Baba Olmak| ÇocukluDünya | Çocuklu Dünya
 
Annelik-Babalık

İyi Bir Baba Olmak

Tarih: 9 Mayıs 2021 - Pazar
Uzman görüşü için konu öner.

İyi Bir Baba Olmak

BABA OLMAK

Bugüne kadar çocuk eğitiminde anneye verilen sorumluluklar hep yazıldı çizildi, baba olmak ve babaların çocuklar üzerindeki etkisi; özellikle bizim ülkemizde çok az önemsenen bir durum ne yazık ki. Oysa anneler kadar babalarında çocukların eğitim dönemindeki katkıları çocukların kişilik gelişiminde, özgüven gelişiminde, kız çocukların gelecekte karşı cinsle olan ilişkilerinde çok çok önemli.


Baba olmak çocuğunuz tarafından size verilen en güzel sorumluluk. Baba olmak en eski mesleklerden biri. Hayatın her evresinde erkekler babalık için hazırlanmışlar, babalık erkekler için hem kafa karıştırmış hem de onları çok mutlu etmiştir.

Erkeklerin çoğu biliyorum, tecrübem var diyerek birçoğu da kendi babalarının hatalarını yapmama kaygısı ile davranırlar. Birçoğunda mükemmel baba olma baskısı vardır. İyi baba olmak öğrenilecek bir şey değildir, gerçek babalık çocuğunuz anne karnında iken başlar. Eşinize gösterdiğiniz sevgi ve şefkat, ona duyduğunuz sevgi sizi babalığa yaklaştırır.

Babalar da anneler gibi çocuk sahibi olmaya ve sahiplenmeye içgüdüsel bir yatkınlık yoktur. Babalar bu duyguyu çocuklarını kucaklarına aldıklarında hissederler. Bir babanın doğan çocuğunun sağlıklı yetişmesi ve huzurlu ve güven içinde büyümesi için eşine destek olması gerekir. Uykusuz geçen gecelerin ardında yeterince yıpranmış olan anneye belki onun birkaç saat uyuması için destek olunabilir, ya da bebeği ile zaman geçirerek onu öpüp koklayarak… Babasının varlığını hisseden bebek ileriki zamanlarda babası ile olumlu ilişkiler kurar. ‘‘Bu annenin işi’’, ‘‘ben ne anlarım ki zaten’’, ‘‘bana gelmek istemiyor’’ diye uzak duran babalar bebeği ile tanışmamış olur ve ilişki kurmaya geç kalmış olur.

Üye olun çocuk gelişiminde size rehberlik edelim!
Doğumdan itibaren çocuğunuzun gelişimine göre günlük eğitim planı
Uzmanların hazırladığı 2.500’den fazla eğitici oyun
Uzmanlarla seminerler
Uzmanlara danışma

Sevgi ve güven sizin tarafınızdan bebeğinize verilen en güzel hayat hediyesidir. Günümüzde annelik çocuğu ile ilgilenme, babalıkta maddi ihtiyaçlarını karşılama olarak tanımlanmaktadır. Oysa iyi ebeveynlik para ile ilgili değildir. Çocuğun ihtiyacı olan ilgidir. İyi bir ebeveynlik ve iyi bir babalık iyi bir model olmayı gerektirir. Bunun içinde kendimizi geliştirmemiz gerekir. Sakin kalamıyorsak sakin kalmak için yöntemler deneyebiliriz, iş hayatındaki sıkıntılarımızı eve taşımaz isek daha huzurlu bir ortam yaratabiliriz, müzik, dans, kitap okuma araştırma gibi konularda kendimizi geliştirip özel yetenekler konusunda ona örnek olabilirsiniz. İyi bir baba çocuk yetiştirme konusunda eşini yüreklendiren, eşine sevgi ve saygı gösteren babadır. Eşini seven, ona yardım eden, hayatı ve işleri paylaşan babalar çocukları tarafından saygı ve sevgi görecek anne baba ilişkisini hayatına taşıyarak olumlu ilişkiler kuracak, doğru bir cinsel kimlik geliştirecek, özgüveni gelişmiş sorumluluk sahibi sevgi dolu bireyler olacaklardır.

Sevgili babalar; çocuğunuzun hayatındaki yeriniz her zaman çok önemlidir. Koyduğunuz sınırlar ve öğrettiğiniz her şey onlarda kalıcı olacaktır ve hiç unutulmayacaktır.


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X