4 Yaş Etkinlikleri & Eğitici ve Eğlenceli Oyunlar | Çocuklu Dünya
 
Çocuk Gelişimi

4 Yaşındaki Çocuğunuzla Hangi Oyunları Oynayabilirsiniz?

Tarih: 9 Nisan 2020 - Perşembe
Uzman görüşü için konu öner.

4 Yaşındaki Çocuğunuzla Hangi Oyunları Oynayabilirsiniz?

4 Yaş Eğitici Çocuk Oyunları

 

Çocuğunuz artık bağımsız bir birey olduğunu size daha çok belli etmeye başladı. Kendi fikirlerini açık ve net bir şekilde ifade ediyor, birçok işini kendi başına yapabiliyor ve onunla pek çok konuda sohbet edebiliyorsunuz.

 

Bu dönemde çocuğun bilişsel, fiziksel, sosyal ve duygusal becerilerini destekleyecek farklı eğitici oyun arayışınız da artmış olabilir. Doğru yoldasınız, farklı aktivite ve oyunlar çocuğunuzun gelişimini doğru yönde desteklemenize yardımcı olacak.

4 yaşındaki çocuğunuza etkinlik yapmanız neden önemli?

Boyu uzayan, denge becerisi gelişen ve el becerileri güçlenen çocuğun koordinasyon becerilerini destekleyecek çocuk eğitici oyunlarına ihtiyacı vardır. Motor becerilerini geliştiren etkinlikler yanında bilişsel becerileri de desteklenmelidir. 4 yaşındaki çocuğun problem çözme ve çözüm üretme becerileri gelişmelidir. Günlük hayattaki olaylarda çocuğun fikir ve çözüm üretmesine fırsat yaratın, sorunu nasıl çözebileceğinizi birlikte düşünün. Çözüm üretme becerisi çocuğun özgüvenini besler. Çocuklar için oyun en iyi öğrenme aracıdır.

4 Yaş Oyun Aktivite Önerileri

Oyun Aktivite Önerisi: Hamurla Hikaye Anlatalım

Farklı renklerdeki oyun hamurlarını ve hamura şekil vermek için gerekli malzemeleri çocuğunla beraber hazırla. Çocuğundan bir hikaye düşünmesini ve bu hikayeyi anlatmak için gerekli karakterleri ve eşyaları hamurlarla hazırlamasını iste. Önce hikayeyi konuşup hamurdan yapmak istediğiniz şeylerin listesini çıkarabilir, sonra hamurları hazırlayıp hikayeyi anlatabilir.

Bu aktivite ile çocuğunun el becerileri, yaratıcılığı ve kendini ifade etme becerileri gelişir.

Oyun Aktivite Önerisi: Bulut Yapalım

Kapağı olan bir kavanozun içine ılık su koy. Suyu kavanozun her yerine gezdirerek kavanozu ısıt. Kavanoz kapağını aç ve içine buz küpleri koyarak kavanozun ağzını tekrar kapat. Bir süre beklet. Kapağı hızlıca kaldır ve kavanozun içine saç spreyi sık ve kapağı tekrar yerleştir. Kavanozun içinde bir bulut oluşacak, kapağı kaldırarak dışarı çıkmasına izin ver.

Bu deneyi yaptıktan sonra çocuğunla bulutların nasıl oluştuğunu konuş. Bulutların oluşması için sıcak ve soğuk havanın karşılaşması gerekir. Kavanozu sıcak su ile ısıttığında oluşan sıcak hava yükselerek kapağa koyduğun buzların yarattığı soğuk hava ile birleşir, sıktığınız saç spreyi de bulutun oluşması için gerekli bir diğer şey olan yoğunlaşma çekirdekçikleri görevini görür. Gökyüzüne baktığında irili ufaklı gördüğün bulutlar yeryüzünde ısınan suların buharların bir araya gelerek yükselmesiyle oluşur. Yeryüzünden yükseldikçe hava soğur, soğuk hava ile karşılaşan su buharları yoğunlaşarak bulutları oluşturur.

Bu aktivite çocuğun içindeki bilim merakını uyandırır. Doğa olaylarını anlamasını sağlar.

Bu dönemde çocuk kendi bedenini ve karşı cinsin bedenini merak eder ve bu konuda sorular sorar. Kız olmak ve erkek olmak arasındaki farklılıkları öğrenmek ister. Kendi bedenini keşfeder ve mastürbasyon gibi davranışlarda bulunabilir. Bu dönemde çocuğa cinsel sınırları öğretmek önemlidir. Cinsel bölgesine yalnızca kendisinin dokunabileceği ve kalabalık yerlerde bu bölgelerin kapalı tutulması gerektiği, birisi ona böyle bir davranışta bulunursa ya da teşebbüs ederse sizinle paylaşması gerektiği gibi bilgilerin çocuğa verilmesi gerekir. Çocukludünya’dan çocuğun cinsel gelişimi ve bu süreçte anne-baba tutumlarının nasıl olması gerektiği ile ilgili uzman görüşlerine ücretsiz üyelik seçeneği ile ulaşabilirsiniz.

Eğitici oyunlar 4 yaş, 4 yaş eğitici oyunlar izle, eğitici oyunlar oyna 4 yaş, eğitici oyunlar 3 4 yaş, eğitici oyunlar 4 5 yaş, eğitici zeka oyunları 4 yaş, eğitici öğretici oyunlar 4 yaş veya 4 yaş eğitici oyunlar nelerdir diye merak ediyorsanız, cevabını ÇocukluDünya’da bulabilirsiniz. ÇocukluDünya’da çocukların yaşlarına ve gelişim seviyelerine göre 2500’den fazla eğitici eğlendirici oyun bulunmaktadır. 4 yaş eğitici oyunlar okul öncesi dönemde çocuğunuzun gelişimi için vazgeçilmezdir. Bu tip 4 yaş eğitici oyunlar evde oynanabileceği gibi çocuğunuzla beraber ev dışında, parkta da oynanabilir. Hem çeşitliliği arttırmış hem de çocuğunuzun sosyal gelişimini de desteklemiş olursunuz.


İlginizi çekebilecek yazılarımız:

Persentil Hesaplama Aracı

4 Yaş Çocuk Gelişimi

Çocuklarda Dikkat Dağınıklığı 

Çocuklarda Kaliteli Zaman Geçirmek  

Korona Virüs Günlerinde Belirsizlik


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X