Çocuklarda Kasık Fıtığı ve Tedavisi | Çocuklu Dünya
 
Sağlık

Çocukta kasık fıtığı için ne yapmalı?

Tarih: 17 Temmuz 2019 - Çarşamba
Uzman görüşü için konu öner.

Çocukta kasık fıtığı için ne yapmalı?

Çocuklarda Kasık Fıtığı ve Tedavisi


Toplum içerisinde bilinenin aksine kasık fıtığı çocuklarda da olabilmektedir. Yaklaşık %1-3 çocukta görülebilen kasık fıtığı, yine bilinenin aksine kız çocuklarda da görülebilmektedir. Erkek çocuklarda ve sağ tarafta daha sık görülmekle beraber, solda ve hatta çift taraflı olarak da saptanabilmektedir.

Kasık Fıtığı Neden Olur?

Kasık fıtığı erişkinlerde görülen tipten farklı olarak, çocuklarda doğumla beraber kapanması gereken bir kanalın açık kalması nedeniyle oluşur.

Kabızlık veya öksürük gibi nedenlerle karın içi basıncın artmasıyla karın içi organlar (barsaklar, yağ, kız çocuklarında yumurtalar) bu kanaldan içeriye girebilirler. Böyle bir durumda kasıkta şişlik ve ağrı oluşur. Kasıktaki şişlik erkek çocuklarında torbanın içerisine kadar ilerleyebilir. Kısacası ağrılı bir kasık şişliği olduğunda mutlaka bir çocuk cerrahına muayene olunarak olası kasık fıtığı ekarte edilmelidir. Bu şişlik karın içi organların kanaldan tekrar karın içerine dönmesiyle kaybolabilir, bu geçtiği anlamına gelmez. Kanal açık olduğu müddetçe organların kanal içerisine girmesi riski hep devam edecektir.Kasık Fıtığı Tedavisi

Bu rahatsızlıktan kurtulmanın tek yolu cerrahi yolla açık kalmış kanalın kapatılmasıdır. Kapatılmadığı takdirde, karın içi organlar kanal içerisinde sıkışarak tekrar karın içerisine dönemeyebilir, beslenmeleri bozulabilir. Boğulmuş fıtık denilen bu hadise ciddi bir durumdur, müdahale edilerek elle içeri itilmeli, içeri itilememe durumunda acil cerrahi yapmak gerekmektedir. En iyisi böylesi acil bir müdahaleden kaçınmak için uygun şartlarda cerrahi uygulanmasıdır.

Üye olun çocuk gelişiminde size rehberlik edelim!
Doğumdan itibaren çocuğunuzun gelişimine göre günlük eğitim planı
Uzmanların hazırladığı 2.500’den fazla eğitici oyun
Uzmanlarla seminerler
Uzmanlara danışma

Cerrahi tedavi iki yolla yapılır. Tam cilt katlantı çizgisi üzerinden kasıkta yapılan yaklaşık 1.5 cmlik bir insizyonla açık kanal bağlanabilir. Veya, göbekten sokulan bir kamera yardımıyla açık kanal ekranda görülür ve kasıktan sokulan bir iple bağlanabilir (laparoskopik cerrahi). Her iki cerrahide de başarı oranı oldukça yüksek olmakla beraber, laparoskopik cerrahide diğer kasık kanalının da gözlenebilmesi avantajı bulunmaktadır. Ancak ekonomik açıdan da açık cerrahi daha avantajlı durumdadır. Tercih cerrahın ebeveynlere detaylı olarak her iki yöntemi sunmasıyla netleşir.

Kasık Fıtığı Ameliyatından Kaç Gün Sonra Taburcu Olunabilir?

Günübirlik olarak yapılan bu ameliyatlardan sonra hastanede kalınmadan aynı gün çocuk evine gönderilir (ilk bir aylık yenidoğan bebekler ve prematüre bebekler bir gün hastanede gözlem altında tutulabilirler). Sonuçta komplikasyon ve nüks riski çok düşüktür. Sadece olası bir enfeksiyon olup olmadığının görülmesi için beş gün kadar sonra bir kontrole gelinir, ve bu patolojiden kurtulunur.


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X