Bebeklerde Dişte Siyah Leke | Çocuk Sağlığı | Çocuklu Dünya
 
Sağlık

Bebeklerde Siyah Diş Lekeleri

Tarih: 19 Mayıs 2019 - Pazar
Uzman görüşü için konu öner.

Bebeklerde Siyah Diş Lekeleri

Bebeklerde Dişte Siyah Leke

 

Bebek Sağlığı ve Gelişimi

Ebeveynler, bebeklerinin her şeyiyle özenle ilgilenerek onların sağlıklı birer birey olmaları yolunda ellerinden gelenin daha fazlasını yapmaya çalışırlar. Onlar bebeklerinde gördükleri en ufak rahatsızlık belirtisinin üstünde durarak miniklerin sağlıklarının bu durumdan minimum düzeyde etkilenmesi için uğraşırlar. Çünkü bebek büyütmek oldukça zorlu bir süreçtir ve bu süreçte karşılaşılan her bir yenilik ebeveynlerin yeni bir mutluluk ya da endişeyle karşılaşmasını beraberinde getirir.

Bebeklerde Ağız ve Diş Sağlığı

Bebeklerin diş çıkarması da çocuklarıyla ilgili her detaya değer veren ebeveynler için oldukça heyecan verici bir durumdur. Çünkü çıkan her diş, aileye bebeklerinin büyüdüğünü gösteren somut bir detaydır. Fakat miniğin karşılaştığı her yeni durum gibi dişlerinin çıkması da ebeveyne yeni sorumluluklar yükler. Anne ve baba, dişler çıktıktan sonra kendilerini çocuklarına diş fırçalama alışkanlığı kazandırmaya çalışırken bulurlar. Çünkü çocuğun ileride ne kadar sağlıklı dişlere sahip olacağı çocukluktan itibaren dişlerine nasıl baktığıyla doğrudan ilgilidir. Bunun farkındalığıyla hareket eden aile de çocuklarına diş fırçalama alışkanlığı kazandırmak için çeşitli yöntemler denerler. Bu yöntemlerden bazıları şöyledir;

Üye olun çocuk gelişiminde size rehberlik edelim!
Doğumdan itibaren çocuğunuzun gelişimine göre günlük eğitim planı
Uzmanların hazırladığı 2.500’den fazla eğitici oyun
Uzmanlarla seminerler
Uzmanlara danışma

  • Ebeveynler çocukları dişlerini düzenli olarak fırçalasın diye onlara birbirinden renkli diş fırçalarından alarak onun dişlerini fırçalamaya yöneltmeye çalışırlar. Özellikle üzerinde sevilen çizgi film kahramanlarının olduğu diş fırçaları çocuklar tarafından çok ilgi çekmektedir.
  • Ebeveynlerin çocukları dişlerini fırçalasın diye denedikleri yöntemlerden biri de; çocuklar için özenle hazırlanan ve aromasıyla miniklerin hoşuna giden tattaki diş macunlarından almaktır. Bu diş macunları şekerli aromalarıyla çocukların hoşuna gider ve diş fırçalamayı onlar için daha keyifli hale getirir.

Bazen ebeveynler daha sağlıklı dişlere sahip çocuklarının olması için ellerinden gelen her şeyi yapsa da; çocukları dişlerini yeteri kadar temizleyemez ve miniklerin dişlerinde siyah lekeler oluşur. Bazen de bu lekeler kullanılan ilaçlar yüzünden oluşabilir. Yazımızın kalan kısmında dişteki siyah lekelerin oluşum nedenlerini, bu lekeleri ilerleten ilaçları, siyah lekeler ve çürükler arasındaki ilişkiyi son olarak da siyah lekelerin tedavi yöntemlerini inceleyeceğiz.

Dişte Siyah Leke Oluşumu

Çocukların dişlerinde görülen sorunlardan biri de; dişte oluşan siyah lekelerdir. Bu diş lekeleri kromojen bakterilerin ön ve arka grup dişlerin dişetlerine yakın yerlerinde oluşan lekelerdir.

Lekeler demir sülfid içerir. Bakteriyel aktivite sonucu oluşan hidrojen sülfid ile tükürük ve dişeti sıvısındaki demir arasındaki reaksiyon sonucu oluşur.

Hangi ilaçlar bu lekelenmeyi yapar?

Demir eksikliğine bağlı alınan ilaçlar, demir içeren multivitaminler şuruplar ya da pekmez tarzı gıdalar bu tip lekeler oluşturabilir.

Dişteki siyah lekeler çürük mü?

Bunlar çürük değil, lekedir ancak görüntüsü siyah olduğundan çürük zannedilmektedir.

Ancak çocuk dişlerini iyi fırçalamaz ise bu lekelerin üstüne yemek artıkları daha kolay tutunabildiğinden diş çürümeleri oluşabilir.

Siyah lekeler nasıl giderilebilir, tedavisi nedir?

Dişlerdeki siyah lekelerden normal diş taşı temizliği ve cila işlemi yapılarak kurtulmak mümkündür.

 


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X