İlk Sosyal Adımlar - Uzman Yazıları | Çocuklu Dünya
 
Çocuk Gelişimi

İlk Sosyal Adımların Başarılı Olması İçin Neler Yapabilirsiniz?

Tarih: 1 Ekim 2017 - Pazar
Uzman görüşü için konu öner.

İlk Sosyal Adımların Başarılı Olması İçin Neler Yapabilirsiniz?

Çocuk ve Sosyal Beceri Gelişimi | Çocuk Gelişimi


Çocuğunuzla kuracağınız iletişim onun sosyal becerilerini geliştirmesinde atacağı ilk adımları olacaktır.

Bebeklerin anneleriyle iletişimi göz temasıyla başlar. Bakıcı konumundaki kişinin yüz ifadesi çocuk tarafından aynalandığı için önemlidir. Rahat, güler yüzlü, mutlu yüz ifadesi de, hüzünlü, öfkeli, mutsuz yüz ifadesi de bebek tarafından algılanır ve ayna nöronlar aracılığı ile yansıtılır.

Başlatılan bu ilk ilişkiler sonrasında çocuğun sosyal becerileri gelişmeye başlar. Sosyal becerileri aracılığıyla çocuk hem kendi, hem de arkadaşlarıyla ilgili olumlu düşünceler içinde olur. Zamanla sosyal beceriler çocuğun okul hayatı için gerekli olan bilişsel becerileri de geliştirir.

Çocuğunuzun Sosyal Becerilerini Geliştirebileceğiniz Yaklaşımlar

· Aile içinde, birbirinizin yüzüne bakarak konuşmak için çaba gösterin. Bir işle meşgulken veya sırtınız dönükken birbirinize bir şey söylemekten kaçının.

· Çocuğunuzla konuşurken veya ondan bir şey yapmasını isterken onunla göz kontağı kurun.

· Çocuğunuz size bir şey anlatırken telefonunuzla ilgilenmeyin veya TV izlemeyin.

· Çocuğunuzla iletişim esnasında onunla göz kontağı kurun, ayaktaysanız onun göz hizasında olabilmek için eğilin.

· Siz konuşurken çocuğunuz yüzünüze bakmıyorsa bu durumun nedenini anlamaya çalışın. O bir şeyler anlatırken siz hangi konumda oluyorsunuz? Yüzünüz nasıl oluyor?

· Kızgın bir anne babanın yüzüne bakarak konuşmak bir çocuk için oldukça zordur ve tercih edilmez. Bu durum, çocukların başlarına gelen kötü bir olayı anlatmalarına engel olabilir.

· Çocuğunuzu dinlerken yaptığınız işe ara verin. Bedeninizi ona doğru çevirin ve kendi konuşmanızı erteleyin.

· Çocuğunuz size bir şey anlatırken sonuna kadar dinleyin. İlk söylediği gerçekte söylemek istediği olmayabilir. İlk söyledikleriyle ilgili yorum yapmayın. Asıl anlatmak istediğini ifade edemeyebilir.

· Siz konuşurken yüzünüze baktığında, “Ben konuşurken yüzüme baktığında beni önemsediğini ve dinlediğini anlıyorum.” şeklinde davranışını pekiştirin.

· Çocuğunuzun sizi dinlerken yaptıklarını takdir edin. “Beni dinlemek için oyunu bıraktın, başını kaldırdın.” gibi.

· Çocuğunuzun anlattığı bir olayda, durumu kısaca özetleyerek onu dinlediğinizi fark ettirin.

Bunlar çocuğunuzun insanlarla iletişime girmesi, dolayısıyla sosyal beceriler kazanması için atılacak ilk adımlardır. Bu ilk adımlar sayesinde ilerde sosyal becerilerine yeni beceriler ekleyerek sosyalleşir.


ÇocukluDünya Editörünün mesajı: "Uzmanımızın yazısını okuduğunuz için teşekkür ederiz" Çocuk gelişimi, sağlıklı bir birey yetiştirmek için oldukça önem arz eden bir konudur. Kişinin karakteri, davranışları ve sağlığı çocukluk döneminde atılan temeller üzerine inşa edilmiştir. Bu sebeple ebeveynlerin dikkat etmesi gereken konuların başında çocuk gelişimi gelmektedir. Küçük yaştan itibaren çeşitli bebek aktiviteleri ile bebeğinizle aranızdaki ilişkiyi daha sağlıklı bir boyuta taşıyabilmek ve onun gelişimine katkıda bulunabilmek mümkün. Bebek eğitimi için fiziksel ve psikolojik olarak onu iyi hissettirmek oldukça önemli. Peki, ebeveynler bu konunun üstesinden nasıl gelebilir? Çeşitli çocuk etkinlikleri, çocuk aktiviteleri bu konuda oldukça önemli bir yer kapsamaktadır. Ebeveyn, çocukla arasındaki iletişimi kuvvetlendirmek için onunla aynı zamanda oyun arkadaşı olmalıdır. ÇocukluDünya, aradığınız ve merak ettiğiniz çocuk gelişimi konularında size yardımcı olacak platformdur. Çocuğunuz için bir profil oluşturabilir, çocuğunuzun yaşına ve gelişimine göre bebek aktiviteleri, çocuk aktiviteleri ve çocuk eğitimi tavsiyeleri alabilirsiniz. Ayrıca alanında uzman kişilerin, sizin ve çocuğunuz için hazırladığı faydalı içeriklerden yararlanabilirsiniz.

Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X