Çocuğun YouTube ile İlişkisi | Çocuk Gelişimi | Çocuklu Dünya
 
Çocuk Gelişimi

Çocuğun Youtube ile İlişkisi Nasıl Olmalıdır?

Tarih: 17 Mart 2020 - Salı
Uzman görüşü için konu öner.

Çocuğun Youtube ile İlişkisi Nasıl Olmalıdır?

Çocuğun YouTube ile İlişkisi


Günümüzde teknolojinin hayatımızın bir parçası haline gelmesi nedeniyle çocuğun dijitalle ilişkisi gittikçe artmaktadır. Çocuklar dijital dünyada daha aktif hale gelerek dijital oyun oynamaya ve video izlemeye başlamışlardır.


Popüler bir video paylaşım sitesi olan Youtube; 2005’den beri hizmet vermektedir, son yıllarda ise kullanım oranı hızla artmaktadır. Farklı alanlardan paylaşımlar yapılabilmesi, her cihaza rahatlıkla indirilebilmesi, televizyondan da izlenebilmesi sayesinde oldukça rahat ulaşılabilir bir konuma gelmiştir.

Çocuklar, çoğunlukla uykuya, hobilerine veya derslerine ayırdıkları saatten çalarak günün belli bir kısmını Youtube’a ayırabilir. Youtube algoritması nedeniyle izlenen video bittiğinde, otomatik olarak bir önceki videoya benzeyen yeni bir video başlar ve bu nedenle çocuk kısır bir döngüye girmiş olur. Çocuğun ekran kullanım süresi artarken, çocuk tek başına bu farkındalığı kazanmakta zorlanır ve ne kadar süredir video izlediğini çoğu zaman fark edemez.

Youtube’da videolar izleterek, yemek yedirmek veya çocuğun kendisini oyalamasını sağlamak, anlık olarak ebeveynlerin daha rahat hissetmesini sağlasa da uzun vadede çocuğun sosyal, bilişsel, duygusal ve fiziksel gelişimini olumsuz etkiler. Çocuk Youtube’da video izlemeyi bir rahatlama aracı olarak görmemeli ve ebeveynler de bir rahatlama aracı olarak görmesine izin vermemelidir.

Üye olun çocuk gelişiminde size rehberlik edelim!
Doğumdan itibaren çocuğunuzun gelişimine göre günlük eğitim planı
Uzmanların hazırladığı 2.500’den fazla eğitici oyun
Uzmanlarla seminerler
Uzmanlara danışma

Çocukta Youtube kullanımı ebeveynlerin Youtube’u nasıl ve ne kadar kullandığı ile doğrudan ilişkilidir. Çocuk birçok konuda olduğu gibi bu konuda da ebeveynlerini role model alır ve onları izleyerek benzer davranışlarda bulunur. Eğer ebeveynleri Youtube’da çok vakit geçiriyorsa, çocuk da Youtube’da uzun süre video izlemeyi bir alışkanlık haline getirebilir. Youtube’da gördüğü kişileri veya karakterleri de örnek alıp benzer tutumlar sergileyebilir. Bu nedenle sadece izlenilen süre değil aynı zamanda izlenilen kanalın içeriği de oldukça önemlidir. Bazı kanallar çocukta kaygı ve korku oluşmasını sağlayabilecek öğeler içerebilir ve bu durum çocuğun psikolojisini olumsuz yönde etkiler.

Hangi cihazlardan Youtube’a girdiği, bu cihazların evde nerede olduğu ve hangi zaman aralıklarında bu cihazlardan Youtube izlediği de önemli bir noktadır. Çocuğun uyumadan önce yatak odasında uzun süre video izlemesi uyku kalitesini düşürürken, çocuğun gelişimini de olumsuz yönde etkiler.

Çocuğun YouTube’a girmesi engellenmeli mi?

0-3 yaş arasında çocuğun ekran kullanımından uzak kalması ve Youtube izlememesi gerekir. 3-5 yaş arasında günlük toplam süre 20 – 30 dakikayı geçmemesi ve ebeveyn kontrolünde olmalıdır. 5 yaş ve üzerinde 50 dakikayı geçmemesi önerilir. Eğer çocuğunuzun Youtube’da bu sürelerden fazla vakit geçirdiğini fark ediyorsanız bir alışkanlık haline gelmeden önlem almak faydalı olacaktır.

Her konuda olduğu gibi Youtube kullanımını sınırlandırırken ebeveynin çocukla iletişimi, olması gerekenleri nasıl açıkladığı, oldukça büyük bir önem taşır. Evde Youtube kullanımı konusunda sınırlar getirilecekse; bu kurallar nerede, nasıl ve hangi zamanlarda izleyeceğini içermelidir. Çocuk eğitiminde de önemli bir nokta olan kuralların tutarlı olması bu konuda da hatırlanmalıdır.

Eğer çocuk kısır döngüye girip ne kadar izlediğini fark edemiyorsa, bir süre kısıtlaması koymak ve izlemeye başladığında saati de birlikte başlatmak etkili bir çözüm yolu olabilir. Çocuk 40 dakika boyunca Youtube izliyorsa, ara vakti geldiğinde ekran kullanımı içermeyen aktiviteler yapması gerekir. Belirlenen süre bittiğinde izliyor olduğu videoyu bitirmek isterse izin verilebilir ancak yeni videoya başlamaması gerekir.

YouTube’da çocuklar için yararlı kanallar hangileridir ?

YouTube kullanım süresine ne kadar dikkat edilmesi gerekse de çocuğun ilgi ve hobilerine yönelik ve yaşına uygun içeriklere sahip kanalları seçmek yeni bilgiler öğrenmesi için faydalı olabilir. Çocuğunuzun ilgi alanlarına ve yaşına uygun kanalları inceleyip, birkaç kanalı seçip, hangi kanalın ilgisini daha çok çektiğine birlikte karar verebilirsiniz. İçeriklerin sürekli yenilendiğini unutmamak ve kanal içerikleri sıklıkla kontrol etmek de oldukça önemlidir.

YouTube çocuk kilidi var mı?

YouTube’da profilinize girdikten sonra ayarlar bölümünden ‘‘Aile Modu’’nu aktif hale getirirseniz kimin neyi ne kadar süre ile izlediğini görebilirsiniz. Ayrıca yine ayarlar menüsüne girerek ‘‘Kısıtlı Mod ’’u (Restricted Mode) seçerseniz içerik sakıncalı videoları sınırlandırabilirsiniz. Çocuğunuzun sizin hesabınız üzerinden Youtube’a girmesini sağlayıp, izleyebileceği kanallara abone olursanız diğer kanallara oranla abone olunan kanalların önerilenler kısmında çıkma olasılığı yükselecektir.


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X