İnfantil Mastürbasyon Nedir? | Çocuklu Dünya
 
Bebek Gelişimi

İnfantil Mastürbasyon Nedir?

Tarih: 24 Haziran 2021 - Perşembe
Uzman görüşü için konu öner.

İnfantil Mastürbasyon Nedir?

İnfantil Mastürbasyon

Anne ve babaları ürküten, bebeklik ya da erken çocukluk çağında tabiatı pek anlaşılamayan gelip-geçici davranış değişikliklerinden birisi de infantil mastürbasyon (İM) adı verilen durumdur.


İnfantil Mastürbasyon Nedir?

Yaygın olarak bilindiği şekliyle, mastürbasyon insan yaşamında erkekte (%90-94) ve kadında (%50-60) genital organların kişinin kendisi tarafından uyarılmasıyla sağlanan cinsel bir tatmin biçimidir. Erişkin bireydeki mastürbasyon davranışı sıklıkla ergenlikte başlar; ancak, klinik olarak bu durumu taklit ettiğinden ötürü çocuklarda görülen davranışlara da ‘çocukluk mastürbasyonu’ adı verilir. İM bu durumlardan biraz farklı, bir miktarda da benzer özelliklere sahiptir.

İM bebeklerde 2 aylıkken başlayabilir ve 2- 3 yaşlarında azalarak kaybolur. Bebekte görülen İM ’de ileri yaşlardakilere özgü manuel genital uyarım ya hiç olmaz ya da çok az olur. Bu özellik bebekliğe özgü İM’nin başka hastalıklarla karıştırılmasını da kolaylaştıran bir durumdur. İM’nin en sık karıştırıldığı hastalık epilepsilerdir; bedende ve kol-bacaklarda değişik kasılmalarla giden diğer nörolojik hareket bozuklukları ve özellikle kramp tarzındaki karın ağrıları da ayırıcı tanıda önemli yer alırlar.

İM ‘de Klinik Olarak En Sık Görülen Belirtiler

  1. Süreleri değişebilen tekrarlayıcı, kısmen ritmik kol ve/veya bacak hareketleri
  2. Uyluk ve kalça kaslarında kasılma, gerilme; bacakları birbiri üzerine sıkıştırarak perine bölgesine baskı uygulama
  3. İki yana sallanmalar
  4. Ses çıkarmalar ve homurdanmalar
  5. Yüzde kızarma ve terleme
  6. Bilinç yitimi olmamakla birlikte, uzaktaki bir görüntüye takılmışçasına dalgın bakış (gökyüzündeki televizyon ekranına dalmaya benzetilmiş)
  7. Dikkati başka yöne yönlendirilebilir olma (epilepsiden farklı olarak)
  8. Dikkatini dağıtmaya çalışırken çocuğun keyfinin kaçması, öfkelenmesi vb.

Olay bittikten sonra bebek de bitkinleşmiştir ve sıklıkla uykuya dalar.

Üye olun çocuk gelişiminde size rehberlik edelim!
Doğumdan itibaren çocuğunuzun gelişimine göre günlük eğitim planı
Uzmanların hazırladığı 2.500’den fazla eğitici oyun
Uzmanlarla seminerler
Uzmanlara danışma

Bebeklere özgü İM ‘de genital uyarımın belirgin olmayışı ve ‘cinsellik’ dürtüsünü çağrıştırmakta olan bu ifadenin ebeveynleri olumsuz etkileme olasılığı nedeniyle bu tablo son zamanlarda “self-gratifying behaviour (öz-taltif davranışı)“ şeklinde adlandırılır olmuştur.

İnfantil Mastürbasyon Tanısı Nasıl Konur?

İM ‘de tanı koymak deneyimli bir hekim için kolaydır. Ailenin yapması gereken atakları evde videoya kaydetmek ve kaydı uzmana ulaştırmaktır. Ancak, bazen bu bebek ve çocuklar [özellikle de, atak sırasında bebekte sıkıntılı görünüm varsa, bazen sıçramalar da oluyorsa, ailede epilepsili ya da başka nörolojik hastalığı olan bireyler varsa; en çok da, ebeveyn(ler)de yoğun kaygı bozukluğu mevcutsa] çok sayıda gereksiz tetkiklere ve uzun yıllar ilaç ( tek ya da çoklu anti-epileptikler) tedavisine maruz kalabilirler.

İnfantil Mastürbasyon Hastalık Mıdır?

Farklı disiplinlerden gelen uzmanların ilgili konudaki düşünce birliğine göre İM bir hastalık değil, bir davranış değişikliğidir. Detaylı bir öykü de bu tanıya ulaşmayı kolaylaştırır.

Örneğin, İM ‘de sıklıkla çocuk arabada otururken, sakin ya da keyifsiz bir ortamdayken, uykuya yatırıldığı gibi durumlarda belirtilerin başlaması kolaylaşır. İM ‘de ebeveynleri bilgilendirmek sıklıkla yeterli bir tedavi yöntemi olmaktadır. Ancak, İM’nin ısrarlı seyrettiği, ya da ebeveynlerin destek gereksinimi duyduğu durumlarda aileyi konuda deneyimli pedagojik destek birimlerine yönlendirmek yararlı olacaktır. İM ‘de esas tedavi ebeveynlerin eğitimi, kaygılarının giderilmesi ve tablonun yaşa özgü normal bir davranış özelliği olduğu konusunda ikna edilmeleridir.

Göreceli geleneksel toplumlarda İM tanısının ebeveynler için bir utanç nedeni oluşturduğu yolunda yayınlar gözümüze çarpmaktadır. Toplumumuzda bu konuda dikkati çeken bir yayın ya da benzer bir kişisel deneyimimiz mevcut değildir.

Sonraki yaşlarda görülen kompulsif (takıntılı, zorlantılı) mastürbasyon durumları değerlendirme ve tedavi yaklaşımları açısından konumuz dışındadır.


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X