Sağlık

Çocuklarda İlk Diş Doktoru Ziyareti

Tarih: 1 Şubat 2018 - Perşembe
Uzman görüşü için konu öner.

İlk diş muayenesini ne zaman yaptırılmalı?

Dünya Sağlık Örgütü ilk diş çıktıktan sonra yapılmasını (genellikle 6 ay – 1 yaş arasında) önermektedir.

Bir yaş muayene için çok erken değil mi?

Erken yaşta yapılan muayene erken tanı olarak çok önemlidir. Biz diş hekimlerinin amacı çocuklarınızı diş çürüklerinden korumaktır. Erken muayenedeki temel amacımız çocuğunuzun dişlerinin çürümesini önlemek için neler yapabileceğinizi anlatmak ve düzenli kontrollerle sağlıklı büyüme ve gelişmelerini sağlamaktır.

İlk diş hekimi muayenesinden önce dikkat etmemiz gerekenler nelerdir?

Burada asıl anne ve babaların dikkat etmesi gereken tedavi öncesinde, hekime gelmeden önce çocuklarına vermiş oldukları yanlış nasihatlardır.

1) Çocuklarınızı ilk diş hekimi ziyaretine hikaye kitapları ile hazırlayabilirsiniz; ancak onları kendi deneyimlerinizi aktararak bilinçlendirmenizi önermiyoruz.

2) Tedavi öncesinde çocuğunuza “korkma, hiç acımayacak” gibi cümleler kurmayın. Bu tür cümleler çocukların bilinçaltında acıyabileceği fikrini doğurabilir. Çocuğunuza; eğer doktora gitmezse dişlerinin daha çok çürüyeceği ve sonrasında iğne yapılacağı gibi korkutucu ve tehtit içeren cümleler kurmayın.

3) Çocuğunuza diş randevusundan sonra hediye ile ödüllendirmeyin. Ödüllendirme çocuğunuzun işlemi zor bir işlem olarak algılamasına neden olur.

Çocukluk çağında diş hekimi koltuğunda yaşanan herhangi kötü deneyim ileriki yaşlarda hastalarda diş hekimine karşı fobi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu şekilde oluşan bir anksiyetenin ilerleyen yaşlarda ortadan kaldırılabilmesi için psikolojik ve farmakolojik yöntemler kullanılmak zorunda kalınabilir.

İlk diş hekimi ziyaretinde neler yapılır hemen tedaviye başlanıyor mu?

İlk diş muayenesinde kullandığımız tüm el aletlerini çocuğunuza anlatıp, ne işe yaradıklarını gösteriyor ve bazı aletleri onların kullanmasına izin veriyoruz. Bu şekilde eğer uyum sağlanmış ise acı vermeyecek kolay işlemleri deniyoruz; eğer çocuk istemiyor ise o zaman ağlatmadan koltuktan kaldırıp başka bir seans gelmesini istiyoruz. Böylece çocukta diş kliniğine ve koltuğuna ilişkin travma yaratmamış oluyoruz.


 

Sadece 3 adımda çocuğunuzun gelişim seviyesine uygun programımıza ulaşın.

Programdaki aktiviteleri çocuğunuzla yaparak, çocuğunuzun gelişim
seviyesini ulaşabileceği en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olun.

Hemen çocuğunuzun gelişim seviyesini belirleyen soruları yanıtlayın.

çocuk gelişimi

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR