Başarılı Çocuk Yetiştirmek için Neler Yapılır? | Çocuklu Dünya
 
Çocuk Eğitimi

Başarılı Çocuk Yetiştirmek İçin Neler Yapabilirsiniz?

Tarih: 15 Ocak 2019 - Salı
Uzman görüşü için konu öner.

Başarılı Çocuk Yetiştirmek İçin Neler Yapabilirsiniz?

Başarılı çocuk yetiştirmek


Her anne babanın en büyük amacı çocuklarının başarılı yetiştirilmesidir. Peki başarılı bir çocuk yetiştirmek için ne yapmak ne bilmek lazım? Başarının anne-baba için ne anlama geldiği oldukça önemli ve başarı tanımı herkes için farklıdır. Başarı kimi için iyi bir iş, iyi notlar, güzel bir ev ve araba veya iyi bir insan olmaktır. Tüm bu tanımlar, doğru olabilir fakat çocuk yetiştirirken başarı yalnızca bir alana indirgenmemelidir. Akademik başarı, spor, sanat, ahlaki değerler ve topluma faydalı bir birey olmak gibi birçok alanda çocuk teşvik edilmelidir.

Başarılı bir birey olmanın temelinde kendi yetenek ve isteklerini bilmek, özgüven sahibi olmak, sabırlı ve hedefine ulaşmak için doğru becerileri kazanma yeteneği yatar. Bu araçları çocuğa kazandırmak da anne-babanın görevidir.


Başarılı Çocuk Nasıl Olur?

Başarılı çocuk kendini tanıyan, özgüveni yüksek ve belirli değer yargılarına sahip olan çocuktur. Başarılı bir çocuk öğrenmeye hevesli ve meraklıdır. Dünyayı keşfetmek ve ilgi alanlarını bulmak için beceriler geliştirir ve ilgi duyduğu alanda başarıya ulaşmak için kendine hedef koyup bu hedeflere ulaşmayı bilir, sabırlıdır. Başarılı bir birey olmanın bir diğer kilit noktası problem çözme becerisine sahip olmaktır. Hayatta her zaman hedef doğrultusunda sorunsuz bir şekilde ilerlemek mümkün olmayacaktır, bu nedenle çocuğun karşına çıkacak zorlukları aşacak, sorunları çözecek muhakeme yeteneğinin gelişmiş olması gerekir. Çevreye duyarlı, empati yeteneğine sahip ve ahlaki değerler geliştirmiş bir çocuk da başarı basamaklarını kolaylıkla çıkacaktır.Başarılı Çocuğun Sırrı

Her anne-babanın sağlıklı bir çocuk yetiştirebilmek için öncelikle bebek gelişimi ve çocuk gelişimi ile ilgili bilgi sahibi olmaları gerekir ki doğru dönemlerde çocuklarına doğru uyaranları sağlayarak gelişimini destekleyebilsinler. Büyürken doğru uyaranları alan çocuk kapasitesi doğrultusunda birçok beceriyi en iyi şekilde kazanmış olacaktır, bu da onu başarılı bir birey olmaya bir adım daha yaklaştırır. Anne-babaların unutmaması gereken şey, başarılı bir çocuk yetiştirmeye çalışırken çocuğun mutluluğunu göz ardı etmemektir. Bu da çocuğu iyi tanımaktan ve yeteneklerinin farkında olmaktan geçer. Anne-baba kendi kafasındaki başarı tanımına takılı kalarak çocuğunu yeteneği olmayan bir alanda başarılı olmaya zorladığında çocuk ne başarılı olabilir ne de mutlu. Öte yandan yetenekleri doğrultusunda yönlendirilen çocuk hem başarıyı hem de mutluluğu çok daha kolay ve keyifle elde eder.

