Bebeklerde Doğru Yatırılma Yöntemleri | Bebek Gelişimi | Çocuklu Dünya
 
Uyku Eğitimi

Bebekler Nasıl Yatırılmalıdır?

Tarih: 20 Aralık 2019 - Cuma
Uzman görüşü için konu öner.

Bebekler Nasıl Yatırılmalıdır?

Bebek Yatırma Yöntemleri

Yıllar içerisinde fikir değişikliği olan konulardan birisi de bebeğin yatağında nasıl yatırılacağıdır. Bebekler uyudukları zaman en güvenilir pozisyon olan sırtüstü pozisyonda yatırılmalı ve ara ara takip edilmelidir.

Bebekleri yatırma şekilleri nelerdir?

Sırtüstü pozisyonda yatırma

Yenidoğan bebeklerin boyun kasları yeteri kadar güçlü olmadığı için birebir gözlem altında olmadıkları zaman ve gece uykularında, mutlaka sırtüstü pozisyonda yatırılmalıdır.

Üye olun çocuk gelişiminde size rehberlik edelim!
Doğumdan itibaren çocuğunuzun gelişimine göre günlük eğitim planı
Uzmanların hazırladığı 2.500’den fazla eğitici oyun
Uzmanlarla seminerler
Uzmanlara danışma

Bebeğiniz sırtüstü pozisyonda yattığında, kusmasından ve tıkanmasından korkuyorsanız; bebeğin yatağının baş kısmının altına bez-battaniye desteği koyup,25-30 derecelik hafif bir eğim sağlayarak güvenlik önlemi alabilirsiniz.

Yüzükoyun pozisyonda yatırma

Yüzükoyun yatırmak istenmeyen durumlar yaşanma ihtimali nedeniyle bebeğin boyun kasları güçlenip gelişene kadar önerilmez.

Tehlikeli olması bebeğin gün içinde yüzükoyun pozisyonda bırakılmayacağı anlamına gelmiyor. Bebek birebir gözlem altındayken bakımları yapılırken ve alt değişimlerinden sonra kısa süreli olarak yüzükoyun pozisyonda bırakılıp izlenebilir. Bebeğin kısa süreli, yüzüstü pozisyonda ve hareket halinde olmasını sağlamak; yüz, omuz ve kol kaslarını geliştirirken, sindirim ve boşaltım sistemine de olumlu katkı sağlar.

Yani güvenlik açısından bebek uyurken yüzükoyun yatırılmamalı, gözlemimiz altındayken yüzükoyun pozisyonda hareket halinde olmasını destekleyebilirsiniz.

Yan pozisyonda yatırma

Yan yatırma mide ve gaz problemlerinin rahatlamasına destek sağlar.

Çok kusan bir bebeğin beslenmesinden hemen sonra yarım saat kadar sol tarafına, çok gazlı bir bebeğiniz var ise beslenmesinden hemen sonra yarım saat kadar sağ tarafına yatırılması, kusma ve gaz problemlerinin hafiflemesine yardımcı olur.

Bebeğinizi yan pozisyonda yatıracağınız zaman, battaniye ya da yastıktan değil bebek için özel olarak üretilmiş olan yan yatırma yastıklarından destek alabilirsiniz. Yan yatırma yastığı, bebeğin sırt ve karın kısmını destekleyerek, bebeğin güvenli bir şekilde uyumasını sağlar.

Buradaki püf nokta ise bebeklerin uzun süreli yan yatırılmamasıdır. Sürekli yan yatırmak omurga eğriliklerine, kaburga kemiklerinde şekil bozukluklarına neden olabilir. Bebek tam olarak uykuya geçtiğinde yan yatış pozisyonundan sırtüstü yatış pozisyonuna geçilebilir.

Bebeğin hayatı söz konusu olduğunda işi hiçbir zaman riske bırakmamak gerekir. Bebek yüz üstü pozisyonda yatırıldığında, başını kaldıramazsa nefes yollarının kapanması ihtimali bulunur. Yan yatırıldığında ise bebeğin kendi kendine yüz üstü dönüp, nefes yollarının kapanması ihtimali vardır. Bu ihtimalleri sıfırlamak adına, bebekler için en güvenilir pozisyon olan sırt üstü pozisyonu tercih edilmelidir.

Bebek yatırırken tavsiyeler

  • Bebekler ilk aylarda geceleri mutlaka sırtüstü pozisyonda yatırılmalıdır.
  • Bebek uyurken kalın olmayan, terletmeyen kıyafetler giydirilmelidir.
  • Bebek yatağında, yastık ve benzeri nesneler bulunmamalıdır.
  • Bebeğin yatak çarşafı pamuk ve gergin serilmiş olmalıdır.
  • Bebeğin üstünü örtmek için, yorgan ve tüylü kalın battaniyeler kullanılmamalıdır.
  • Bebeğin yatak çarşafı olabildiğince açık renk ve az desenli şeçilmelidir. Böylece çarşafa bulaşan kaka ve kusmuğu kısa sürede fark edebilirsiniz.
  • Güvenli ve sağlıklı bir uyku için, bebeğin yatacağı yatak şekil değiştirmeyecek sertlikte olmalıdır.
  • Yatakla beşik arasında 2 cm.′den fazla boşluk bırakılmamalıdır.
  • Bebek uyurken üzerini örttüğünüz battaniye, bebeğin göğüs hizasından yukarı seviyede olmamalıdır. Daha güvenli şekilde olması için battaniyenin yanları yatak kenarına sıkıştırılabilir. Böylece bebek hareket ettiğinde battaniye yukarı doğru çıkarak bebeğin yüzünü kapatmaz.

Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X