Çocuklarda Tırnak Yeme Alışkanlığı – ÇocukluDünya | Çocuklu Dünya
 
Gelişim Sorunları

Çocuğunuz tırnak yiyorsa ne yapabilirsiniz?

Tarih: 16 Nisan 2019 - Salı
Uzman görüşü için konu öner.

Çocuğunuz tırnak yiyorsa ne yapabilirsiniz?

Tırnak Yeme Alışkanlığı


Tırnak yeme davranışı çocuklarda erken dönemde görülebileceği gibi, ilerleyen yıllarda okul çağlarında da karşılaşılabilen bir durumdur. Özellikle erken dönemlerdeki başlangıçlarda çocuğun etrafında bu davranışı gösteren bireyler olup olmadığı araştırılmalıdır. Gördüğü bir davranışı taklit etme eğiliminin yüksek olduğu bu dönemde, özellikle anaokulu başlangıcı ve orada tırnak yiyen arkadaşlarının varlığı örnek oluşturabilmektedir. Ebeveynlerin veya çocuğun bakımında yer alan kişilerin tırnak yiyor olması da yine bu davranışın başlamasında ciddi faktör olabilmektedir.


Çocuklar neden tırnak yer?

Çocuklar sıkıntılarını yani stres yaratan durumların onda oluşturduğu gerilimi bir vücut duyumuna dönüştürerek bu sıkıntıyı ifade etme eğiliminde olabilirler. Bunun çeşitli yollarından biri olan tırnak yeme, en çok karşılaşılan davranış şeklidir. Tırnak yeme davranışının yaş ilerledikçe azaldığı gözlenmektedir. Genellikle bu davranışı engellemek için yapılan müdahalelerin artışa neden olduğu gözlenmiştir.

Çocukların tırnak yemesini önlemek için ne yapmak gerekir?

Tırnak yeme davranışının nasıl başladığı ve geliştiği konusunda altında yatan nedenlerin anlaşılmaya çalışılması, ilk yapılması gereken aşamadır.

Ev veya okul ortamında bulunan gergin ortam, ebeveynler ve çocuk arasındaki ilişkinin kalitesi, çocuğun arkadaşlarıyla ilişkisi, yeni bir yaşam olayı (kardeş, doğum, taşınma, okul değişikliği, bakıcı değişikliği) okul çağı çocukları için okul başarısı ve öğretmenleriyle kurduğu ilişkiler, bu durumun başlaması için sayılabilecek nedenlerden birkaçı olabilir. Çocuğun stres yaşadığı durumlar olumlu ebeveyn tutumlarıyla aşılabilir. Eleştirmek, kızmak, korkutmak bu davranışın daha da artmasına neden olmaktadır. Ebeveynler bu davranışın çoğunlukla televizyon izlerken, arabada giderken ya da uykuya geçişte daha sık ortaya çıktığını söylemektedirler. Okul ve arkadaş ortamlarında daha az gözlenmektedir. Küçük çocuklarda ellerini meşgul edecek oyuncaklar vermek ve bu davranışı yaparken değil, yapmadığı anlarda onunla konuşmak daha etkili olacaktır.

Üye olun çocuk gelişiminde size rehberlik edelim!
Doğumdan itibaren çocuğunuzun gelişimine göre günlük eğitim planı
Uzmanların hazırladığı 2.500’den fazla eğitici oyun
Uzmanlarla seminerler
Uzmanlara danışma

Tırnak yeme davranışının hangi anlarda ve nasıl ortaya çıktığını konuşmak, bu davranışın ortadan kalkması için beraber çözüm araştırmak, çocuğun desteklendiği duygusunu daha fazla hissetmesine neden olacaktır. Sadece çocuğun tırnak yemesini durdurmaya yönelik yapılacak müdahalelerin pek bir işe yaramayacağı, genellikle artışa neden olduğu unutulmamalıdır.


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X