Beyaz Gürültü (White Noise) Nedir? | Çocuklu Dünya
 
Uyku Eğitimi

Beyaz gürültü nedir? Ne işe yarar?

Tarih: 9 Temmuz 2020 - Perşembe
Uzman görüşü için konu öner.

Beyaz gürültü nedir? Ne işe yarar?

Beyaz Gürültü


Yapılan araştırmalara göre beyaz gürültü bebeklerin uykuya geçmesini kolaylaştırabilmektedir.


Beyaz Gürültü Nedir?

Beyaz gürültü 20 binden fazla sesin bir araya gelmesi ile oluşan uğultu olarak tanımlanmaktadır. Aynı zamanda insan kulağının algılayabileceği tüm seslerin karışımı olarak da tanımlanmaktadır. Beyaz gürültü ismi beyazın tüm renklerin birleşimi ile oluşmasından yola çıkarak konulmuştur.

Beyaz gürültü gerçekten bebeklerin uykusunu getiriyor mu?

Rahim içi birçok sesin aralıksız olarak bulunduğu bir ortamdır, bebek dünyaya geldiğinde rahme göre çok daha sessiz bir ortama geçiş yapar. Bu durum zaman zaman bebeklerde rahatsızlık veya tedirginlik yaratır. Beyaz gürültü tıpkı rahim içindeki sese benzer, bu sebeple bebeklerin beyaz gürültüyü duyduklarında güvende hissederek uykuya daha rahat geçiş sağladıkları düşünülmektedir. Beyin, yapısı itibariyle beyaz gürültü gibi birçok sesin birleşimi ile oluşan sesleri uğultu olarak algılamaktadır. Bu uğultu mevcutken dışarıdan gelen başka sesler üzerinde maskeleme etkisi yapar böylece bebeğin herhangi bir sesli uyaran ile uykusunun bölünmesi de engellenmiş olur. Bu duruma örnek olarak arabada uyuyan bebekleri verebiliriz. Bebekler arabada uyuduklarında çoğunlukla dış uyaranlara (araba içindekilerin konuşması, dışarıdan gelen korna sesi vb.) rağmen uyanmazlar.

Hangi sesler beyaz gürültülü olabilir?

Beyaz gürültü tekrarlı bir biçimde ve aralıksız aynı sesi veren hemen hemen her durumda ortaya çıkar.

Üye olun çocuk gelişiminde size rehberlik edelim!
Doğumdan itibaren çocuğunuzun gelişimine göre günlük eğitim planı
Uzmanların hazırladığı 2.500’den fazla eğitici oyun
Uzmanlarla seminerler
Uzmanlara danışma

  • Elektrik süpürgesi sesi
  • Şelale, nehir gibi akarsu sesi
  • Dalga sesi
  • Yağmur sesi
  • Kurutma makinası sesi
  • Giden araba sesi
  • Sallanan ağaç yaprakları sesi

Beyaz gürültü zararlı mı? Bebeklerde bağımlılık yapar mı?

Beyaz gürültünün bebeğin uykuya geçmesini kolaylaştırması ve uyku sırasındayken dış sesleri maskelemesi ile bebeklerin daha rahat bir uyku geçirmelerini sağlamasının yanı sıra olumsuz yanları da bulunmaktadır. Yapılan araştırmalara göre beyaz gürültü bebeklerde duyma problemlerine, dil öğreniminin ve konuşmanın gecikmesine yol açabilmektedir. Amerikan Pediatri Derneğine göre beyaz gürültü için kullanılan materyaller bebeklerin en az 200 cm uzağında konumlanmalı ve çok yüksek sesle dinletilmemelidir. Bir diğer riskli durum ise bebeğin beyaz gürültü olmadan uyuyamamasıdır. Beyaz gürültüye alışan bebek bir süre sonra gürültü bulunmadığında uykuya geçmekte ve uykuyu sürdürmekte zorlanabilir. Yanı sıra beyaz gürültünün her bebekte aynı etkiyi göstermediği ve bazı bebeklerde olumlu sonuç alınmadığı bulunmuştur.


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X