Sev Kendini | Çocuklu Dünya
 
Annelik-Babalık

Kimsenin sizi sevmediğini mi düşünüyorsunuz?

Tarih: 15 Kasım 2020 - Pazar
Uzman görüşü için konu öner.

Kimsenin sizi sevmediğini mi düşünüyorsunuz?

SEV KENDİNİ


Kimsenin seni sevmediğini mi düşünüyorsun? Ya da kimse tarafından anlaşılmadığını. Bazen tüm dünya bir olmuş üstüne üstüne mi geliyor? Tüm bu olumsuz düşüncelerin altında yatan asıl nedeni bilmek ister misin peki? Tabi ki dediğini duyuyorum. O halde beni can kulağıyla dinle, yazımı iyi oku.


Sen sen olmaktan vaz geçtiğin de, hep başkalarını mutlu etmek için, birileri seni sevsin diye bir şeylerini feda ettiğin de bilki o insanların gözünde çok fazla değerin olmayacak. Bu kim olursa olsun. Çünkü insanın doğasında verdikçe almak var. Sen verdikçe onlar yok demeyecek daha da isteyecek ve gün gelipte sen yoruldum artık dediğin de onlar sadece şaşkınlık içinde olanlara anlam vermeye çalışarak onca fedakarlığına rağmen seni suçlayacaklar. Fedakar lık demişken, fedakarlık yaptığını düşünen kişi de aslında kendi çıkarları peşindedir ve feda ettiklerinden kar beklemektedir. Yani herkesin çıkar peşinde olduğu bu ilişki bir yerlerde bitmeye mahkumdur. Bu ilişkinin türü hiç önemli değil. Anne baba çocuk, karı – koca, sevgili, dost – arkadaş. Kar amacı güdüldüğü sürece biter.

Yine bunun altında da yatan da birçok neden vardır. En önemlisi de sevilme kaygısıdır. Sevilmediğini düşünen, sevilmek isteyen insanların baş vurduğu yöntemdir aslında bu.

Temelinde çocukken duygusal ihmale maruz kalmış bireyler tarafından yetiştirilmiş ve gelecekte de duygusal ihmal edilme potansiyeli olan insanların aslında nasıl bir psikoloji içinde olduğunu ve bu durumdan kurtulabilmeleri için gelişmeleri, öğrenmeleri veya analiz yapabilip farkına varmaları gerekmektedir. Özellikle ebeveynlerin bu durumların farkına vararak yapıcı olmaları, bireysel ve aile içi çözümler üretebilecek şekilde yol gösterici olmalılar. Çocukların psikolojisinin öneminin büyük olduğunu kavrayarak ve her çocuğun bir gün yetişkin olacağını düşünerek, yetişkin psikolojisinin de önemini kavramış oluyoruz. Yetişkinliğin temeli çocuklukta atılıyor.

Üye olun çocuk gelişiminde size rehberlik edelim!
Doğumdan itibaren çocuğunuzun gelişimine göre günlük eğitim planı
Uzmanların hazırladığı 2.500’den fazla eğitici oyun
Uzmanlarla seminerler
Uzmanlara danışma

Hal böyle olunca da, kendinizi, sevgi bekleyen, sürekli başkalarına ihtiyaç duyan, bir birey haline getiriyorsunuz. Bu da siz de, ihtiyacım var bilincini doğuruyor. İhtiyacım var bilinci; o şeye sahip olmadığını düşündürür, yoksunluk duygusu oluşturarak, “YOKSUNLUK SENDROMUNA” yol açar. Bu durum çok sevdiğimiz bir şeyi ya da kişiyi kaybettiğimiz de de oluşur. Elbette ki zor süreçlerdir, böyle durumlarda profesyonel yardım almak elzemdir, tek başınıza baş etmeye çalışmak sizi güçlendirmez daha da zayıflatır, güç kaybettirir. Tıpkı kırık bir ayakla yürümeye çalışmak gibi. Oysa yardım alarak ve kendi gücünüzü, iradenizi de kullanarak her zorluğun üstesinden gelebilirsiniz. İnsan doğası gereği her türlü güçlüğe göğüs gere bilecek özellikte yaratılmıştır. Yaradan, taşınamayacak olan yükün fazlasını yüklemez kimsenin omuzuna. Yüklenen zorluklarda, hayatın birer sınavıdır. Gücümüzü toplamalı, akıl sağlığı, beden sağlığı yerin de olarak sınavları başarıyla vermeliyiz.

Unutulmamalıdır ki; tüm evren senin için var ve çalışıyor. Kendine sürekli sorular sor ve cevaplarının gelmesini bekle. “Neden sevilmiyorum?” diye sorma ama. Şöyle sor, “içimde ki gücü nasıl göre bilirim?” sorular, dualar çok önemlidir. Evrene soru sorarken, yaradana dua ederken ağzımızdan çıkan her bir kelimenin önemini iyi kavramalısın.

Çocukluktan itibaren gelen, ebeveynlerinin yanlış tutumları ile yanlış öğretiler için de yitirilen özgüvenini yeniden kazanmak senin elinde. Onların sana miras bıraktığı, alt beynine işlemiş olan olumsuzluklardan kurtulark seven, sevilen bir birey olmak zor değil. Yeter ki kendini tanıma yoluna gir, adımını at, arkası gelecek. Önce kendini sev mekle başlayacaksın, önemli olanın önce kendini sevmek olduğunu kavradığında, kimsenin seni sevmesinin önemli olmadığınıda anlayacak ve kendini seven, özgüvenli bir birey olarak hayata devam ederken karşına çıkanlar seni zaten sevecekler.

Bir sonra ki yazımda görüşmek üzere,

Uzm.Pedagog Nöropsikolog

Oya Akbaş


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X