3 Yaş Etkinlikleri | Çocuklu Dünya
 
Çocuk Gelişimi

3 Yaşındaki Çocuğunuzla Hangi Oyunları Oynayabilirsiniz?

Tarih: 9 Nisan 2020 - Perşembe
Uzman görüşü için konu öner.

3 Yaşındaki Çocuğunuzla Hangi Oyunları Oynayabilirsiniz?

3 Yaş Çocuk Oyunları


Üç yaş dönemi çocuğunun ne sorularına yetişemediğin bir dönem değil mi? Etrafı ile etkileşimi artan çocuğun öğrenme hevesi ve merakı da çok yüksek. Etrafındaki dünyayı anlamaya çalışırken de soracak bir sürü sorusu var. Sürekli sorulara cevap vermek her ne kadar yorucu olsa da çocuğunun bu şekilde öğrendiğini, cevap aldıkça mutlu olduğunu ve öğrendikleri arasında bağlantılar kurarak geliştiğini unutma.


3 yaşındaki çocuğunuzla etkinlik yapmanız neden önemli?

3 yaşındaki çocuğunun el ve bilek kasları iyice gelişti. Önceki aylarda karalama yapan çocuğun artık resimleri ve çizgileri de daha belirgin hale gelmeye başlıyor. Bu dönemde kalem kağıtla yapılacak aktiviteler ince motor becerisinin gelişmesi için vazgeçilmez. Evde eğitici etkinliklere küçük-büyük, uzun-kısa, az-çok gibi kavramları eklemenin de zamanı geldi, çocuk bu kavramları öğrenmeye hazırdır. Çocuklar için oyun en iyi öğrenme aracıdır.

3 Yaş Oyun Aktivite Önerileri

Oyun Aktivite Önerisi: Bu neyin sesi?

Günlük hayatta sıklıkla duyulan sesleri telefonuna kaydet. Araba sesi, elektrikli süpürge sesi, hayvan sesler ve sifon sesi gibi. Çocuğunla karşılıklı oturun ve ona "Şimdi sana bazı sesler dinleteceğim ve bunların ne sesi olduğunu bulmanı isteyeceğim de" Sesleri sırayla dinlet ve ne sesi olduklarını sor. Gerekirse ipucu ver.

Bu aktivite ile çocuğun etrafındaki nesneleri ve canlıları seslerinden tanımayı öğrenir, dinlemeyi öğrenir ve işitsel dikkati gelişir.

Oyun Aktivite Önerisi: Dokunma Duyumuzu Geliştirelim

Çok derin olmayan plastik bir kabın içini su ile doldur. Çocuğuna bu suya bir kaç tane küçük oyuncak atmasını söyle. Sonra kabı buzluğa koyacağını söyle ve içindeki su donunca geri çıkar. Çocuğun buza dokunsun, soğukluğunu ve dokusunu hissetsin. Oyuncakları alabilmek için buzun sıcaklıkla birlikte erimesini beklemesi gerektiğini ona söyle. Birlikte buzun eriyip suya dönüştüğünü gözlemleyin. Sen su "dondu", "eridi" ifadelerini kullan, tekrar tekrar duyunca bu sözcükleri öğrenecektir. Daha sonra oyuncaklarla oynayın.

Bu aktivite dokunma duyusunu ve merak duygusunu geliştirir. Neden sonuç ilişkisi kurmasına yarar.

3 yaşındaki çocuk temel ihtiyaçlarını kendi kendine karşılayabilir. Anne-babanın çocuğun bu ihtiyaçlarını kendi kendine yapmasına fırsat yaratması gerekir çünkü çocuğun kendi becerilerinin farkına varması, anne-babadan ayrı biri olduğunu anlaması ve bağımsızlaşması için deneyime ihtiyacı vardır. 3 yaş çocuğunun kendi başına yapabileceklerini öğrenmek ve bağımsızlaşmasına destek olmak için yapılabilecek aktivitelere ulaşmak için Çocukludünya’yı ziyaret edebilirsiniz.


İlginizi çekebilecek yazılarımız:


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X