Sağlık

Bebeklerde Diş Çıkarma Hakkında Merak Ettikleriniz

Tarih: 10 Ağustos 2017 - Perşembe
Uzman görüşü için konu öner.

Bebeklerin Diş Çıkarması | Çocuk Sağlığı


Bebeklerde diş çıkarma zamanları nelerdir?

Genel olarak bebekler ilk dişlerini 6 aylıkken çıkarmaya başlarlar. Ancak bebeğin kendisine bağlı birtakım faktörlerin etkisiyle gecikmeler olabilmektedir.

Bebeğim dişli doğduysa ne yapılmalıdır?

Bazı bebekler dişli doğabilir ya da doğduktan hemen sonra ağzında diş sürebilir ancak bunlar genelde sallanan dişlerdir. Bu nedenle dişin bebeğin yutması, nefes borusuna kaçması ya da anneden beslenmesi sırasında annenin göğüs ucunu tahriş etmesi bakımından diş hekimi tarafından çekilmesi daha uygundur.

Bebeğimin dişleri çıkarken ağzında ve dişetinde ne gibi belirtiler görülür?

Bebeklerde, diş çıkarmadan bir iki gün önce huysuzluk, iştahsızlık, dişetlerinde kaşıntı, salya miktarında artış olabilir. Dişin çıkacağı bölgede dişeti kabarmıştır. Bütün bu şikayetler dişlerin çıkması ile kaybolur.

Bebeğimi diş çıkartma sürecinde rahatlatmak için neler yapabilirim?

Özellikle yemeklerden sonra uygulanmak üzere eczanelerde satılan jellerden yararlanılabilir ancak çok şiddetli ağrı durumlarında çocuk doktorunuzun da önerebileceği ağrı kesici ilaçlardan kullanılabilir.Bebeğimin diş çıkarma zamanı gecikti, endişelenmeli miyim?

18 ayını bitirmiş ve hala ağzında diş sürmemiş ise nedeninin araştırılması için diş doktoruna götürmeniz gerekmektedir.

Bebeğimin dişleri arasında aralıklar var ne zaman kapanması gerekir?

Süt dişleri arasında olan aralıklara “Maymun Diasteması” denir. Bu aralıklar bize süt dişleri düşüp yerine kalıcı dişler geldiği zaman, kalıcı dişlerin boyutu süt dişlerine nazaran daha büyük olduğu için kalıcı dişlerin düzgün yerleşmesini sağlar. Eğer bu aralıklar yeterli miktarda değil ise çapraşıklık olma ihtimali daha yüksektir.Süt dişleri yerini ne zaman kalıcı dişlere bırakır?

Bebeklerde diş çıkarma zamanı:

Ön kesiciler: 8-12 ay

Yan kesiciler: 9-13 ay

Köpek dişleri: 16-22 ay

Birinci azı: 14-18 ay

İkinci azı: 25-33 ay

Daimi Dişlerin Sürme Zamanı:

Süt dişlerin yerini kalıcı dişlere bakma zamanı ortalama şöyledir:

Ön Keser: 7-8 yaş

Yan Keser: 8-9 yaş

Kanin: 11-12 yaş

Birinci Küçük Azı: 10-11 yaş

İkinci Küçük Azı: 10-12 yaş

Birinci Büyük Azı: 6-7 yaş

İkinci Büyük Azı: 12-13 yaş

Üçüncü Büyük Azı: 17-21 yaş
Bebeklerde Diş Çıkarma Tablosu

Bebeklerde Diş Çıkartma Tablosu

Daimi Dişlerin Sürme Zamani

Bebeklerde diş çıkarma ne kadar sürer?

Bebekler ilk dişlerini 6 aylıkken çıkarmaya başlarlar. Ancak bebeğin kendisine bağlı birtakım faktörlerin etkisiyle daha erken diş çıkarmaları veya gecikmeleri olabilmektedir. 18 aya kadar diş çıkarma süresi normal kabul edilmektedir. Bebeklerin genel olarak 2 yaşında 20 tane dişi olmalıdır.

Bebeklerde diş çıkarırken ateşi kaç derece olur?

Bebeklerin diş çıkarması sırasında en sık görülen belirtilerden biri de ateştir. Her çocuk farklı olduğu gibi, her çocukta da ateş seviyesi farklı olabilir. Bazı çocuk doktorları ateşin diş çıkartma ile arasında bir ilişki olmadığını savunsa da bazıları ise bu bağlantının olabileceğini söylemektedirler. Ateşin yüksek olduğu durumlarda çocuk doktoruna başvurulması ve doktorun tavsiye ettiği yöntemlerin uygulanması gerekmektedir.Bebeklerde diş çıkarma huzursuzluğu ne kadar sürer?

Bebeklerde diş çıkarma huzursuzluğu bebeğe göre farklılık gösterebilir. Huzursuzluk da dişin dişetinden sürüp (dişetini patlatması halk dilinde) dişetinde uç vermesiyle azalmaya başlar

Bebeklerde diş çıkarma gecikmesi

18 ayından sonra hala dişi çıkmamış bebeklerin nedeni araştırılması için diş hekimi kontrolüne götürülmesi gerekmektedir.

Bebeklerde diş çıkarma belirtileri nelerdir?

Bebeklerin diş çıkarma sırasında dişetlerinde kızarıklık, şişkinlik ve tükürük miktarında artış görülür. Bunun yanı sıra huzursuzluk, diare, ateş gibi belirtiler de gösterebilirler. Bu belirtiler diş çıktıktan sonra ortadan kaybolur.

Diş çıkaran çocuğa ne iyi gelir?

Diş çıkartan bebekleri rahatlatmak amacıyla eczanelerde satılan buzluğa koyulan sulu dişlikler, salatalık ya da havuç gibi dişetlerini kaşıyabileceği besinler verilebilir. Bunların yeterli olmadığı ve ağrısı olan bebeklere ise yine eczanelerde satılan diş çıkan bölgeye sürülmek üzere olan jeller veya çocuk doktorlarının önerdiği ağrıkesici şuruplardan faydalanılabilir.


Dt. Rozi Hara Ovadiya’nın "Çocuklarda Ağız ve Diş Bakımı" yazısını da okumanızı tavsiye ederiz.


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X