2 Buçuk Yaş Çocukları için Etkinlikler, Oyunlar | Çocuklu Dünya
 
Çocuk Gelişimi

2 Buçuk Yaşındaki Çocuğunuzla Hangi Oyunları Oynayabilirsiniz?

Tarih: 9 Nisan 2020 - Perşembe
Uzman görüşü için konu öner.

2 Buçuk Yaşındaki Çocuğunuzla Hangi Oyunları Oynayabilirsiniz?

2,5 Yaş Çocuk Oyunları


2,5 yaşındaki çocuk hareketlerini vücudunun ağırlık merkezine göre ayarlamayı öğrenmeye başlar yani dengesi gelişir. Dengesi gelişen çocuğun yapabildiği motor beceriler de artar, hareketleri daha emin ve çeşitli olur.


Çocuğun en iyi öğrenme aracı taklittir. İyi bir gözlemci olan çocuğunun günlük hayattaki hareketlerini ve yaptıklarını taklit ettiğini göreceksin. Bu dönemde çocuk akranları ile oyunlar oynamaya da hazırdır. Yaşıtları ile bir araya getirmek, eğitici oyunlar oynamalarını sağlamak sırasını bekleme, isteğini erteleme ve iletişim kurma gibi becerilerini geliştirir.

2,5 yaşındaki çocuğunuzla etkinlik yapmanız neden önemli?

Çocuk oyunları ve çocuk etkinlikleri fiziksel, bilişsel, duygusal ve sosyal alandaki gelişimi desteklemenin en iyi yoludur. Bu yaşta iyi bir gözlemci olan ve öğrenmeye açık olan çocuğun etrafını gözlemleyerek öğrendiklerini oyunlarla pekiştirmesini sağlamak gerekir. Vücudunu ağırlık merkezine göre ayarlamayı öğrenmeye başlayan çocuğun bu becerisi zıplama, tırmanma ve tek ayak üstünde durma gibi aktivitelerle desteklenir.

2,5 Yaş Oyun Aktivite Önerileri

Oyun Aktivite Önerisi: Çamurdan Heykeller Yapalım

Toprağı sulandırarak çocuğunun çamur elde etmesini sağla. Çamuru bir plastik tabağa koyun. Tabağın içindeki çamura elini bastırsın ve izini çıkarsın. Bu izi dışarda bulduğu taşlar, çiçekler ve yapraklar gibi şeylerle süslemesini iste ve çamuru kurumaya bırakın. Çamurdan farklı heykelcikler de yapın. Yaptığınız heykelleri güneşte kurutun ve evde uygun bir yerde sergileyin.

Bu aktiviteyi yağmurlu günlerde sokağa çıkıp da yapabilirsiniz. Çocuğunun doğa ile iç içe olması, doğayı keşfetmesi ve dışarda vakit geçirmesi gelişimi için oldukça önemlidir.

Bu aktivite ile çocuğun çamur gibi farklı hisler uyandıran şeyleri duyumsamayı öğrenir, yaratıcılığı gelişir.

Oyun Aktivite Önerisi: Renkli Buzlar Yapalım

Gıda renklendiricisi ile çay bardaklarında bir kaç bardak suyu farklı farklı renklendir. Renklendirdiğin suları buz kalıplarına dök ve dondur.

Buzları çocuğunla birlikte kalıplardan çıkarın. Çocuğunun buza dokunmasına, soğukluğunu ve dokusunu hissetmesine izin ver, buzu ona tanıt. Daha sonra farklı renklerdeki buzları ikişer, üçer tane olacak şekilde kaselerin içine koy. Renkli buzların erimesini ve karışarak yeni renkler oluşturmasını izleyin.

Bu aktivite farklı dokuları deneyimlemesini sağlar, merak duygusunu uyandırır ve neden-sonuç ilişkisi kurmasını sağlar.

Bu yaştaki çocuk yeni ortamlara girdiğinde utangaç davranabilir, alışması için zaman vermek gerekir. Sosyal gelişim ve duygusal gelişim birbiri ile oldukça bağlantılıdır. Çocuğun sosyal ilişki kurmada başarılı olabilmesi, diğer insanları anlayabilmesi için önce kendi benlik bilincini geliştirmesi, kendi özelliklerini tanıması ve duygularını anlamlandırabilmesi gerekir. Çocukludünya uzmanlar tarafından hazırlanan binlerce aktivite ile çocuğun kendini tanıması ve sosyal becerilerini geliştirmesine destek oluyor.


İlginizi çekebilecek yazılarımız:


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X