Çocuklarınıza Dijital Teknolojileri Doğru Kullanmayı 5 Adımda Öğretin | Çocuklu Dünya
 
Çocuk Gelişimi

Çocuklarınıza Dijital Teknolojileri Doğru Kullanmayı 5 Adımda Öğretin

Tarih: 10 Aralık 2018 - Pazartesi
Uzman görüşü için konu öner.

Çocuklarınıza Dijital Teknolojileri Doğru Kullanmayı 5 Adımda Öğretin

Çocuklarınızla Dijital Teknolojilerin İlişkisi


Belki siz de farkındasınız, artık can sıkıntısı diye bir şey kalmadı. Çünkü canı sıkılan çocuk, genç herkes ekranlara sarılıyor. Oysa can sıkıntısı gerçek yaratıcılığın, hayal gücünün gelişimine olanak tanıyan esas bir içsel uyaran olduğundan çocuklarımızın gelişimi için gereklidir.


Çocuklarımızın ekranda geçirdikleri zamanı çok önemsemeliyiz. Hem beyin gelişimlerine hem de psikolojik gelişimlerine olumsuz etkiler azımsanmayacak ölçüde.

21. yüzyıldayız ve anne babalar, eğitimciler olarak dijital vatandaşlar yetiştiriyoruz. Şu an ilköğretimde ortaokulda olan çocuklar adını bile duymadığımız mesleklere sahip olacaklar. Teknolojiyi bizler görüyoruz, ancak tıpkı balığın suyu fark etmediği gibi çocuklarımız da teknolojiyi, tüm bu cihazları görmüyorlar. Etkileşimin her gün arttığı bir çağdayız, eğitimci ve anne baba olarak çocuklarımızın teknoloji kullanımını asla tam olarak denetleyemeyiz. İşte bu yüzden dijital dünyada nasıl yer alacaklarını öğretmeliyiz. Bisiklete binmeden bisiklet kullanmak öğrenilmeyeceği gibi teknolojik cihazları da yasaklayarak, nasıl kullanılmaları gerektiğini öğretemeyiz.

Diijital becerileri çocuklarımıza nasıl öğretebiliriz?

Herhangi bir davranışı çocuklarımıza öğretmenin en etkili ve kuşkusuz vazgeçilmez yolu , iyi örnek olmaktır. Çünkü onlar bizim davranışlarımızı gözler, bir sünger gibi çeker ve kendileri de bizim gibi davranmaya başlar. Kendi cep telefonu, internet kullanma davranışımızı gözden geçirelim, farkında olalım ve çocuğumuzun cep telefonunu nasıl kullanmasını istiyorsak önce kendimiz o şekilde kullanalım.

Üye olun çocuk gelişiminde size rehberlik edelim!
Doğumdan itibaren çocuğunuzun gelişimine göre günlük eğitim planı
Uzmanların hazırladığı 2.500’den fazla eğitici oyun
Uzmanlarla seminerler
Uzmanlara danışma

Çocuklarda Öz denetim becerisi, içinde bulunulan duruma göre duygu ve davranışlarımızı düzenleme becerimizdir. Çocuklar büyüdükçe de hedeflerine ulaşmaları için davranışlarını düzenlemelerini sağlayan beceridir. Bu becerinin temelleri hayatın ilk yıllarında evde anne babadan öğrenilerek atılır. Hayat becerileri arasında en önemlisi olduğunu düşündüğüm öz denetim becerisi hayat başarısında, akademik başarıda hatta sağlıklı ilişkiler kurmada, IQ puanlarından çok daha belirleyicidir. Okul öncesi çağdan ergenliğe kadar davranış ve duygularını düzenleyebilen çocukların, hayat boyu pozitif bağlar kurmakta ve hedeflerini gerçekleştirmede çok daha başarılı oldukları yapılan çalışmalarla belirlenmiştir. Öz denetim öğrenilebilen bir beceridir.

Çocuklarımızın internet ve teknolojileri kullanımlarını denetleme becerilerini geliştirmek için bazı öneriler şunlar olabilir:

Cep telefonu kullanımına sınırlama getirme, çocuğunuzla konuşarak, kullanma süresi ve zamanı ile ilgili sınırlamalar koymalısınız. Çocuklarımızın özgüvenli, özerk bireyler olmalarını istiyoruz. “Aman sıkmayayım, istediğini yapsın, özgüveni gelişsin” dediğimiz zaman çocuklarımızın özerk bireyler olma süreçlerini bozuyoruz. Sınır konmadan büyüyen çocuklar asla özerk olamaz. Örneğin, çocuğunuzun ekranda vakit geçirme süresi 20 dakika ile sınırlanmış olsun. Çocuğunuz bu 20 dakikaya tam tamına uyuyor mu? Sizin belirleyeceğiniz belli süre sonrasında, bu 20 dakikayı 25 dakika yapabilirsiniz. Şimdi kendini 25 dakikaya göre düzenlemeyi öğrenecek. Ancak 20 dakikada ekranı kapatmakta güçlük yaşıyorsa, süreyi asla 5 dakika uzatmayacaksınız. Böylece çocuğunuzun kendini denetlemesi için küçük adımlar atmasına destek olacaksınız.

Gözden uzak gönülden uzak. “Arzu nesnesini” göz önünden kaldırmak, ondan uzaklaşmak ilk ve en temel yoldur. Çocuk ve gençlerin kendini kontrol etmesi zordur, evde çalışma ve uyku ortamında telefon ve tablet bulunmaması konusunda kurallar koymanız çok yerinde olacaktır.

Çocuklarımızın ekranda geçirdiği süre kadar ne seyrettikleri , hangi oyunları oynadıkları da önemli. İçerik konusunda hassas olmanız ve çocuğunuzu izlemeniz de büyük önem taşıyor.

Çocuklarımızın gelişiminde hiçbir kimse ve kurum anne babanın yerini tutamaz. Teknolojiyi doğru kullanmayı öğrenmelerinde de en önemli parçanın aile ortamı olduğuna inanıyorum.


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X