Üye olun çocuk gelişiminde size rehberlik edelim!
Doğumdan itibaren çocuğunuzun gelişimine göre günlük eğitim planı
Uzmanların hazırladığı 2.500’den fazla eğitici oyun
Uzmanlarla seminerler
Uzmanlara danışmaBaşarılı Çocuk Yetiştirmek İçin Neler Yapılabilir?

Başarıya ulaşmak için çocuğun kendine güvenen ve kendine yetebilen bir birey olması oldukça önemlidir. Bu özellikleri kazanması için de anne-babanın çocuğa yapabileceği şeyleri kendi başına yapmasına, sorunlarını küçük desteklerle kendi başına çözmesine ve çocuk bağımsız ve özgür olmak istediğinde sağlıklı bir alan sağlayarak buna izin vermesi gerekir.

Hata yapmasına izin vermek de başarılı bir çocuk yetiştirebilmek için oldukça önemlidir. Çocuğun hata yapmasına izin vererek, kendi kendine öğrenmesine, hatalarından ders çıkarmasına ve bir sonraki seferde hata yapılan şeyi çok daha iyi yapmasına fırsat verilmiş olur. Bu şekilde çocuk kendi kendine öğrenmeyi, kendi yolunu bulmayı ve kendine yetebilmeyi öğrenir.

Evde sorumlulukları olması, ev düzeni ile ilgili küçük görevleri olması çocuğun kendi hayatı ile ilgili de sorumlulukları olduğunu gösterir ve ileride üstleneceği çok daha büyük sorumlulukların provasını yapmış olur. Küçük yaştan beri evde hiç sorumluluk almamış bir çocuk ileride hayata atıldığında kaçamayacağı sorumlulukları ile nasıl baş edeceğini bilemez, sorumluluk almadan, başarıya ulaşmak düşünülemez.Okul Başarısı İçin Öneriler

· Çocuğun okul başarısını etkileyen faktörleri bilmek ve bunları sağlıklı tutmak okul başarısında temeldir. Çocuğun ruhsal sağlığı, öğrenme istediği, doğru bir okul ve evde doğru bir çalışma ortamı ve doğru ders çalışma teknikleri çocuğun okul başarısını doğrudan etkiler.

· Anne-babanın herhangi bir dersten düşük not alan çocuğu hemen başarısızlıkla suçlamaması ve kendini kötü ve yetersiz hissettirmemesi çok önemlidir.

· Çocuğu başkalarıyla kıyaslamak yerine, başarısını çocuğun kendi yetenekleri doğrultusunda değerlendirmek gerekir.

· Çocuğun fiziksel sağlığına dikkat etmek ve huzurlu, mutlu bir ev ortamı sağlamak okul başarısına olumlu etki sağlar.

· Çocuğun kendine güvenmesini ve sağlıklı bir öz benlik geliştirmesini teşvik etmek, çocuğun “Ben yapabilirim” düşüncesine sahip olmasını ve elinden gelenin en iyisini yapmasını sağlarken, olası bir başarısızlıktan olumsuz etkilenmesinin önüne geçer.

· Çocuğa hatalarını ve eksikliklerini görmeyi, bu durumları çözmeyi öğretmek, başarısız olduğu derslerde nasıl daha iyi olabileceğini kendi kendine ve başkasının müdahalesinden çok daha sağlıklı bir şekilde bulmasını sağlar.

· Evde çocuğa uygun bir çalışma ortamı sağlamak ve çocuğun yetenekleri doğrultusunda bir çalışma yöntemi geliştirmek, okul başarısına çok büyük katkı sağlar.

· Başarılı çocuk yetiştirmek için tüm bunların yanında çocuğa sevgi ve huzur dolu bir aile ortamı sağlamak en temel ve en önemli koşuldur. Çocuk ailesi tarafından her koşulda, olduğu gibi sevildiğini bilerek, önemli biri olduğunu hissederek büyütüldüğünde, kendine saygısı ve inancı yüksek bir birey olur ve başarıya ulaşması çok daha kolaylaşır.
Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X