10 Yaş Çocuk Gelişimi | Çocuklu Dünya
 
Çocuk Gelişimi

10 Yaş Çocuk Gelişiminde Bilmeniz Gerekenler

Tarih: 23 Şubat 2020 - Pazar
Uzman görüşü için konu öner.

10 Yaş Çocuk Gelişiminde Bilmeniz Gerekenler

10 YAŞ ÇOCUK GELİŞİMİ

 

10 yaşındaki kız ve erkek çocuklarının ergenliğe giriyor olmalarından dolayı vücutlarında fiziksel değişiklikler olmaktadır. Bu nedenle stresli hissediyor olabilirler.

 

10 Yaş Boy Kilo Gelişimi

10 yaşındaki çocuğun kilosu kaç olmalı değerlendirirken Dünya Sağlık Örgütü’nün 10 yaş boy kilo oranları verilebilir. 10 yaşındaki çocuğun kilosu kaç olmalı sorusunun cevabı kız ve erkek çocuk için farklıdır. Yaklaşık olarak 10 yaşındaki kız çocukların boyu 139 cm ve erkek çocukların boyu 138 cm’dir. Kilo olarak değerlendirildiklerinde cinsiyet olarak farklılık çok görülmemektedir. Kızlar ve erkekler 32 kg civarlarındadır.

Üye olun çocuk gelişiminde size rehberlik edelim!
Doğumdan itibaren çocuğunuzun gelişimine göre günlük eğitim planı
Uzmanların hazırladığı 2.500’den fazla eğitici oyun
Uzmanlarla seminerler
Uzmanlara danışma

10 Yaş Çocuğu Psikolojisi

10 yaş çocuk psikolojisini incelerken pek çok açıdan değerlendirmek gereklidir. Bu yaştaki çocukların bireysel farkındalıkları biraz daha artmıştır. Kendileri ile ilgili bildikleri konular daha fazladır. Nelerden hoşlandıklarını veya hoşlanmadıklarını; ne zaman üzüldüklerini, mutlu olduklarını ve hangi davranışların onları öfkelendirdiği gibi konularda bilinçlilik seviyeleri artmıştır. Önceki yaşlara göre bunları biraz daha kontrol edebilir hale gelmişlerdir.

Hem kız hem de erkek çocuklar ergenliğe girmeye başlamışlardır. Ergenlik dönemine giriş, beraberinde pek çok duyguyu, düşünceyi ve davranışı da getirmektedir. Bu duygular, düşünceler ve davranışlar dalgalı bir şekilde seyredebilir. Ergenlik dönemi ile ilgili kaygılı ve meraklı olabilirler. Neler olacağını bilmediklerinden dolayı düşüncelerinde belirsizlik olabilir. Davranışları tutarlı bir şekilde seyredemeyebilir. Kendilerini bulma yolunda büyük çocuklara hayranlık duymaya ve onları taklit etmeye başlayabilirler. Bu geçişin daha rahat ve kolay olmasını sağlamak için çocuklara ergenlik dönemi ile ilgili içerisinde çocuk sağlığı bilgilerinin de olduğu açıklamalar yapılabilir. Çocuk bakımı konusunda da bilgilendirilmelidir. Öz bakımını nasıl yapacağı anlatılmalıdır.

10 Yaş Çocuğu Korkuları

Bu yaş çocuklarının birçok farklı korkusu ve kaygısı olabilir. Karanlık korkusu ve yalnız kalma korkusu en sık görülenlerdendir. Bazı çocuklar belirli bir nesneden veya hayvandan da korkabilir.

10 yaşındaki çocukların bilişsel becerileri daha da gelişmiş olduğundan algılama düzeyleri artmıştır. Haberlerde, televizyon programlarında ve gazetelerde gördükleri cinayet, suikast veya savaş gibi olaylardan etkilenebilirler. Bu nedenle kaygı duyabilirler ve korkabilirler. Aynı olayların kendisine veya ailesine olma ihtimali üzerine düşünebilirler.

