Çocuk Gelişimi

Çocukların İlişki Kurma Becerisi

Tarih: 10 Eylül 2017 - Pazar
Uzman görüşü için konu öner.

Yaşamın ilk yıllarında temelleri atılan sosyal ilişki kurma ve sürdürme becerisi, ilk çocukluk döneminde daha fazla önem kazanmaktadır. Anne ve bebek arasındaki “göz teması” ile “gülümseme”, ilişki kurmanın ilk adımları arasındadır. Değişen yüz ifadelerinin anlamını kavrayan çocuk, uygun tepkiler vererek; annesi ile diğer kişiler arasındaki farkı anlamaya başlamaktadır.

Yürüme ile birlikte yaşam sınırları hızla genişleyen çocuklar için “keşfetmek”, heyecan verici bir duygudur. Yaşıtları ile oyun oynarken, sosyal ilişkinin ilk kurallarını da öğrenmeye başlayan çocuklar, bu dönemde hem kendilerinin hem de başkalarının sınırlarını kavramaktadır. Bu sebeple, kavrama döneminin desteklenmesi için oyun grupları ile okul öncesi kurumlar çok önemli birer araçtır. Çocuklar bu dönemde; oyun oynarken “nerede - nasıl davranılıp, konuşulduğunu” öğrenmeye başlamaktadır. Grup ortamında uyumu bozan davranışları gösteren çocukların, aslında dikkat çekmek gibi bir amacı bulunmaktadır. Uyumu bozan bu davranışların sonuçları, grup üyeleri tarafından olumsuz olarak değerlendirilmekle birlikte; çocuğa gösterilen her türlü tepki, çocuğun bu davranışı için ilgi gördüğünün işareti olarak değerlendirilebilmektedir. İlişki kurma konusunda cezadan çok, olumlu davranışların ödüllendirilmesi üzerinde durulmalıdır. Ailesi ve öğretmeni tarafından olumlu adımları görülen ve desteklenen çocuklar, ilişki kurmak için iletişim yöntemleri ile davranışlarına dikkat edeceklerdir. İlkokul yılları ile birlikte, sosyal ilişki kurma becerilerinin gelişimi önem kazanmaktadır. Okul reddi yaşayan çocuklar da aslında öğrenmeyi değil; akranları ile aralarındaki ilişkileri reddetmektedir. Dil gelişimi yeterli olmayıp; sosyal problemleri anlama ve çözme becerileri gelişmiş çocuklar için bu yıllar, beraberinde birtakım zorlukları da getirecektir.

Güvenli aile yaşantısından bağımsız yetişkin hayatına geçiş ise okul ve akran ilişkisini kolaylaştırmaktadır. Düşük seviyelerde sosyal kabul gören çocukların, sosyal bilgilerinin ve becerilerinin de düşük olduğu gözlenmektedir. Sosyal kurallara uygun davranan çocuklar, sosyal yeterliliklerini de geliştireceklerdir. Çatışma yaratan durumlar ile başa çıkabilme, uygun davranışlar belirleme ile karar verme, diğer kişilerin karar ve fikirlerine saygı gösterme bu becerinin önemli parçaları arasında yer almaktadır.

Farklı kültürlerde, kabul edilen farklı davranışlar gözlenmekle beraber; bu durum, “davranışların öğretilebileceğine” işaret etmektedir. Bu sebeple sosyal becerilerin, öğrenilmiş davranışlar olduğunu unutmamak gerekir...


ÇocukluDünya Editörünün mesajı: "Uzmanımızın yazısını okuduğunuz için teşekkür ederiz" Çocuk gelişimi, sağlıklı bir birey yetiştirmek için oldukça önem arz eden bir konudur. Kişinin karakteri, davranışları ve sağlığı çocukluk döneminde atılan temeller üzerine inşa edilmiştir. Bu sebeple ebeveynlerin dikkat etmesi gereken konuların başında çocuk gelişimi gelmektedir. Küçük yaştan itibaren çeşitli bebek aktiviteleri ile bebeğinizle aranızdaki ilişkiyi daha sağlıklı bir boyuta taşıyabilmek ve onun gelişimine katkıda bulunabilmek mümkün. Bebek eğitimi için fiziksel ve psikolojik olarak onu iyi hissettirmek oldukça önemli. Peki, ebeveynler bu konunun üstesinden nasıl gelebilir? Çeşitli çocuk etkinlikleri, çocuk aktiviteleri bu konuda oldukça önemli bir yer kapsamaktadır. Ebeveyn, çocukla arasındaki iletişimi kuvvetlendirmek için onunla aynı zamanda oyun arkadaşı olmalıdır. ÇocukluDünya, aradığınız ve merak ettiğiniz çocuk gelişimi konularında size yardımcı olacak platformdur. Çocuğunuz için bir profil oluşturabilir, çocuğunuzun yaşına ve gelişimine göre bebek aktiviteleri, çocuk aktiviteleri ve çocuk eğitimi tavsiyeleri alabilirsiniz. Ayrıca alanında uzman kişilerin, sizin ve çocuğunuz için hazırladığı faydalı içeriklerden yararlanabilirsiniz.

 

Sadece 3 adımda çocuğunuzun gelişim seviyesine uygun programımıza ulaşın.

Programdaki aktiviteleri çocuğunuzla yaparak, çocuğunuzun gelişim
seviyesini ulaşabileceği en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olun.

Hemen çocuğunuzun gelişim seviyesini belirleyen soruları yanıtlayın.

çocuk gelişimi

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAZILAR