Çocuklarda Beta Enfeksiyonu | Çocuk Sağlığı | Çocuklu Dünya
 
Sağlık

Çocuklarda Beta Enfeksiyonu ve Tedavisi

Tarih: 2 Ocak 2018 - Salı
Uzman görüşü için konu öner.

Çocuklarda Beta Enfeksiyonu ve Tedavisi

Beta Enfeksiyonu ve Tedavisi


Beta enfeksiyonu yani tam adı ile “A grubu Beta Hemolitik Streptokok Enfeksiyonu” üst solunum yolu enfeksiyonuna yol açan bir bakteridir.

Beta enfeksiyonu nedir?

Boğaz enfeksiyonlarının yaklaşık onda birinden beta virüsü sorumludur. Özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında daha sık görülür ancak her mevsimde karşımıza çıkabilir. Ateş, boğaz ağrısı boyunda lenf bezlerinde şişliğe yol açar. Bademcikler üzerinde beyaz plaklar şeklinde enfeksiyon odakları görülür. Bu tabloya baş ağrısı, kusma ya da bulantı, karın ağrısı vücut ağrısı eşlik edebilir.

Okul gibi çocukların toplu olarak bulunduğu yerlerde hastalık daha kolay bulaşır. Hasta kişi ile temastan sonra 1-3 gün içerisinde şikayetler ortaya çıkabilir.

Üye olun çocuk gelişiminde size rehberlik edelim!
Doğumdan itibaren çocuğunuzun gelişimine göre günlük eğitim planı
Uzmanların hazırladığı 2.500’den fazla eğitici oyun
Uzmanlarla seminerler
Uzmanlara danışma

Beta Enfeksiyonu Belirtileri?

● 38 derecenin üzerinde ateş

● Boğaz ağrısı, bademciklerin şiş ve beyaz-iltihaplı görünümü

● Boyunda, çene altında şiş ve dokununca ağrılı lenf düğümleri

● Dilin beyaz çilek görünümünde olması

● Vücutta yaygın kızarıklık şeklinde döküntü görülmesi (Kızıl)

● Karın ağrısı, bulantı, kusma, baş ağrısı

● Nezle ve öksürüğün olmaması

15 yaşından küçük kişilerde bu bulgulardan iki veya daha fazlası mevcut ise streptokok enfeksiyonludan şüphe etmek gerekir. Kesin tanı boğazdan sürüntü yöntemi ile örnek alınarak boğaz kültürü yapılması ile konur. Sonucu daha hızlı ulaşmak için aynı yöntemle örnek alınıp hızlı antijen testi de yapılabilir. Hızlı test ile hemen sonuç elde ederek tedaviye başlamak önerilir. Eş zamanlı olarak boğaz kültürü testini de yapmak ve genellikle 2 gün sonra sonuç veren boğaz kültürü testi ile tanıyı kesinleştirmek mümkündür.

Beta enfeksiyonu neden önemlidir?

Hastalık tedavi edilmezse de 5 gün içinde kendiliğinden de iyileşebilir. Ancak çocukluk çağında tedavi edilmeyen beta enfeksiyonu nadiren ciddi komplikasyonlara yol açabilir bu nedenle mutlaka uygun şekilde antibiyotik kullanılarak tedavi edilmelidir.

En önemli komplikasyon ‘’Akut Romatizmal Ateş’’ adı verilen eklem ve kalp romatizmasına yol açan ve 15 yaş altında tedavi edilmeyen beta enfeksiyonuna bağlı nadiren ortaya çıkabilen bir durumdur. Nadir bir komplikasyon da olsa akut romatizmal ateşin önlenmesi için tüm beta enfeksiyonlarının çocukluk çağında 10 gün süre ile penisilin veya benzeri antibiyotik ile tedavi edilmesi gerekir. Penisilin alerjisi olanlarda alternatif antibiyotik seçenekleri de vardır.

Tedavi başlandıktan 48 saat sonra, bulaştırıcılık biter ve şikayetleri geçtiyse çocuk okula dönebilir. Bir yılda 3 kereden fazla beta enfeksiyonu geçiren çocuklarda bademciklerin alınması gündeme gelebilir.

Pediatri Dr. Neslihan Korkmaz’ın “Çocuklarda Kış Hastalıkları ve Korunma Yolları” yazısını da okumanızı tavsiye ederiz.


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X