Çocuklarda Hangi Durumlarda Pedagog Desteği Alınır? | Çocuklu Dünya
 
Çocuk Gelişimi

Çocuğunuzu Hangi Durumlarda Pedagoga Götürmelisiniz?

Tarih: 17 Nisan 2020 - Cuma
Uzman görüşü için konu öner.

Çocuğunuzu Hangi Durumlarda Pedagoga Götürmelisiniz?

Hangi Durumlarda Çocuğunuzu Pedagoga Götürmelisiniz?

Pedagoglar psikolojik sorunların karşısında durmanın yanı sıra, aynı zamanda fiziksel, sosyal, duygusal ve zihinsel açıdan sağlıklı çocuk yetiştirmek adına yönlendirmelerde de bulunur.

Pedagog kimdir?

Pedagog , çocukların özellikle psikolojisini ve zihinsel gelişimini takip eden, sorunlara ve gelecekte karşılaşılabilecek olası problemlere karşı danışmanlık verip çözüm yolları arayıp bulan uzmandır.

Pedagoga çocuğunuzu hangi durumlarda götürmelisiniz?

Çocukların gelişimlerini desteklemek ve kontrol etmek için:

Sanılanın aksine, çocuğunuzun onu pedagoga götürmeniz için problem yaşaması gerekmez. Çocuğunuzu bir pedagog eşliğinde ve rehberliğinde bilinçli bir şekilde büyütmek, ileride yaşayabileceği olası problemleri önlemenize ve çocuğunuzun mutlu ve sağlıklı yetişmesine zemin hazırlayacaktır. Bu yüzden, çocuğunuzun gelişimini desteklemek amaçlı gebelik döneminden itibaren bebeğin aileye gelişi hakkında bilinçlenmek için; bebek dünyaya geldikten sonra bebeğin bakımı ve gelişimi, psikolojisi, aile bebek ilişkisi, gelişimini destekleyecek oyun ve oyuncak seçimleri ile ilgili bilgi sahibi olmak için pedagog tavsiyesi alabilirsiniz.

Çocukların yaşamındaki önemli değişikliklerde yaşanabilecek olası sorunları engellemek için:

Çocuğunuzun hayatındaki mühim durumlar ve değişiklikler psikolojisini olumsuz yönde etkileyebilir. Bu değişikliklerden dolayı yaşayabileceği olası sorunları önlemek çocuğun sağlıklı ve mutlu yetişmesinde rol oynar. Aile içinde yaşanan problemler; ebeveynler arası kriz ve boşanmalar; anne babanın ayrı evlerde yaşamaya başlaması; aileye yeni bir bebeğin gelişi ve çocuğun yeni doğan kardeşini kabullenmesi; çocuğun kreşe, anaokuluna, ilkokula başlaması ya da okul değiştirmesi; ebeveynlerin işe başlaması veya işten ayrılması; ebeveynlerin ya da çocuğa birincil bakım veren kişinin psikolojik sorunlar yaşaması; aile fertlerinden birinin mühim bir kaza, hastalık geçirmesi veya aile içinde yaşanan kayıplar gibi değişikliklerde ve durumlarda pedagog desteği önemlidir.

Üye olun çocuk gelişiminde size rehberlik edelim!
Doğumdan itibaren çocuğunuzun gelişimine göre günlük eğitim planı
Uzmanların hazırladığı 2.500’den fazla eğitici oyun
Uzmanlarla seminerler
Uzmanlara danışma

Çocukların davranışlarındaki farklılıkların sebebini anlamak ve buna yönelik psikolojik desteği vermek için:

