Bebeklerde Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır? | Çocuklu Dünya
 
Sağlık

Bebeklerde Tırnak Kesimi Nasıl Yapılmalıdır?

Tarih: 21 Aralık 2019 - Cumartesi
Uzman görüşü için konu öner.

Bebeklerde Tırnak Kesimi Nasıl Yapılmalıdır?

Bebeklerde Tırnak Bakımı


Bebekler, ilk aylarda vücut hareketlerini refleksleri ile yani bilinçsiz olarak yaparlar. Refleks olarak ellerini istemsiz şekilde hareket ettiren ve yüzüne götüren bebek, tırnaklarıyla yüzüne zarar verebilir.

İlk haftalarda eldiven takarak, bebeğin yüzünü koruyabilirsiniz. Ancak bebeklerin en çok kullandıkları organları ve ilk oyuncakları elleri olduğu için eldivenler en geç 6.haftada çıkartılmalıdır. Yani uzun süreli eldiven kullanımı yerine bebeklerin tırnak bakımı yapılmalı ve elleri açıkta bırakılmalıdır. Diğer önemli bir nokta kesilmeyen tırnakların içinde zamanla mikroplar birikerek enfeksiyonlara da neden olabilir.

Bebeğin ilk tırnak kesimi ne zaman yapılmalıdır?

Tırnak kesimi için doğumdan sonraki ilk 1-2 hafta beklenebilir, bebeğin tırnakları çok uzunsa daha erkende kesilebilir. Bazı bebeklerin tırnakları doğduklarında uzun olurken, bazı bebeklerin tırnakları ise zamanla uzar. Tırnak bakım ihtiyacı ve gözlemi annenin takibine bırakılabilir.

Tırnak bakımı yapılması için genelde bebeğin uyuması beklenir. Bebek uyurken ani ve hızlı bir şekilde elini çekerek yaralanmalara neden olabileceği için, tırnak kesiminin bebeğin uyanık olduğu zamanlarda yapılabilir. Bebeğin banyo sonrasında tırnakları yumuşayacağı için kolayca kesimi yapılabilir.

Üye olun çocuk gelişiminde size rehberlik edelim!
Doğumdan itibaren çocuğunuzun gelişimine göre günlük eğitim planı
Uzmanların hazırladığı 2.500’den fazla eğitici oyun
Uzmanlarla seminerler
Uzmanlara danışma

Tırnak kesimini iki kişi yapmanız hem işlemi kolaylaştırır hemde yaralanmaları önler. Bebeğin parmaklarını havludan ya da tulumundan tek tek çıkararak kesmeniz, işinizi kolaylaştıracaktır.

Bebek Tırnak Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

- Bebeklerin el tırnakları, ayak tırnaklarına göre daha hızlı uzar. Bebeklerin el tırnaklarının 1-2 haftada bir kesilmesi normal iken, ayak tırnaklarının ise ayda 1-2 kez kesilmesi yeterli olabilir.

- İhtiyaç duyarsanız kesim sonrasında bebek törpüsü ile düzeltme yapabilirsiniz.

- Tırnakların doğru şekilde kesimi oldukça önemlidir. Tırnakları doğru şekilde kesmek, bebeği tırnak batmasından ve tırnak kenarı enfeksiyonlarından korur.

- Bebeğin el tırnakları yuvarlak, ayak tırnakları ise düz şekilde kesilmelidir.

- Tırnak bakımı için, bebeklere özel tasarlanmış tırnak makasları ve tırnak bakım setleri tercih edilmeli, aydınlık ortam seçilmelidir.


Bebeklerde Göz, Kulak ve Göbek Bakımı” yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X