Annelik-Babalık

Yeni Annenin Psikolojisi Nasıldır?

Tarih: 20 Temmuz 2017 - Perşembe
Uzman görüşü için konu öner.

Yeni Anne Olmanın Psikolojik Etkileri


Hamilelik, içerisinde birçok duyguyu barındıran, aslında annenin psikolojik olarak tekrar doğabildiği bir süreçtir. Bu süreç ebeveynIerin her ikisi içinde bir bebek sahibi olmayı düşünmeye başladıkları andan itibaren oluşmaya başlar.


Zaman içerisinde bebek sahibi olmakla ilgili hayallerimizin, kaygılarımızın anneliğimizi ve babalığımızı şekillendirdiğini gözlemleriz. Eşler arasında iletişim ve ilişkinin destekleyici olması büyük önem taşımaktadır. Eşinin desteğini hisseden bir annenin duygu durumunun ve bebekle kurduğu ilişkinin iyi yönde geliştiğini gözlemlemekteyiz. Bu dönemin çok özel bir dönem olduğunu çiftlerin dayanışmasının bebeğin gelişimine de olumlu yansıyacağını unutmamalıyız.

Yeni doğum yapan annenin ruh hali nasıldır?

Yeni doğum yapan anne de doğumla birlikte ilk günlerde görülen annelik hüznü olarak tanımladığımız, yine ilk 10 gün içerisinde geçmesini beklediğimiz bir tablo yaşanabilmektedir. Bu tabloda huzursuzluk, artan kaygı hali, ağlama krizleri ve değişen duygu durumu sıklıkla gözlemlenebilir, doğum sonraki "uyum süreci" olarak da bu süreci adlandırabiliriz. Birçok anneyi kararsızlık içerisinde bırakan durumlardan biri de bebeklerini her ağladığında kucaklarına alıp almama düşüncesidir. Bebeğin ağlamasının tedirginlik yaratması normaldir. Fakat her ağlama bir sıkıntı ağlaması değildir. Ağlamaların bir ihtiyaç doğrultusunda olup olmadığını anlamak için deneme-yanılma süreci kullanılabiliyor. Bebeğinizi tanımaya başladıktan sonra bu kaygınızın da azaldığını gözlemleyebilirsiniz. Kucakta olmak sadece bebek için değil anne içinde anlam taşır. İhtiyaçları zamanında karşılanan ve rahatlayan bebeklerin bakım veren ebeveyni ile temel güven duygusunu oluşturduğunu gözlemleyebiliriz. İhtiyaçları karşılanan bebeklerin rahat, huzurlu ve iletişime açık olmaları bu sürecin sağlıklı geliştiğini gösterir.

Anne ve Bebek Bağı

Yine bebekler yaşamın ilk yıllarında temelleri atılan sosyal ilişki kurma ve sürdürme becerisini ebeveynleri ile kurdukları ilişki üzerinden öğrenirler. Anne ve bebek arasındaki göz teması, gülümseme ilk adımlardır. İlk bebeklik döneminde anneye duyulan ihtiyacın sonraki yıllarda azalması beklediğimiz bir durumdur. Bir tarafı ile anneye bağımlı olan bebeğin anneye bağlılık hisseden ama kendi özelliklerini de geliştiren bireyler olmasını da bekleriz. İlk 3 yaş içerisinde gelişen bağımlı olmaktan bağlı olmaya geçişi hazırlayan bu dönem ebeveynlerin tutumu ile şekillenir. Yanında annesi olmadan hiç bir yerde kalamayan, bütün ihtiyaçlarının annesi tarafından karşılanmasını isteyen, en ufak bir zorlanmaya tolerans göstermeyen çocuk haline dönüşürler. Kontrol ve kısıtlama duygusu bir süre sonra anneyi de zorlayan bir duygu haline dönüşür. Çatışmamak, bağımlı ilişkileri oluşturmamak için çocuğun kendini tanıma ihtiyacına destek vermek, stres yaratan durumları çözümlemesini beklemek, onun gelişimine faydalı olacaktır. İyi anne - baba olmanın onun yerine düşünmek ve bütün karşılaştığı zorlukları onun yerine aşmak olmadığını unutmamalıyız. Yine çocukların dünyasını anlamak, ilişkimizi güçlendirmek için oyunu kullanmanın ne kadar kıymetli bir yöntem olduğunu unutmamalıyız.

Çocuk/Genç ve Yetişkin Psikiyatrisi Uzm. Prof. Dr. Yankı YAZGAN’ın “Anne Bebeği Nasıl Sever?“ yazısını okumanızı da tavsiye ederiz.

Oyunun Çocuk Gelişimine Etkisi

Oyun, çocuğun gelişimi içerisinde ilgi ve becerilerini keşfetmesi, duygularını ifade edebilmesine yardım eden en önemli yoldur . Çocuk aktiviteleri onları arkadaşları ve ebeveynleri ile kurduğu oyunlarda gözlemleyerek, iletişim kurarak bazen sırasını bekleyerek ve yöntemler geliştirerek bilişsel, duygusal ve sosyal becerilerini güçIendirebilir. Bazı annelerin-babaların çocukları ile ilişkilerinde sınır koyamadığı, onların hayal kırıklığı yaşadığı durumlarda gösterdikleri tepkileri karşılamada tahammülsüz davrandıkları gözlemlenir. Tüm anne ve babalar çocuklarının özgüvenli, sevgi dolu ve kendilerine has bir kimlikle büyümesi arzusu içerisindedir. Çocuğun farklılıklarına saygı göstermek, tutarlı ve dürüst ebeveyn olmak kendisi ile ilgili olumlu algı geliştirmesine neden olacaktır. Sağlıklı anne - baba çocuk ilişkisi sonucunda özgüvenli, sınırlarını bilen, bilişsel, sosyal ve duygusal gelişiminin olumlu geliştiği çocuklar oluşacaktır.


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X