Çocuklarda Yabancı Cisim Yutma ve Kaçması | Çocuklu Dünya
 
Sağlık

Çocuklarda Yabancı Cisim Yutma ve Kaçma Durumda Nasıl Müdahale Etmeli?

Tarih: 22 Mayıs 2018 - Salı
Uzman görüşü için konu öner.

Çocuklarda Yabancı Cisim Yutma ve Kaçma Durumda Nasıl Müdahale Etmeli?

Yabancı Cisim Yutan Çocuğa Nasıl Müdahale Edilmeli?


Evin içerisinde sessizlik olduğunda bilin ki yer cücesi bir şeyler karıştırıyor ya bir şeyi kırıyor ya da eşyaları bir yerden bir yere taşıyor veya yabancı cisimleri burnuna, kulağına veya herhangi bir yerine sokmaya çalışıyor. Elbette ki tedbirinizi almışsınızdır objeleri ortada bırakmamışsınızdır. Fakat hiçbir zaman çocuğunuzun bir yabancı cismi hiçbir yere sokmayacağı konusunda emin olmayın.


Çocuğun burnunda yabancı cisim olduğunu nasıl anlarız ve neler yapmamız lazım?

Çocuğunuzun durup dururken burun kanaması ya da burnundan kanlı, kötü kokulu bir akıntı, burun üstünde kırmızı, şişmiş bir bölge ve nefeste garip bir koku olursa burunda yabancı cisim olma ihtimali vardır.

Yabancı cismi dıştan görebiliyorsanız burnun ön kısmına yakınsa ve çocuğunuz sizi anlayacak yaştaysa, çocuğunuz burnunun sağlam tarafına parmağınızla bastırın ve cisim olan taraftan hızla hava üflemesini söyleyin. Çocuğunuz küçükse bunu yapmayın, yanlışlıkla dışarı hava üfleyeceğine içine çekebilir ve yabancı cismin akciğerine kaçmasına sebep olabilir. Bunu yaptığınız halde yabancı cisim çıkmıyorsa muhakkak acile başvurun. Çocuğunuzu hastaneye götürürken başını öne doğru eğik tutun, böylece yabancı cismin havayollarına kaçmasını önlersiniz.

Çocuğun kulağında yabancı cisim olduğunu nasıl anlarız ve ne yapmalıyız?

Kulakta en çok yabancı cisim boncuk gibi küçük nesnelerdir, çok nadiren küçük bir böcek de kulağın içine girip yapışabilir. Çok dikkatli olmalıyız çünkü uzun süre kalan yabancı cisim dış kulak yolunda iltihaba ya da kulak yolunda hasara yol açabilir. Kulakta ağrı ve hassasiyet, kötü koku, kulak içinde gözle görülür bir nesne veya kulak ağrısı gibi şikayetler olduğunda çocuğunuzun kulağına yabancı madde girdiğinden şüphelenebilirsiniz.

Üye olun çocuk gelişiminde size rehberlik edelim!
Doğumdan itibaren çocuğunuzun gelişimine göre günlük eğitim planı
Uzmanların hazırladığı 2.500’den fazla eğitici oyun
Uzmanlarla seminerler
Uzmanlara danışma

Evde yapabileceğiniz şeyler eğer çok yüzeyselse, pamuk gibi veya kumaş parçası gibi cımbızla çıkarabileceğimiz bir objeyse alın. Yabancı cisim bir böcek ise, çocuğunuzu yan yatırın ve kulağının içine biraz ılık su boşaltın.

Eğer obje sert ve derinde ise, ağrı ve hassasiyet varsa ve çıkaramadıysanız hemen acile başvurun.

Çocuğun gözünde yabancı cisim olması durumunda neler yapmalıyız?

Çocuğunuzun gözünde yabancı bir cisim olduğunda gözü sulanır, gözünü açmak istemez, ağrı olur.

Kum gibi basit tanecikler varsa çocuğunuza su içinde gözünü açıp kapamasını söyleyin, göz kapağının dışında ve üstündeki tozları ıslak bir mendille temizleyin, alt göz kapağındaki yabancı cisim için yanakları aşağı çekerek göz kapağını açıp içine su dökebilirsiniz. Tüm bunlara rağmen ağrı ve hassasiyeti hissediyorsa gözlerini kapatarak acile gidin. Göz kapağında cam parçacıkları gibi ciddi bir şey varsa çocuğunuzu öne doğru eğin, gözlerini kapatmasını söyleyin göz kapaklarına hızlıca üfleyin, yapışkan bant parçası ile göz kapaklarına dokunarak cam parçalarını toplayın, kapalı göz kapaklarının üstüne su dökün, gözleri ıslak bir tülbentle kapatıp hastaneye gidin, gözlerini kesinlikle ovdurmayın.

Akciğerlere yabancı cisim kaçmasını nasıl anlarız ve neler yapmalıyız?

Çocuğunuz aniden öksürmeye başladıysa ve zorlukla nefes alıyorsa ya da yüzü aniden kırmızıdan mora dönüyorsa, boyun ve yüzdeki damarlar belirginleşmiş ise anlayın ki akciğerine yabancı cisim kaçmış olabilir.

Çocuğunuz bir yaşından küçükse bebeğinizi başı göğsünün aşağısında kalacak şekilde kollarınıza yatırın, çenesini parmaklarınızla destekleyin, ağzını açık tutun ve diğer elinizle iki kürek kemiğinin arasına beş kez vurun.

Çocuğunuz bir yaşından büyük ise kafası göğüsün aşağısına gelecek şekilde onu eğin, iki kürek kemiğinin arasına beş kez vurun, yabancı cisim gözüken bir yerdeyse tek parmağınızla çıkarmaya çalışın, cismi çıkaramıyorsanız çocuğunuzun arkasına geçin bir elinizi yumruk yapıp alt kaburga kemiklerinin üstüne yerleştirin ve diğer elinizle yumruğu yakalayın iki elinizle göğsüne hızlı bir şekilde baskı yapın ya da aynı şekilde arkasına geçin ve bu sefer yumruğunuzu çocuğunuzun karnının üstüne yerleştirerek yukarı doğru hızlıca baskı uygulayın. Tıkanıklık açılmadı ise ve rengi mora döndüyse bilinç kaybı olduysa hemen ambulans çağırın. Bu sırada karın bölgesine ve göğsüne baskı uygulamaya devam edin ve gerekirse ağızdan ağıza suni solunum yapın.


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X