Eğer son zamanlarda çocuğunuzda farklılıklar, ruh halinde tuhaflıklar olduğunu düşünüyorsanız çocuğunuzu muhakkak pedagoga götürmelisiniz. Örneğin, aile fertlerinden birinin yaşadığı kaza, hastalık ya da ölüm sonrası çocuk derinden etkilendiyse; aşırı aktif ve hareketli ya da aşırı durgun olmaya başladıysa; korku ve kaygıları başladıysa ya da arttıysa; uyku ve beslenmesinde düzensizlikler yaşıyorsa; gece sık sık uyanıyorsa ve sık sık kabus görüyorsa; uykusunda dişlerini gıcırdatıyorsa; diğer odalara veya tuvalete tek başına gitmeye korkuyorsa; konuşmasında hiçbir problem yokken bir anda kekelemeye başladıysa; nedensiz yere suçluluk duygusu yaşamaya başladıysa; çevresinden, öğretmenlerinden, arkadaşlarından uyarı ve şikayetler gelmeye başladıysa; altını ıslatmaya başladıysa; etrafındakilere karşı saldırgan ve hırçınsa; ebeveynlere olan düşkünlüğü arttıysa; kimse ile bir şey paylaşmak istemiyorsa ve son zamanlarda içine kapanıp sessizleştiyse pedagog desteği almanız önemlidir.

Çocuklardaki belirtileri anlayıp uygun desteği sağlamak için:

Çocuğunuzda belki de daha önceden fark etmediğiniz ya da fark edip de pek önemsemediğiniz problemler aslında ciddi olabilir. Erken tanı çocuğun gelişiminde önemlidir. Bu yüzden, çocuğunuzdaki belirtileri değerlendirip uygun destek sürecini başlatmak amaçlı pedagog tavsiyeleri önemlidir. Çocuk ağır travmalar yaşadıysa; cinsel istismar yaşadıysa; gelişiminde gecikmeler varsa, örneğin yaşıtlarına kıyasla hala konuşmaya başlamadıysa; yaşına göre öğrenme güçlüğü çekiyorsa; odaklanmada ve dikkatini toplamada zorluk çekiyorsa; çeşitli takıntıları ve tikleri varsa; yalan söylüyorsa; çocuğun doktoru fizyolojik bir sebep bulamamasına rağmen sık sık altını ıslatıyorsa; evde ve okulda fazla hareketli ve aktifse; dürtülerini kontrol etmekte güçlük çekiyorsa; inatçıysa ve istediklerini tutturarak ya da ağlayarak yaptırıyorsa; sabırsızsa ve istediklerinin anında olmasını istiyorsa; talimat almada sorun yaşıyorsa; göz kontağı kurmuyorsa; tırnaklarını yeme problemi varsa; ailesi dışında kimseyle iletişim kurmuyorsa; kendi yatağında uyuyamıyor ve uyurken yanında ebeveynlerinden birini istiyorsa; okula gitmekte isteksizse; okul başarısında fark edilir bir düşme yaşadıysa; mastürbasyon yapıyorsa; her şeye karşı çıkıp hayır diyorsa ebeveynler çocuğu muhakkak pedagoga götürmelidir.

Bu ve bunun gibi belirtiler aslında önemli psikolojik sorunların ya da olası problemlerin sinyali olabilir ve bu semptomlar çoğalmadan pedagog tavsiyesi gerekir. Eğer bu belirtiler aile tarafından önemsenmez, dikkate alınmazsa çocukta ruhsal rahatsızlıklar oluşabilir. Bu belirtiler pedagog tarafından değerlendirilir ve pedagog ruhsal rahatsızlıklardan şüphelenirse aileyi Çocuk ve Ergen Psikiyatristi ‘ne yönlendirir.

Ebeveynler çocuklarının mutlu ve sağlıklı büyümeleri için, çocuklarını gelişimlerini desteklemek için, çocukların hayatlarındaki önemli değişikliklerde yaşanabilecek olası problemleri engellemek için, eğer varsa çocuklarındaki değişikliklerin sebebini anlamak ve buna yönelik psikolojik desteği sağlamak için, ve çocuklarındaki semptomları anlayıp uygun bir şekilde desteklemek için pedagoga götürmelidir.


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X