Annelik-Babalık

Yeni Annenin Psikolojisi

Tarih: 20 Temmuz 2017 - Perşembe
Uzman görüşü için konu öner.

Hamilelik, içerisinde birçok duyguyu barındıran, aslında annenin psikolojik olarak tekrar doğabildiği bir süreçtir. Bu süreç ebeveynIerin her ikisi içinde bir bebek sahibi olmayı duşunmeye başladıkları andan itibaren oluşmaya başlar. Zaman içerisinde bebek sahibi olmakla ilgili hayallerimizin, kaygılarımızın anneliğimizi ve babalığımızı şekillendirdiğini gözlemleriz. Eşler arasında iletişim ve ilişkinin destekleyicı olması büyük önem taşımaktadır. Eşinin desteğini hisseden bir annenin duygu durumunun ve bebekle kurduğu ilişkinin iyi yönde geliştiğini gözlemlemekteyiz. Bu dönemin çok özel bir dönem olduğunu çiftlerin dayanışmasınin bebeğin gelişimine de olumlu yansıyacağını unutmamalıyız.

Doğumla birlikte ilk günlerde görülen annelik hüznü olarak tanımladığımız, yine ilk 10 gün içerisinde geçmesini beklediğimiz bir tablo yaşanabilmektedir. Bu tabloda huzursuzluk, artan kaygı hali, ağlama krizleri ve değişen duygu durumu sıklıkla gözlemlenebilir, doğum sonraki "uyum süreci" olarak da bu süreci adlandırabilirız. Birçok anneyi kararsızlık içerisinde bırakan durumlardan biri de bebeklerini her ağladiğında kucaklarına alıp almama duşüncesidir. Bebeğin ağlamasının tedirginlik yaratması normaldir. Fakat her ağlama bir sıkıntı ağlaması değildir. Ağlamaların bir ihtiyaç doğrultusunda olup olmadığinı anlamak için deneme-yanılma süreci kullanılabiliyor. Bebeğinizi tanımaya başladıktan sonra bu kaygınızın da azaldığini gozlemleyebilirsiniz. Kucakta olmak sadece bebek için değil anne içinde anlam taşır. İhtiyaçları zamanında karşilanan ve rahatlayan bebeklerin bakım veren ebeveyni ile temel güven duygusunu oluşturduğunu gözlemleyebiliriz. İhtiyaçları karşılanan bebeklerin rahat, huzurlu ve iletişime açık olmaları bu sürecin sağlıkli geliştiğini gösterir.

Yine bebekler yaşamın ilk yıllarında temelleri atılan sosyal ilişki kurma ve sürdürme becerisini ebeveynleri ile kurdukları ilişki üzerinden öğrenirier. Anne ve bebek arasındaki göz teması, gülümseme ilk adımlardır. İlk bebeklik döneminde anneye duyulan ihtiyacın sonraki yıllarda azalması beklediğimiz bir durumdur. Bir tarafı ile anneye bağımlı olan bebeğin anneye bağlılık hisseden ama kendi özelliklerini de geliştiren bireyler olmasını da bekleriz. İlk 3 yaş içerisinde gelişen bağımlı olmaktan bağli olmaya geçişi hazırlayan bu dönem ebeveynlerin tutumu ile şekillenir. Yanında annesi olmadan hiç bir yerde kalamayan, bütün ihtiyaçlarının annesi tarafından karşılanmasını isteyen, en ufak bir zorlanmaya tolerans göstermeyen çocuk haline dönüşürler. Kontrol ve kısıtlama duygusu bir süre sonra anneyi de zorlayan bir duygu haline dönuşur. Çatışmamak, bağımli ilişkileri oluşturmamak için çocuğun kendini tanıma ihtiyacına destek vermek, stres yaratan durumları çözümlemesini beklemek, onun gelişimine faydalı olacaktır. İyi anne - baba olmanın onun yerine düşünmek ve bütün karşılaştığı zorluklan onun yerine aşmak olmadığını unutmamalıyız. Yine çocukların dünyasını anlamak, ilişkimizi güçlendirmek için oyunu kullanmanın ne kadar kıymetli bir yöntem olduğunu unutmamalıyız. Oyun, çocuğun gelişimi içerisinde ilgi ve becerilerini keşfetmesi, duygularını ifade edebilmesine yardım eden en önemli yoldur. Çocuklar arkadaşları ve ebeveynleri ile kurduğu oyunlarda onlan gözlemleyerek, iletişim kurarak bazen sırasini bekleyerek ve yöntemler geliştirerek bilişsel, duygusal ve sosyal becerilerini güçIendirebilirler. Bazı annelerin-babaların çocukları ile ilişkilerinde sınır koyamadığı, onların hayal kırıklığı yaşadığı durumlarda gösterdikleri tepkileri karşılamada tahammülsüz davrandıkları gözlemlenir. Tüm anne ve babalar çocuklarının özgüvenli, sevgi dolu ve kendilerine has bir kimlikle büyümesi arzusu içerisindedir. Çocuğun farklılıklarına saygı göstermek, tutarlı ve dürüst ebeveyn olmak kendisi ile ilgili olumlu algı geliştirmesine neden olacaktır. Sağlıklı anne - baba çocuk ilişkisi sonucunda özgüvenli, sınırlarını bilen, bilişsel, sosyal ve duygusal gelişiminin olumlu geliştiği çocuklar oluşacaktir.


 

Sadece 3 adımda çocuğunuzun gelişim seviyesine uygun programımıza ulaşın.

Programdaki aktiviteleri çocuğunuzla yaparak, çocuğunuzun gelişim
seviyesini ulaşabileceği en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olun.

Hemen çocuğunuzun gelişim seviyesini belirleyen soruları yanıtlayın.

çocuk gelişimi

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR


yorumlar