Z Kuşağı Çocuklarla Baş Etme Yolları | Çocuklu Dünya
 
Annelik-Babalık

Z Kuşağı Çocuklar İle Nasıl Başa Çıkabiliriz?

Tarih: 24 Ekim 2021 - Pazar
Uzman görüşü için konu öner.

Z Kuşağı Çocuklar İle Nasıl Başa Çıkabiliriz?

Z Kuşağı Çocuklarla Baş Etme Yolları

Son dönemlerde toplumda 2000-2020 yılları arasında dünyaya gelen çocuklara Z kuşağı çocukları ismi verilmektedir.


Z Kuşağı Çocuklarla İletişim

Belirli yıllar arasında doğan çocuklara toplum tarafından Z kuşağı ismi verilse de bu isimlerin pek de önemi yoktur. Çocuklarla kurulan iletişimin sağlam temellere oturtulabilmesi için olduğumuz yıl çok da önemli değildir. Önemli olan anne ve baba olarak çocukları belirli kurallar çerçevesinde olduğu gibi kabul etmek ve değiştirmeye çalışmamaktır. Bununla birlikte çocuğa koşulsuz kabul ve koşulsuz sevgiyi de sunmak gerekmektedir.

Z Kuşağı Çocuklara Kural Koyma

Kural koymak kuşaklardan ve doğum yıllarından bağımsız olarak her ebeveynin yapması gerekenlerden biridir çünkü kurallar çocuklara kendilerini güvende hissettirir. Çocuklar, kuralsız bir dünyanın mümkün olmadığını, dünyaya geldikleri aile içerisinde öğrenebilirlerse dış dünyaya da o kadar kolay uyum sağlayabilirler.

Yazının başlığında bahsedilen baş etme yolları internette bu şekilde aranması sebebiyle oluşturulmuştur ancak ebeveynlerin yapması gereken aslında çocuklarla baş etmek değil çocukları anlamaktır. Çocukları anlamanın en kolay yollarından bir tanesi de onların yaptığı her davranışın altında yatan ihtiyacı görmeye çalışmaktır. Örneğin, bağıran bir çocuk belki de öfkelendiğini ve bu öfkesinin görülmediğini hissediyor olabilir ve bu nedenle görülmek için bağırmayı seçiyor olabilir.

Üye olun çocuk gelişiminde size rehberlik edelim!
Doğumdan itibaren çocuğunuzun gelişimine göre günlük eğitim planı
Uzmanların hazırladığı 2.500’den fazla eğitici oyun
Uzmanlarla seminerler
Uzmanlara danışma

Z Kuşağı Çocuklara Nasıl Kural Konulur?

Çocuğun doğduğu yıla verilen kuşak ismi burada önemli değildir. Çocuğa kural veya sınır koymak için çocuğun yaşı dikkate değer olmalıdır. Çocuğun yaşına uygun olarak aileler kurallar koyabilir. Koyulan kurala uyulmadığı takdirde çocuklar için yaptırımlar da olmalıdır. Bu yaptırımlar ceza niteliği taşımamalıdır. Çocuğun her davranışının sonucunun olduğunu öğrenmesini sağlamalıdır. Örneğin, yemek saatinde masaya gelmeyen çocuk için karnı doysun diye yemek saatleri dışında yemek vermemeyi seçebilirsiniz. Böylelikle çocuğunuz yemek saatlerinde masaya gelmesi gerektiğini anlayacaktır.

Z Kuşağı Çocuklara Aile Tutumu Nasıl Olmalıdır?

Aileler çocuklarının hangi gelişim döneminde olduğunu fark edip ona göre davranmalıdır. Okul çağı döneminde olan çocuk yavaş yavaş sosyalleşme ye başlar ve ergenlikte bu sosyalleşme en üst noktaya çıkar. Aynı zamanda ergenlik dönemindeki çocuklar daha özgür olmak ister ve kendi kararlarını kendileri almak ister. Bu yaş dönemindeki çocuklara sahip olan aileler, çocuklarının bu ihtiyaçları olduğunu anlamalıdır. Çocuklarının belirli kurallar çerçevesinde kendi isteklerinin ve kendi seçimlerinin olmasına özen göstermelilerdir. Okul öncesi dönem gibi daha küçük yaş grubundaki çocuklar için ise aileler kurallar çerçevesinde iki seçenekli alternatifler sunup her seçeneğin sonucunda ne olacağını çocuklarına açıklayabilirler.


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X