Çocuk İçin Etkinlikler | Çocuklu Dünya
 
Çocuk Gelişimi

Her Yaş İçin Çocuk Etkinlikleri

Tarih: 30 Ekim 2020 - Cuma
Uzman görüşü için konu öner.

Her Yaş İçin Çocuk Etkinlikleri

Çocuk etkinlikleri


Çocukların gelişimini desteklemek ve yaratıcılığı geliştirmek için fiziksel ve sosyal aktivitelerin büyük önemi vardır. Çocuklar için yapılan sosyal ve fiziksel aktiviteler; çocukların ileri dönemki hayatlarında daha özgüvenli, daha yaratıcı bireyler olmasını sağlar.


Aynı zamanda çocuklar ve bebekler için yapılan oyun ve etkinlikler çocukların yeteneklerini ortaya çıkarmaları yanı sıra negatif duyguları ile de başa çıkma yollarını öğretir. Bunun yanı sıra ebeveyn ile yapılan aktiviteler de çocukların duygusal gelişimlerini olumlu yönde etkiler. Çocukların aileleri ile olan ilişkleri güçlenir ve kendini daha güvende hissederler.

0-6 yaş arası çocuklar için oldukça önemlidir. Bu yaş aralığında, hızlı fiziksel ve zihinsel gelişim gösterirler. Bu nedenle, bu yaş aralığında çocukların eğlenerek öğrenmesi, motor becerilerini geliştirebilmesi ve sosyal ilişkilerini güçlendirmesi son derece önemlidir.

Uzmanlarında hazırladığı her yaş için birbirinde eğlendirici ve eğitici çocuk etkinliklerini aşağıdaki yazılarımızda bulabilirsiniz.

Üye olun çocuk gelişiminde size rehberlik edelim!
Doğumdan itibaren çocuğunuzun gelişimine göre günlük eğitim planı
Uzmanların hazırladığı 2.500’den fazla eğitici oyun
Uzmanlarla seminerler
Uzmanlara danışma


1 Yaş Çocuk Aktiviteleri

1 Yaş Etkinlikleri

Bebeğiniz artık 1 yaşında. Yürüyebilen ya da yürümeye çok yakın olan bebeğinizin artık el becerileri de oldukça gelişmiş durumdadır. Öğrenmeye meraklı, anlama ve anlatma becerileri gelişmeye başlayan 1 yaşındaki çocuğunuzla beraber birçok aktivite yapabilirsiniz.

Detaylar için: 1 Yaş Etkinlikleri


2 Yaş Çocuk Etkinlikleri

2 Yaş Etkinlikleri

2 yaşına gelmiş olan çocukların kendi başına yapabilecekleri aktivitelerin sayısını gittikçe artar. Bağımsızlıklarına düşkündürler. Anne ve babaya karşı gelme, öfke krizleri, ağlamalar ve inatlaşmalar sıklıkla görülen durumlardır.

Detaylar için: 2 Yaş Etkinlikleri


2,5 Yaş Çocuk Aktiviteleri

2,5 Yaş Etkinlikleri

Çocuğun en iyi öğrenme aracı taklittir. İyi bir gözlemci olan çocuğunun günlük hayattaki hareketlerini ve yaptıklarını taklit ettiğini göreceksin. Bu dönemde çocuk akranları ile oyunlar oynamaya da hazırdır. Yaşıtları ile bir araya getirmek, eğitici oyunlar oynamalarını sağlamak sırasını bekleme, isteğini erteleme ve iletişim kurma gibi becerilerini geliştirir.

Detaylar için: 2,5 Yaş Etkinlikleri


3 Yaş Etkinlikleri

3 Yaş Etkinlikleri

3 yaşındaki çocuğunun el ve bilek kasları iyice gelişmiştir. Önceki aylarda karalama yapan çocuğun artık resimleri ve çizgileri de daha belirgin hale gelmeye başlıyor. Bu dönemde kalem kağıtla yapılacak aktiviteler ince motor becerisinin gelişmesi için vazgeçilmezdir. Evde eğitici etkinliklere küçük-büyük, uzun-kısa, az-çok gibi kavramları eklemenin de zamanı geldi, çocuk bu kavramları öğrenmeye hazırdır. Çocuklar için oyun en iyi öğrenme aracıdır.

Detaylar için: 3 Yaş Etkinlikleri


3,5 Yaş Çocuk Aktiviteleri

3,5 Yaş Etkinlikleri

Bu yaş çocuğunun çevresine bakış açısı artık oldukça genişlemiştir. Anne ve babası ile daha karmaşık konuları konuşur ve bilimsel konular hakkında da konuşmaya başlar. Daha detaylı sorular sorar. Sık sık neden, nasıl ve ne zaman gibi sorular sorar ama zaman kavramını tam olarak bilmez. Zaman kavramını anlayacağı oyunlar oynamak faydalı olur. Oyun çocuğun gerçek hayata hazırlanması ve gelecekteki rollerine hazırlanması için de oldukça faydalı bir kaynaktır.

Detaylar için: 3,5 Yaş Etkinlikleri


4 Yaş Etkinlikleri

4 Yaş Etkinlikleri

4 yaşındaki çocuğun fiziksel gelişimi oldukça ilerlemiştir. Hem fiziksel gelişimini hem de bilişsel gelişimini destekleyecek oyun ve aktiviteler yaptırmak gerekir. Özellikle problem çözme ve çözüm üretme becerilerinin gelişimine önem verilmelidir. Günlük hayattaki olaylarda çocuğun fikir ve çözüm üretmesine fırsat yaratın, sorunu nasıl çözebileceğinizi birlikte düşünün. Çözüm üretme becerisi çocuğun özgüvenini besler. Çocuklar için oyun en iyi öğrenme aracıdır.

Detaylar için: 4 Yaş Etkinlikleri

ÇocukluDünya’daki çocuk etkinliklerini görmek için tıklayın.Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X