Çocuklarda Kış Hastalıkları ve Korunma Yolları | Çocuklu Dünya
 
Sağlık

Çocuklarda Kış Hastalıkları ve Korunma Yolları

Tarih: 10 Aralık 2017 - Pazar
Uzman görüşü için konu öner.

Çocuklarda Kış Hastalıkları ve Korunma Yolları

Çocukları Kış Hastalıklarından Nasıl Koruyabiliriz?

Üye olun çocuk gelişiminde size rehberlik edelim!
Doğumdan itibaren çocuğunuzun gelişimine göre günlük eğitim planı
Uzmanların hazırladığı 2.500’den fazla eğitici oyun
Uzmanlarla seminerler
Uzmanlara danışma

Yazın bitmesi, sonbaharın gelmesiyle ve okulların başlamasıyla güneşin etkisinin azalmasıyla hastalıkların sayısı artmaya başlar. Dışarda güneşin altında, açık havada dolaşırken artık okul gibi, alışveriş merkezleri gibi kapalı ortamlarda bulunmaya başlarız. Teki açık havada mikroplar uzun süre yaşayamazken kapalı ortamlarda çok uzun süre kalıp enfeksiyon oluşması riskini arttırmaktadır. Klimalar, toplu ulaşım araçları, alışveriş merkezleri, okullar bir nevi hastalık yuvası gibidir. Kışın sık hastalanma tehlikesi bizler için olduğu gibi çocuklarımız için de geçerlidir.

Kış hastalıkları nedir?

Grip, bronşit, copu, bronşitli , sinüzit, zatürree, tonsilit, otit, ishal gibi bakteriyel ve viral enfeksiyonlardır.

Kış hastalıklarından nasıl korunuruz?

Dengeli ve sağlıklı beslenmek, yeterli sıvı tüketmek, gazlı içeceklerden kaçınmak, meyve ve sebzenin yanında haftada iki kez balık yemek, süt çocukluğu döneminde mutlaka bebeğinizi emzirmek ve bağışıklığını anne sütü ile güçlendirmek.

Sağlıklı olması için bir bebek veya çocuğun ana besinleri alması lazım. Çocuğunuzun hastalıklara karşı korunmasının tek yolu çok kuvvetli bir bağışıklık sisteminin olmasından geçer. Düzenli ve dikkat ederek beslenen çocukların bağışıklık sistemi daha kuvvetlidir. Çocuğunuzun bağışıklığını güçlendiren vitamin ve mineraller; A, C, E, B6, D, çinko, bakır, selenyum ve demirdir. Balık içiriğindeki Q-3 (omega 3) yağ asitlerinden zengindir, yapılan araştırmalarda balık ve bağışıklık sistemi arasında çok önemli bir bağlantı olduğu gözlenmiştir. Bu yüzden haftada 2 kez balık yemelerine özen gösterin. Balık sevmiyorlarsa somonlu makarna, hamsi pilavı tarzında farklı lezzetler denenebilir. Bağışıklık sisteminin artması için başta C vitamini olmak üzere çocuklarınızın düzenli A ve E vitaminleri alması gerekir. Bu yüzden gün içinde sebze ve meyve tüketmeleri şarttır. Günde 4-5 porsiyon meyve, sebze, salata olarak tüketmeleri gerekir. Meyve sevmeyen çocuklarda havuç, portakal, nar suyunu karıştırıp yemeklerle veya ara öğün olarak verebilirsiniz. Koyu yeşil yapraklı sebzelerin C vitamini daha yüksektir, meyvelerden de özellikle kayısı, kuru üzüm, yaban mersini, mandalina, kivi, nar ve portakal vermeye özen gösteriniz. Ceviz, fındık ve badem içeriğinde Q-3 ve E vitamini, çinko, demir, magnezyum içerdiği için bağışıklık sistemi için çok önemlidir. Bu yüzden ara öğün olarak ceplerine ceviz, badem ve fındık koyabilir. Zeytinyağı E vitamini içerir. E vitamini yüksek oranda antioksidan bir vitamindir ve bağışıklık sistemini arttırır. Yemeklerinizde ve salatalarınızda zeytinyağını mutlaka koyun. Çocukların bir miktar sıvı yağa mutlaka ihtiyacı olduğunu unutmayın ve sakın onlara yağsız, haşlama yemekler vermeyin, sıvı yağ ekleyin. Çocuğunuzun kan yağları ile problemi yoksa her gün 1 fındık büyüklüğünde tereyağı da verebilirsiniz.

Evde veya dışarda yapabileceğimiz herhangi bir tedbirimiz var mı?

Uyku düzenine dikkat etmek, yeterince uymak, düzenli egzersiz yapmak, elleri sık sık yıkamak ve ağıza, buruna, gözlere sürmemek, mikroplar sıcakta kolayca ürediklerinden ortamı aşırı ısıtmamak, çok kalın veya inci giysiler giymemek, çocuklara da giydirmemek. Ortama uygun katlı kıyafetler giyip, sıcaklığa göre artırıp azaltmak, çocuğunuzu sigara dumanının bulunduğu ortama sokmamak, kış hastalıkları en çok solunum yolu ile bulaştığından öpmek yerine karşınızdakine başınızla selam vermek, kapalı ve kalabalık ortamlardan mümkün olduğunca kaçınmak, evi, sınıfları ve bulunulan ortamı düzenli havalandırma, çocuğunuz okula göndermemek her zaman iyi olacaktır. Yani sözün kısası olabildiğince AVM gibi kapalı ortamlara sokmamak.


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X