiminde size rehberlik edelim!
Doğumdan itibaren çocuğunuzun gelişimine göre günlük eğitim planı
Uzmanların hazırladığı 2.500’den fazla eğitici oyun
Uzmanlarla seminerler
Uzmanlara danışma

• Çünkü ebeveyn olarak panik yapma lüksümüz yok.

• Çünkü biz ne kadar sakin olup doğru müdahale yaparsak, çocuğumuz daha az korkar ve kendini daha çok güvende hisseder.

• Çünkü maalesef doğru bildiğimiz bir sürü yanlis,daha kotu sonuçlara neden olabilir.

• Çünkü sağlık ekipleri gelene kadar doğru zamanda, doğru müdahale yapmak zorundayız.

Çocuklarda bilinen bir rahatsızlık, genetik bir durum olmadıkça aklımıza dolaşımla ilgili bir konu gelmez. Yani bir çocuğun kalp krizi geçirme, damar tıkanıklığı, beyin kanaması geçirme riski azdır. Özellikle ülkemizde çocuklarda en sık görülen ilk yardım gerektiren durumlardan biri solunum yollarına yabancı cisim kaçmasıdır. Solunum yollarına yabancı cisim kaçması sonucunda vücut oksijensiz kaldığında kalp beş dakika, beyin sekiz, on dakikada geri dönüşümsüz zarar görür. Maalesef bu durumda sağlık kurumlarına gitme vaktimiz bulunmadığından doğru müdahalede bulunmamız önem kazanır. İşte bu gibi sebeplerden ilk yardım öğrenmek hepimiz için mutlaka gereklidir. İlk yardım gerektiren durumlarda özellikle bilgi sahibi olmamak daha çok panik yaratır ve daha kötü, geri dönüşümü olmayan sonuçlara neden olur.

İlk yardım konusunda doğru bilinen yanlışlar nelerdir?

Solunum yollarına yabancı cisim kaçması ile ilgili maalesef çok yanlış ve yerleşmiş bilgiler bulunur. Özellikle helal deyip sırtına vurmak, parmağımızla ağzına kör dalış yapıp çıkarmaya çalışmak gibi…

Ek gıda dönemi de annelerimizin en çok korktuğu dönemlerdendir ve bu korkular yüzünden bebeğimizde yeme korkusu gelişebilir. Yine bu dönem en çok yanlış yaptığımız dönemdir. Biz ayakta iken kaşığı yukarıdan tutup yemek yedirmek, ağzında yemek varken çabuk yutsun diye kuş uçtu, uçak geçti vs. gibi şeyler söyleyip yukarı baktırmak veya azıcık öksürdüğünde sırtına vurup, ağzına elimizi sokmak gibi bir sürü şeyler.

Aynı zamanda evimiz en güvenli sığınağımız da olsa, bir sürü tehlikeler barındırır. İşte bu yüzden evde alınacak önlemleri bilmemiz gerekir. Mesela oyuncakların küçük parçaları, masa örtüleri, prizler, merdivenler, camlar, kesik uçlu eşyalar, kimyasallar, ilaçlar, ocaklar gibi alanlarda önlemler almamız gerekir.

İlk yardım sadece solunum yollarına yabancı cisim kaçması durumunda değil, yanıklar, zehirlenmeler, kanamalar, kırık çıkıklar, zehirli hayvan sokmaları, ateşli hastalıklar gibi durumlarda da uygulanacağından böyle anlarda neler yapacağımızı bilmemiz ve doğru müdahalede bulunmamız gerekir.

Hepimiz ilk yardım öğrenelim ama temennimiz kullanılacak durumla karşılaşmayalım.


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X