Ailelerin yapabileceği bazı davranışlarla çocukların bu korkuları hafifleyebilir. Öncelikle çocuğun duygusu kabul edilmelidir. Duygusunun ebeveynleri tarafından görülüyor olduğunu bilmek çocuğu rahatlatmaktadır. Ardından çocuğun korkusuna neden olan düşünceleri üzerine konuşulmalıdır. Bu düşüncelerin akılcılığı ve gerçekliği üzerine konuşmalar yapılabilir. Olayın gerçekliği birlikte tartılabilir. Bunu yaparken korkusunun küçümsenmemesine dikkat edilmelidir. Küçümsendiği takdirde çocuk anlaşıldığını hissedemeyebilir. Çocuklar kendi iyileşmesini bildiğinden dolayı bu korkularıyla nasıl baş edebileceği, öncelikle çocuğun kendisine sorulabilir. Alternatif fikirler de konuşulabilir. Bunlar yapılmış olmasına rağmen bazı çocuklar hala aşırı korku içerisinde olabilirler. Çocukların korkuları günlük yaşamını engellemeye başladıysa bir uzmandan destek alınmalıdır.

10 Yaş Çocuğu Bilişsel Gelişimi

10 yaş çocuk psikolojisi değerlendirilirken duygusal gelişiminin yanında bilişsel gelişim de değerlendirilmelidir. Bilişsel gelişim değerlendirilirken eğitim hayatına da dikkat edilmesi gerekmektedir. 10 yaşındaki çocuklar okul öncesi eğitimden oldukça farklı akademik bir hayata sahiptir. Daha yoğun bir akademik hayatları vardır ve bu nedenle daha fazla stres altında olabilirler.

Bu yaş çocuklarının okul hayatıyla paralel olarak bilişsel becerileri önceki yıllara kıyasla daha da gelişmiştir. Bilişsel becerileri geliştiğinden tartışmaları daha akılcı bir hal almıştır. Düşünceleri daha organize bir şekildedir. Aile içerisindeki konularda söz sahibi olmak ve tartışmalar içerisinde bulunmak isterler.

10 Yaş Çocuğu Cinsellik

Cinsel gelişim, çocuk sağlığının ve çocuk gelişiminin bir parçasıdır. 10 yaşındaki çocuklar ergenliğe giriyor olmalarından dolayı cinselliğe olan ilgilerinde artış olmaktadır. Yetişkinlerin cinsel hayatları ile ilgili merak içerisinde olabilirler. Cinsellikle ilgili bilgileri artmıştır. Kendi cinsiyle ilgili bilgileri olduğu kadar karşı cinsle ilgili de bilgileri artmıştır. Karşı cinse olan ilgilerinde artış vardır. Çıplak veya yarı çıplak insanların resimlerine bakmaya çalışabilirler ve meraklanabilirler. Akranlarıyla romantik ve cinsel ilişkiler hakkında konuşmaları olabilir. Konuşmalarının içinde cinsel kelimeler olduğu fark edilebilir. Bazı çocuklar kimsenin onları görmediği özel anlarında mastürbasyon yapabilir.

Tüm bunlar nedeniyle 10 yaşındaki çocukların cinsellik ile ilgili birçok sorusu olabilir. Birçok aile bu konuların konuşulması gerektiğini biliyor olmasına rağmen kendi yetiştirilme stilleri veya kültürel etkenler nedeniyle konuşmaktan çekinebilmektedir. Aileler çocuklarının cinsellik hakkındaki sorularının doğru cevaplarını öğrendikten sonra yanıtlamalıdır. Burada önemli olan çocukların sorularına kısa, öz ve tatmin edici cevaplar vermek olmalıdır. Aileler çocuklarını nasıl bilgilendirebileceklerine dair doktorlardan, çocuk psikologlarından veya çocuk psikiyatristlerinden yardım alabilirler.


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X