Çocuklarda Unutkanlığın Nedeni ve Çözümü | Çocuklu Dünya
 
Çocuk Gelişimi

Çocuğunuz Unutkansa Ne Yapabilirsiniz?

Tarih: 19 Haziran 2021 - Cumartesi
Uzman görüşü için konu öner.

Çocuğunuz Unutkansa Ne Yapabilirsiniz?

Çocuklarda Unutkanlık

Bazı çocuklar unutkanlıkları sebebiyle günlük hayatlarında zorlanabilmektedir. Unutkanlık, aile içerisindeki ilişkiyi ve iletişimi de etkilemektedir.

 

Çocuklarda Unutkanlığın Nedenleri Nedir?

Çocuklarda unutkanlığın birçok nedeni vardır. Bu nedenlerin bazıları biyolojikken bazıları ise psikolojik veya psikiyatriktir. Unutkanlık; vitamin eksikliği ve nörolojik problemler gibi nedenlerden kaynaklanıyor olabilir. Çocuklarda unutkanlığın psikolojik veya psikiyatrik nedenlerine bakıldığında ise çocukluk çağı depresyonu, ergenlik dönemi, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olduğu bilinmektedir.

Unutkan Çocuklar İçin Ne Yapılmalı?

Her çocuğun unutkanlık yaşadığı durumlar görülebilmektedir ancak bu unutkanlığın hangi sıklıkta olduğu çok önemlidir. Aileler, yaşıtlarına kıyasla çocuğunun unutkanlığının fazla olduğunu düşünüyorsa öncelikli olarak bir çocuk hekimine danışmalıdır. Çocuk hekimi gerekli tektik ve tahlilleri isteyecektir. Hekim, gerekli gördüğü takdirde bir çocuk nöroloğuna yönlendirme yapabilmektedir. Tüm bu değerlendirmelerin yapıldığı ve sonuçların sağlıklı çıktığı durumlar görülebilmektedir. Böyle bir durum söz konusu olmasına rağmen çocuğun unutkanlığının devam ettiği durumlarda bir çocuk ve ergen psikiyatristine ya da çocuk ve ergen psikoloğuna ailelerin danışmaları gerekmektedir.

Üye olun çocuk gelişiminde size rehberlik edelim!
Doğumdan itibaren çocuğunuzun gelişimine göre günlük eğitim planı
Uzmanların hazırladığı 2.500’den fazla eğitici oyun
Uzmanlarla seminerler
Uzmanlara danışma

Çocuklarda Unutkanlık Tedavisi

Biyolojik problemler çözülmesine rağmen aşırı unutkanlığı geçmeyen çocukların unutkanlığının nedeninin psikolojik olduğu düşünülebilmektedir. Psikolojik nedenlerine göre unutkanlık için tedavi yöntemleri listelenmiştir:

  • Depresyon: Keyif alamama, enerji düşüklüğü, isteksizlik, günlük aktiviteleri yapamama, öfkelenme, öz bakımını sağlayamama, hoşlandığı aktiviteleri yapamama, sosyal aktivitelerde azalma, değersizlik ile birlikte unutkanlığın görüldüğü çocukların depresyonda olduğu düşünülebilmektedir. Bu tarz bir durumla karşılaşıldığı takdirde bir çocuk ve ergen psikiyatristinden ya da çocuk ve ergen psikoloğundan en erken zamana randevu alınması gerekmektedir. Böyle bir durumda bazı kriterler göz önüne alınıp çocuğa uygun tedavi planı hazırlanmaktadır.
  • Ergenlik dönemi: Bu dönem genellikle 11-12 yaş dönemi olmakla birlikte her çocuğa göre değişkenlik göstermektedir. Çocukların birçoğu bu ergenlik döneminde aileleriyle olan ilişkilerden ziyade arkadaşlarıyla kurdukları ilişkilere daha fazla önem vermektedir. Ailelerin dediklerini çoğu zaman dinlemez, ilgilenmez ve dikkat vermezler. Bu sebeple ailelerin dediklerini çoğu zaman unuttukları görülmektedir. Ergenlik döneminde belirli sınırlar dahilinde bu durumun normal olduğu kabul edilmektedir ancak aile içerisindeki ilişkilerde fazlasıyla zıtlaşma, tartışma ve anlaşamama olduğu takdirde bir uzmana danışılmalıdır.
  • Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu: Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun unutkanlığın nedenleri içerisinde büyük bir etkisi bulunmaktadır. Odaklanmada zorluk çekme, ders çalışacağı zamanlarda bahane üretme, hızlıca sinirlenme, unutkanlık, eşya kaybetme, aşırı hareketlilik, dikkatsizce hatalar yapma ve sakarlık gibi belirtilerin görüldüğü durumlarda dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğundan şüphelenilmektedir. Çocukta unutkanlığın yanında bu semptomları gözlemleniyorsa bir çocuk ve ergen psikiyatristinden yardım alınması gerekmektedir. Çocuk için uygun olan tedaviyi çocuk ve ergen psikiyatristi düzenleyecektir.

Aileler Unutkan Çocuklara Nasıl Yardımcı Olabilir?

Anneler ve babalar çocuklarına koşulsuz sevgi ve koşulsuz kabul içerisinde olmalıdır. Çocuklarıyla aralarındaki ilişkinin temelleri güvene dayanmalıdır. Çocuk depresyonda ise yanında olduklarını belli etmeleri, çocuğun ne kadar değerli olduğunu hissettirmeleri ve söylemeleri gibi yöntemler çocuklara iyi gelebilmektedir. Ergenlik dönemindeki çocuklar için kurallar belirlenmeli ve ortak anlaşmalar yapılabilmelidir. Kurallara uyulmadığı takdirde çocuğun alacağı sorumluluklar dahi öncesinde belirlenebilmelidir. Ergenlik dönemindeki çocukların da şefkate ihtiyaç duyduğu ve şefkatten yoksun olan ebeveyn çocuk ilişkisinin sağlıklı olamayacağı aileler tarafından bilinmelidir. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocuklar için tedaviye ek olarak spora ve drama kursuna yönlendirmek destekleyici yöntemlerdendir.


Üye olup, Haftalık Programımızı uyguladığınızda, 14 gün içinde çocuğunuzdaki değişimi fark edeceksiniz.
Çerez Kullanımı
Kişisel verileriniz, mevzuata uygun olarak toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Verilerin Korunmasını inceleyebilirsiniz.
X